ՓՄՁ ոլորտը կառավարության համար չափազանց կարևոր ուղղություն է. Նիկոլ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել փոքր և միջին ձեռնարակատիրության զարգացմանը վերաբերող խորհրդակցություն, որին մասնակցել են շահագրգիռ գերատեսչությունների ղեկավարներն ու ՓՄՁ-ների շահերը ներկայացնող տարբեր հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչները:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, վարչապետը նշել է, որ պետք է քարտեզագրել փոքր և միջին ձեռնարկատիրության խնդիրներն ու կառավարության անելիքները՝ ոլորտին աջակցելու առումով: «Կառավարության համար սա չափազանց կարևոր ուղղություն է` նաև այն պատճառով, որ փոքր և միջին բիզնեսն ավելի մոբիլ է և այստեղ կառավարության գործունեության պոզիտիվ արդյունքներն ավելի արագ նկատելի կդառնան: Այս ոլորտի հետ առնչվում է գործարարների, ձեռներեցների շատ լայն շրջանակ: Մենք պետք է նաև ապահովենք մշտական հաղորդակցություն, կարողանանք հաղորդակցության հուսալի համակարգ ներդնել և համոզված լինել, որ այն, ինչ անում է կառավարությունը, անում է նաև փոքր և միջին ձեռներեցների մասնակցությունն ապահովելով»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Խորհրդակցության ընթացքում անդրադարձ են կատարվել ՓՄՁ ոլորտում առկա խնդիրներին, ՓՄՁ սուբյեկտներին տրամադրվող պետական աջակցության կառույցների գործառույթներին, ՓՄՁ-ների աջակցության գործիքակազմին, հարկային վարչարարությանը վերաբերող մի շարք հարցերի, որոնց առնչությամբ ներկայացվել են տարբեր դիտարկումներ և առաջարկություններ: Մասնավորապես, ներկաները կարևորել են Հարկային օրենսգրքում բարեփոխումների իրականացումը:
Վարչապետն ընդգծել է, որ կառավարությունն ունի քաղաքական կամք՝ քննարկելու ոլորտի խնդիրներն ու գտնելու դրանց լուծման տարբերակները: Այդ առումով, Նիկոլ Փաշինյանն անհրաժեշտ է համարել Հարկային օրենսգրքի բարեփոխումների իրականացման ուղղությամբ քննարկումներին նաև ՓՄՁ-ների նեկայացուցիչների ներգրավումը: Կառավարության ղեկավարը հանձնարարել է փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի համակարգմամբ Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության հարթակում ՓՄՁ-ների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ ձևավորել ՓՄՁ զարգացման խորհուրդ, որը կառուցողական մթնոլորտում պարբերաբար կքննարկի ոլորտում առկա խնդիրները, վարչապետին կներկայացնի դրանց լուծման հնարավորություններն ու հանդես կգա կոնկրետ առաջարկություններով:

МСП является очень важным для правительства направлением: Никол Пашинян
Под руководством премьер-министра Армении Никола Пашиняна состоялось совещание по вопросам развития малого и среднего предпринимательства, в котором приняли участие руководители заинтересованных ведомств и представители различных общественных организаций, представляющих интересы МСП.
Как сообщили Арменпресс в Управлении информации и связей с общественностью правительства Армении, премьер-министр отметил, что необходимо картографировать вопросы малого и среднего предпринимательства и действия правительства по поддержке данной сферы. “Это очень важное направление для правительства, в том числе потому, что малый и средний бизнес более мобилен, и позитивные результаты деятельности правительства в этой сфере быстрее станут заметными. С этой областью связан широкий круг предпринимателей и бизнесменов. Мы также должны обеспечивать постоянную связь, суметь внедрить надежную систему коммуникации и быть уверенными в том, что все, что делает правительство, делает, обеспечивая участие малых и средних предпринимателей”, - сказал Никол Пашинян.
В ходе совещания был затронут ряд вопросов, касающихся проблем в сфере МСП, функций государственных структур по поддержке субъектов МСП, инструментария поддержки МСП, налогового администрирования, по которым были представлены различные замечания и предложения. В частности, участники совещания придали большое значение реализации реформ в Налоговом кодексе.
Премьер-министр подчеркнул, что у правительства есть политическая воля для обсуждения проблем этой сферы и поиска путей их решения. В этой связи Никол Пашинян посчитал необходимым вовлечение представителей МСП в обсуждения об осуществлении реформы Налогового кодекса. Глава правительства поручил заместителю премьер-министра Тиграну Авиняну на платформе министерства экономического развития и инвестиций с участием представителей МСП сформировать Совет развития МСП, который будет в конструктивной атмосфере периодически обсуждать наличествующие в сфере проблемы, представлять премьер-министру возможные пути их решения и выступать с конкретными предложениями.