Արա Բաբլոյանը ցավակցական ուղերձ է հղել Միսակ Դավթյանի մահվան կապակցությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը ցավակցական ուղերձ է հղել Միսակ Դավթյանի մահվան կապակցությամբ: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ լրատվության և հանրային կապերի վարչությունից:
«Խոր կսկիծով տեղեկացա Հայաստանում կենսաքիմիայի զարգացման երախտավորներից ակադեմիկոս Միսակ Դավթյանի մահվան մասին:
Տասնամյակներ շարունակ մոտիկից ճանաչել եմ բազմավաստակ գիտնականին, տեսել, թե իր տքնաջան աշխատանքին եւ խորը ու բազմակողմանի ուսումնասիրություններին զուգընթաց, ինչպիսի նվիրումով ձեռնամուխ էր եղել կենսաքիմիայի նոր գիտական դպրոցի հիմնադրման եւ կայացման գործին:
Միսակ Դավթյանը գիտության եւ կրթության մեծ կազմակերպիչ էր, ինչը լավագույնս դրսեւորվեց Խորհրդային Հայաստանի լուսավորության նախարարությունը եւ Խաչատուր Աբովյանի անվան պետական մանկավարժական ինստիտուտը ղեկավարելու ու նաեւ Երեւանի պետական համալսարանում ծավալած բազմարդյուն գործունեության տարիներին:
Խորին ցավակցություն եմ հայտնում ակադեմիկոս Միսակ Դավթյանի հարազատներին ու մերձավորներին եւ կիսում նրանց վիշտը»,-ասված է ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի ցավակցական ուղերձում:

Соболезнование председателя НС Армении А.Баблояна в связи с кончиной Мисака Давтяна
Председатель НС Армении А.Баблоян выразил соболезнование в связи с кончиной Мисака Давтяна. Об этом «Арменпресс» сообщили в управлении по информации и связям с общественностью НС Армении.
“С глубокой скорбью узнал о кончине одного из сподвижников развития в Армениибиохимии академикаМисака Давтяна.
Десятки лет близко знал видного ученого, видел, как наряду с кропотливой работой и глубокими многогранными исследованиями, он посвятил себя созданию и становлению новой научной школы биохимии.
Мисак Давтян был видным организатором науки и образования, что наилучшим образом отразилось в годы руководства Министерством просвещения Армении и Армянским государственным педагогическим институтом им.Х.Абовяна, а также в плодотворной деятельности в ЕГУ.