Սեյրան Օհանյանը հարցաքննությունը կկայանա մոտ օրերին, արդեն նշանակված օր ու ժամ կա
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պետեկամուտների կոմիտեի քննչական վարչությունում հարուցված քրեական գործի շրջանակներում ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանը կհարցաքննվի մոտ օրերս: Արդեն կա նշանակված ժամ և օր: Այս մասին լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ՊԵԿ նախագահ Դավիթ Անանյանը՝ չցանկանալով, սակայն, քննության ընթացքից այլ տեղեկություններ հայտնել: «Քննություն է ընթանում ու դրա հետ կապված որևէ տեղեկատվություն բացահայտելն այս պահին տեղին չէ, նաև հակասում է օրենսդրությանը: Ինչ վերաբերում է պարոն Օհանյանին ծանուցում ուղարկելուն, ապա այն ուղարկվել է հունիսի 12-ին, պարոն Օհանյանը հունիսի 13-ին հայտարարել է, որ ծանուցում չի ստացել: Հնարավոր է, որ հունիսի 12-ին ուղարկված ծանուցումը հունիսի 13-ին նա ստացած չլինի: Պարոն Օհանյանը կանչվել է հարցաքննության, մոտակա օրերին նշանակված օր և ժամ կա»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ասաց ՊԵԿ նախագահը:
Նրա խոսքով՝ քրեական գործը հարուցվել է մի կազմակերպության գործունեության առնչությամբ, որի հետ կապված բարձրաստիճան պաշտոնատար անձինք կան: Եվ քանի որ դա եղել է Սեյրան Օհանյանի պաշտոնավարման ժամանակահատվածում, ըստ Անանյանի, բնականաբար, նա ևս կանչվել է հարցաքննության: «Սովորական գործողություն է քրեական գործի շրջանակներում: Ի դեպ, նա միակ բարձրաստիճան պաշտոնյան չէ, որ պետք է հարցաքննվի»,-հավելեց Դավիթ Անանյանը:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունում 2014-2017թթ. ընթացքում գնումների և բանակաշինության ոլորտներում առկա չարաշահումների վերաբերյալ ՀՀ ԿԱ ՊԵԿ քննչական վարչությունում քննվող քրեական գործով նախաքննության ընթացքում ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցության հիման վրա ՊՆ կապիտալ շինարարության և զորքերի բնակավորման վարչության արտադրատեխնիկական բաժնի նախկին պետ Գրիգոր Բարսեղյանին մեղադրանք է առաջադրվել պաշտոնական լիազորությունները չարաշահելու, առանձնապես խոշոր չափերով խարդախության, առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու, փաստաթուղթ կեղծելու համար, իսկ ՊՆ կապիտալ շինարարության և զորքերի բնակավորման վարչության պետ Աշոտ Գրիգորյանին` առանձնապես խոշոր չափերով խարդախության փորձի, պաշտոնական լիազորությունները չարաշահելու, պաշտոնական փաստաթուղթ կեղծելու համար։ Միաժամանակ դատախազի համաձայնությամբ, ՊԵԿ քննչական վարչության կողմից որոշում է կայացվել ՊՆ կապիտալ շինարարության և զորքերի բնակավորման վարչության պետ Աշոտ Գրիգորյանի պաշտոնական լիազորությունները ժամանակավորապես դադարեցնելու մասին: Նախաքննության ընթացքում խուզարկություն է կատարվել նաև ՀՀ ՊՆ բարձրաստիճան անձանց աշխատասենյակներում, հարցաքննվել են մի քանի տասնյակ անձինք: Հարցաքննության են կանչվել ինչպես նախկին, այնպես էլ ներկայիս ՊՆ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձինք, այդ թվում նաև ՊՆ նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանը: Նախաքննությունը շարունակվում է:

Допрос Сейрана Оганяна состоится на днях
В рамках уголовного дела, возбужденного в следственном управлении КГД, назначены день и час допроса бывшего министра обороны Армении Сейрана Оганяна. Как передает «Арменпресс», об этом в беседе с журналистами сказал председатель КГД Армении Давид Ананян, не пожелав сообщать дополнительных сведений. «Идет расследование, в связи с этим нельзя разглашать информацию. Что касается отправки г-ну Оганяну повестки, она была отправлена 12-го июня. 13-го июня он заявил, что повестки не получал, такая задержка возможна. Г-н Оганян вызван на допрос, уже назначены день и час»,- сказал председатель КГД Армении Давид Ананян. По его словам, уголовное дело было возбуждено в связи с одной компанией, с которой связаны имена высокопоставленных лиц, и, поскольку деятельность этой компании датируется временем, когда Сейран Оганян был в должности, он также вызван на допрос.
«Это обычное процессуальное действие в рамках расследования уголовного дела. Кстати, он не единственный из высокопоставленных лиц, которые будут допрошены»,- сказал председатель КГД Армении Давид Ананян.
Как сообщалось ранее, экс-министр обороны Армении Сейран Оганян был допрошен в рамках продолжающегося расследования, которое проводится следственным отделом Комитета государственных доходов.
На основании сопоставления достаточных доказательств, полученных в ходе предварительного следствия по уголовному делу, расследуемому в следственном управлении КГД РА по фактам злоупотреблений в сфере закупок в Министерстве обороны РА и армейского строительства в период 2014-2017 годах, бывшему начальнику производственно-технического отдела управления КС и РВ МО РА Григору Барсегяну предъявлено обвинение в злоупотреблении служебными полномочиями, мошенничестве в особо крупных размерах, получении взяток в особо крупных размерах и подделке документов, а начальнику управления КС и РВ МО РА Ашоту Григоряну – в попытке мошенничества в особо крупных размерах, злоупотреблении должностными полномочиями, подделке официальных документов. В то же время, с согласия прокурора, Следственное управление КГД приняло решение о временной приостановке полномочий начальника Управления капитального строительства и расквартирования войск МО РА Ашота Григоряна. В рамках дела были проведены обыски в кабинетах ряда высокопоставленных чиновников министерства обороны, были допрошены несколько десятков человек. На допрос были вызваны как бывшие, так и нынешние должностные лица, в том числе и экс-министр обороны Сейран Оганян. Следствие продолжается.