ԸՕ-ում բարեփոխումների հանձնաժողովը որոշել է անցնել փակ ցուցակներով համամասնական ընտրակարգի, նվազեցնել խորհրդարան անցնելու շեմը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ընտրական օրենսգրքում փոփոխությունների վարչապետին առընթեր հանձնաժողովը երկրորդ նիստում կարևոր որոշումներ է կայացրել նոր ընտրակարգի անցնելու և կուսակցությունների ու դաշինքների համար խորհրդարան անցնելու անցողիկ շեմի վերաբերյալ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հանձնաժողովի նիստից հետո լրագրողների հետ հանդիպմանը ՀՀ առաջին փոխվարչապետ Արարատ Միրզոյանը տեղեկացրեց, որ հանձնաժողովը ընտրակարգի և խորհրդարան անցնելու շեմի մասին երկու էական որոշում է ընդունել։ «Հանձնաժողովն ամրագրել է, որ ընտրակարգը պետք է լինի ամբողջովին համամասնական՝ փակ ցուցակներով։ Խորհրդարան անցնելու շեմը կուսակցությունների և դաշինքների համար իջեցվելու է 1%-ով»,- նշեց Արարատ Միզոյանը։
Առաջին փոպվարչապետը ռեյտինգային ընտրակարգը վերացնելու համար հստակ փաստարկներ նշեց, որոնք քննարկվել են նիստի ընթացքում։ «Ռեյտինգային ընտրակարգի լավ կիրառումն այս պահին Հայաստանում իրականացնելը հնարավոր չէ։ Ընտրակարգի ֆիքսումն առավելագույնս ընտրությունները քաղաքականացնելու նպատակ ունի, ինչպես նաև կանայք ավելի շատ հնարավորություն կստանան ԱԺ-ում մանդատ ստանալու, քանի որ ռեյտինգային ընտրակարգի դեպքում մեծամասամբ տղամարդիկ են անցողիկ շեմը հաղթահարում»,- ասաց Արարատ Միրզոյանը։
Օրակարգի մյուս հարցերին հանձնաժողովի անդամները անդրադառնալ չեն հասցրել ու դրանք կքննարկեն հաջորդ նիստին։
Գործող Ընտրական օրենսգրքում խորհրդարան անցնելու շեմը կուսակցությունների համար 5 տոկոս է, կուսակցությունների դաշինքների համար՝ 7 տոկոս:

Commission for Reforms in Electoral Code decides to switch to proportionate representation system with closed lists, reducing electoral threshold
YEREVAN, JUNE 28, ARMENPRESS. The Commission for Reforms in Electoral Code under Prime Minister made important decisions during its second session. ARMENPRESS reports First Deputy PM AraraT Mirzoyan informed the reporters after the session of the Commission that two important decisions have been made referring to the election system and electoral threshold. “The Commission has stated that the electoral system should be fully proportional with closed lists. The electoral threshold for parties and coalitions will be lowered by 1%”, Mirzoyan said.
The First Deputy PM mentioned clear reasons for eliminating the rankedvoting system that were discussed during the session. “At this moment it’s impossible to effectively apply the ranked voting system in Armenia”, Mirzoyan said, adding that the amended electoral code will give women more opportunities, since almost in all cases men are elected when the ranked voting system is applied.