Հայ-ռուսական հարաբերությունները զարգանում են վստահ և դինամիկ. կայացել է Նիկոլ Փաշինյանի և Դմիտրի Մեդվեդևի հանդիպումը
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, Նիկոլ Փաշինյանը և Դմիտրի Մեդվեդևը կարևորել են երկկողմ առևտրաշրջանառության ծավալների ավելացումը և այդ համատեքստում ընդգծել հայ-ռուսական տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի ակտիվ ու արդյունավետ աշխատանքի անհրաժեշտությունը:
Զրուցակիցները, մասնավորապես, անդրադարձել են ԵԱՏՄ-ի շրջանակում փոխգործակցությանը, ինչպես նաև էներգետիկայի, արդյունաբերության, ներդրումային և հումանիտար ոլորտներում համագործակցության ընդլայնմանը վերաբերող հարցերի:
«Հարգելի՛ Նիկոլ Վովոյի, առաջին հերթին ուրախ եմ ծանոթանալու կապակցությամբ ու ևս մեկ անգամ շնորհավորում եմ Հայաստանի կառավարության ղեկավարի պաշտոնում ընտրվելու առթիվ: Հայաստանը մեր մոտ դաշնակիցն է, պետություն, որը Ռուսաստանի Դաշնության հետ անդամակցում է ինտեգրացիոն միավորումներին և ՀԱՊԿ-ին: Ընդհանուր առմամբ, մենք զարգանում ենք, ես նկատի ունեմ տնտեսությունը, սոցիալական ոլորտը: Այս առումով, կառավարությունների աշխատանքի կոորդինացումը կարևոր է և՛ Ռուսաստանի Դաշնության, և՛ Հայաստանի Հանրապետության համար: Աշխարհի առաջնությունը լավ հնարավորություն է, որպեսզի «համադրենք ժամերը», վերջերս այցելել էիք այլ միջոցառման մասնակցելու համար և հանդիպել մեր երկրի նախագահի հետ: Այժմ վատ հնարավորություն չէ դիտարկել, թե ինչ վիճակում են գտնվում մեր հարաբերությունները: Ընդհանուր առմամբ, ցանկանում եմ ասել, որ հարաբերությունները զարգանում են վստահ, դինամիկ կերպով, դա կապված է նաև նրա հետ, որ ձեր երկրի տնտեսությունը վերջին ժամանակներս ցույց է տալիս զարգացման ոչ վատ ցուցանիշներ, մեր տնտեսությունը ևս զարգանում է, ինչը նաև Եվրասիական տնտեսական միության աշխատանքի արդյունք է: Նախորդ տարվա հոկտեմբերին ես պաշտոնական այցով ժամանել եմ Երևան, մենք ստորագրել ենք մի շարք կարևոր համաձայնագրեր, այժմ արդեն կարելի է զբաղվել դրանց իրականացմամբ: Ակնկալում եմ, որ Ձեր կառավարությունը կներդնի բոլոր անհրաժեշտ ջանքերը: Եվս մեկ անգամ ջերմորեն ողջունում եմ Ձեզ Մոսկվայում՝ կառավարության տանը»,- ասել է Դմիտրի Մեդվեդևը:
«Շնորհակալություն հարգելի՛ Դմիտրի Անատոլիի: Ուրախ եմ հանդիպել և անձնապես ծանոթանալ Ձեզ հետ, ցանկանում եմ առաջին հերթին շնորհավորել անցած Ազգային տոնի՝ Ռուսաստանի օրվա կապակցությամբ, ցանկանում եմ շնորհավորել նաև ֆուտբոլի Աշխարհի առաջնության կապակցությամբ, որովհետև դա մեծ իրադարձություն է, Ռուսաստանն այսօր ողջ աշխարհի ուշադրության կենտրոնում է, և ես հաջողություններ եմ մաղթում ռուսական թիմին այսօրվա խաղում և ընդհանրապես առաջնության ընթացքում: Իհարկե, մենք կարող ենք ասել, որ Հայաստանի ու Ռուսաստանի հարաբերություններն իրականում զարգանում են շատ լավ և շատ դինամիկ՝ ի հեճուկս այն վերլուծությունների, որոնք Հայաստանում հայտնի քաղաքական փոփոխությունների ժամանակ եղել են ռուսական, հայկական և միջազգային մամուլում: Այժմ կարող եմ վստահորեն ասել, որ մեր հարաբերությունները եղել են հատուկ, կան հատուկ և կլինեն հատուկ: Դրանում ես չեմ կասկածում և հույս ունեմ ու վստահ եմ, որ մեր հարաբերությունները կլինեն առավել արդյունավետ, և՛ տնտեսության, և՛ այլ ոլորտներում: Իհարկե, մենք արդեն հայտարարել ենք, որ Եվրասիական տնտեսության միության հետ կապված մեր գլխավոր նպատակն է միությունը և դրան մեր անդամակցությունը դարձնել ավելի արդյունավետ, որպեսզի կազմակերպությունը դառնա ավելի արդյունավետ և ավելի արդյունավետ նպաստի մեր տնտեսությունների զարգացմանը: Մենք պատրաստ ենք աշխատել այդ ուղղությամբ: Իհարկե, այդ հարցերը քննարկել ենք նաև ՌԴ նախագահի հետ: Ընդհանրապես, դա շատ կարևոր հարց է, և իրականում մենք ուրախ ենք, որ արդյունավետ աշխատում ենք այդ հարցի շուրջ: Կարծում եմ, որ այժմ մեր հարաբերությունները զարգանում են շատ պոզիտիվ, և պետք է հիմնվել այդ պոզիտիվի վրա, հիմնվել միմյանց ազգային շահերի վրա: Մենք ունենք շատ ընդհանուր ազգային շահեր, և ես վստահ եմ, որ մեր հարաբերությունները կզարգանան շատ արդյունավետ, ու մենք կներդնենք բոլոր ջանքերը դրա համար: Կա լավ և անհրաժեշտ մթնոլորտ, ուստի պետք է տրամադրվել արդյունավետ և դինամիկ աշխատանքի: Մենք շնորհակալ ենք Ձեր և Ռուսաստանի Դաշնության պատրաստակամության համար»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:

