ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված համաձայնագրի վավերացումը պետք է արագացվի. Եվրանեսթ ԽՎ
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովի լիագումար նիստում 41 կողմ, 5 դեմ, 5 ձեռնպահ ձայներով ընդունվել է ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ, կառույցում հայկական պատվիրակության ղեկավար Արմեն Աշոտյանի նախաձեռնությամբ եւ պատվիրակության կողմից ներկայացված հրատապ բանաձեւը: Վերջինս վերաբերում է ԵՄ անդամ պետությունների ազգային խորհրդարաններում ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի վավերացմանը: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ լրատվության և հանրային կապերի վարչությունից:
Հրատապ բանաձեւը, վկայակոչելով 2018 թվականին ՀՀ Ազգային ժողովի կողմից ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի վավերացումը՝ որպես եւս մեկ վերահաստատում Հայաստանի հանձնառության՝ ԵՄ-ի հետ առավել ռազմավարական եւ հավակնոտ հարաբերությունների, կոչ է անում ԵՄ անդամ պետությունների ազգային խորհրդարաններին առանց անհարկի հետաձգումների վավերացնել համաձայնագիրը:
Բանաձեւը կարեւորում է ՀՀ-ԵՄ համաձայնագրի վավերացումը մինչեւ Եվրոպական խորհրդարանի 2019 թվականի ընտրությունները:

Ratification of Armenia-EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement should be accelerated – EuroNest PA
YEREVAN, JUNE 27, ARMENPRESS. During the plenary session of the EuroNest Parliamentary Assembly, the urgent resolution presented by the initiative of the chairman of the Armenian parliamentary standing committee on foreign affairs, head of the Armenian delegation to the structure Armen Ashotyan and the delegation has been approved with 41 votes in favor, 5 votes against and 5 abstentions, the Armenian Parliament told Armenpress.
The resolution relates to the ratification of the Armenia-EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA) in the national parliaments of the EU member states.
The urgent resolution, citing the ratification of the CEPA by the Armenian Parliament in 2018 as one more confirmation of Armenia’s commitment to further strategic and ambitious relations with the EU, calls on the national parliaments of the EU member states to ratify the Agreement without unnecessary delays.
The resolution attaches importance to the ratification of the Armenia-EU Agreement before the 2019 elections of the European Parliament.