Սեյրան Օհանյանը հարցաքննությունը կկայանա մոտ օրերին, արդեն նշանակված օր ու ժամ կա
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պետեկամուտների կոմիտեի քննչական վարչությունում հարուցված քրեական գործի շրջանակներում ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանը կհարցաքննվի մոտ օրերս: Արդեն կա նշանակված ժամ և օր: Այս մասին լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ՊԵԿ նախագահ Դավիթ Անանյանը՝ չցանկանալով, սակայն, քննության ընթացքից այլ տեղեկություններ հայտնել: «Քննություն է ընթանում ու դրա հետ կապված որևէ տեղեկատվություն բացահայտելն այս պահին տեղին չէ, նաև հակասում է օրենսդրությանը: Ինչ վերաբերում է պարոն Օհանյանին ծանուցում ուղարկելուն, ապա այն ուղարկվել է հունիսի 12-ին, պարոն Օհանյանը հունիսի 13-ին հայտարարել է, որ ծանուցում չի ստացել: Հնարավոր է, որ հունիսի 12-ին ուղարկված ծանուցումը հունիսի 13-ին նա ստացած չլինի: Պարոն Օհանյանը կանչվել է հարցաքննության, մոտակա օրերին նշանակված օր և ժամ կա»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ասաց ՊԵԿ նախագահը:
Նրա խոսքով՝ քրեական գործը հարուցվել է մի կազմակերպության գործունեության առնչությամբ, որի հետ կապված բարձրաստիճան պաշտոնատար անձինք կան: Եվ քանի որ դա եղել է Սեյրան Օհանյանի պաշտոնավարման ժամանակահատվածում, ըստ Անանյանի, բնականաբար, նա ևս կանչվել է հարցաքննության: «Սովորական գործողություն է քրեական գործի շրջանակներում: Ի դեպ, նա միակ բարձրաստիճան պաշտոնյան չէ, որ պետք է հարցաքննվի»,-հավելեց Դավիթ Անանյանը:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունում 2014-2017թթ. ընթացքում գնումների և բանակաշինության ոլորտներում առկա չարաշահումների վերաբերյալ ՀՀ ԿԱ ՊԵԿ քննչական վարչությունում քննվող քրեական գործով նախաքննության ընթացքում ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցության հիման վրա ՊՆ կապիտալ շինարարության և զորքերի բնակավորման վարչության արտադրատեխնիկական բաժնի նախկին պետ Գրիգոր Բարսեղյանին մեղադրանք է առաջադրվել պաշտոնական լիազորությունները չարաշահելու, առանձնապես խոշոր չափերով խարդախության, առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու, փաստաթուղթ կեղծելու համար, իսկ ՊՆ կապիտալ շինարարության և զորքերի բնակավորման վարչության պետ Աշոտ Գրիգորյանին` առանձնապես խոշոր չափերով խարդախության փորձի, պաշտոնական լիազորությունները չարաշահելու, պաշտոնական փաստաթուղթ կեղծելու համար։ Միաժամանակ դատախազի համաձայնությամբ, ՊԵԿ քննչական վարչության կողմից որոշում է կայացվել ՊՆ կապիտալ շինարարության և զորքերի բնակավորման վարչության պետ Աշոտ Գրիգորյանի պաշտոնական լիազորությունները ժամանակավորապես դադարեցնելու մասին: Նախաքննության ընթացքում խուզարկություն է կատարվել նաև ՀՀ ՊՆ բարձրաստիճան անձանց աշխատասենյակներում, հարցաքննվել են մի քանի տասնյակ անձինք: Հարցաքննության են կանչվել ինչպես նախկին, այնպես էլ ներկայիս ՊՆ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձինք, այդ թվում նաև ՊՆ նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանը: Նախաքննությունը շարունակվում է:

Ex defense minister Seyran Ohanyan to be questioned in coming days in ongoing probe
YEREVAN, JUNE 15, ARMENPRESS. Former defense minister Seyran Ohanyan will be questioned as part of an ongoing investigation by the state revenue committee. A date and time is already set for the questioning, state revenue committee David Ananyan told reporters, without giving any details about the investigation’s process.
“An investigation is underway and disclosing any information about it is inappropriate now, it also contradicts the law. Regarding sending a notice to Mr. Ohanyan, it has been sent on June 12, Mr. Ohanyan said on June 13 that he hasn’t received any notice. It is possible that he didn’t receive the notice which was sent on June 12. Mr. Ohanyan has been invited for questioning, a date and time has been set for the coming days,” he said.
He said that the criminal case was filed regarding the activities of an organization tied with high-ranking officials. And since it happened during the tenure of Ohanyan, Ananyan said naturally the ex-minister was invited for questioning.
“It is a usual procedure within the framework of a criminal case. By the way he isn’t the only high ranking official who must be questioned,” he said.
Ananyan did not specify if Ohanyan will be questioned as a suspect or not.
Former defense minister Seyran Ohanyan has been invited for questioning as part of an ongoing investigation probed by the investigative department of the State Revenue Committee, the committee said on June 13.
A criminal case has been initiated in the committee regarding abuses in the procurement and army-building branches of the defense ministry.
Two military officials have been charged with misconduct, embezzlement, bribery and fraud.
One of the officials is a former head of an industrial-technical department of the defense ministry, while the other one is a current head of department. The latter has been suspended.
Offices of certain high ranking defense ministry officials have been raided, a few dozen people have been questioned.