YEREVAN, JUNE 14, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan, who is in Russia on a working visit, met with Prime Minister of Russia DmitryMedvedev on June 14. The interlocutors discussed a range of issues referring to the economic relations of Armenia and Russia, referred to the joint economic projects and future plans.
As ARMENPRESS was informed from the official website of the Prime Minister of Armenia, Nikol Pashinyan and Dmitry Medvedev highlighted the increase of bilateral trade turnover, emphasizing the necessity of an active and effective work of the Armenian-Russian Intergovernmental Commission on Economic Cooperation.
The interlocutors particularly referred to cooperation in the sidelines of the EAEU, as well as issues referring to the expansion of cooperation in energy, industry, investments and humanitarian spheres.
First of all I am glad to meet you and once again congratulate you on the occasion of being elected Prime Minister of Armenia. Armenia is our close ally, a country that together with the Russian Federation is a member to integration units and the CSTO. Generally speaking we are developing according to coordinated scenario – I mean economy and the social sphere. In this sense the coordination of the works of the Governments is important for both the Russian Federation and the Republic of Armenia. The world competition is a good opportunity to “check the clocks”. Recently you arrived to participate in another event and met with the President of our country. Now it’s not a bad time to observe the situation of our relations. Generally speaking, I want to note that our relations develop confidently and dynamically, and it is conditioned also by the fact that your country records rather good development indexes in the recent period, and our economy also develops which is also the result of the works of the Eurasian Economic Union. I paid an official visit to Yerevan last October and we signed a number of important documents, and now we can engage in their implementation. I expect your Government to spare no efforts. I once again cordially welcome you in Moscow, at the Government”, Dmitry Medvedev said.
“Thank you, honorable Dmitry Anatolyevich,
I am glad to meet and personally get acquainted with you. First of all I would like to congratulate you on the occasion of the National holiday – Russia Day. I want to also congratulate you on the occasion of football world championship, since it’s a great event. Today Russia is in the focus of attention of the entire world and I wish the Russian team success in today’s match and in the competition in general. Of course, we can say that Armenian-Russian relations really develop very well and dynamically contrary to the media publications that appeared in the Russian, Armenian and international press. Now I can confidently say that our relations were, are and will be special. I have no doubts here and I hope, I am convinced that our relations will be more effective in the economic sphere and other spheres as well. Of course, we have already announced that as refers to the Eurasian Economic Union our main goal is to make the union and our membership to the union more effective so as the organization becomes more effective and more effectively fosters the development of our economies. We are ready to work in that direction. Of course, we discussed those issues also with the President of Russia. In general, it’s a very important issue and we are glad for the effective work in that direction. I think now our relations develop very positively and it’s necessary to rely on that positivity, rely on the principle of respecting the national interests of one another. We have many common national interests and I am confident that our relations will develop very effectively and we will spare no efforts for that. There is the good and necessary atmosphere. Therefore, it’s necessary to prepare for productive and dynamic work. We are thankful for your readiness and the readiness of the Russian Federation”, Nikol Pashinyan said.