Իսպանիան կընդունի «Ակվարիուս» նավը՝ 629 միգրանտներով, որոնց մերժում Էին Իտալիան եւ Մալթան
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈԻՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 629 միգրանտներով փրկարարական նավը մնացել Է Միջերկրական ծովում: Իտալիայի ներքին գործերի նոր նախարար Մատեո Սալվինին հրաժարվել Է նրանց նավահանգիստ թողնել, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով BBC-ին:
Սալվինին՝ «Հյուսիսի լիգա» աջ կուսակցության առաջնորդը, հայտարարել Է, որ միգրանտներով լի «Ակվարիուս» նավը պետք Է ընդունի Մալթան, բայց այնտեղ նրա հետ համաձայն չեն:
Մալթայի իշխանությունները պնդում են, որ SOS Mռditerranռe գերմանական բարեգործական կազմակերպության աշխատակիցները միգրանտներին վերցրել են Լիբիայի ջրերում, ինչը նշանակում Է, որ փրկված մարդիկ գտնվում են Իտալիայի իրավասության ներքո:
Իտալիան հիմնական երկիրն Է, որի տարածքով Եվրոպայում են հայտնվում Աֆրիկայի հյուսիսից ժամանած փախստականների մեծամասնությունը:
Վերջին համընդհանուր ընտրությունների ժամանակ «Հյուսիսի լիգան» իր ընտրողներին խոստացել Էր կոշտ դիրք բռնել միգրանտների նկատմամբ:
SOS Mռditerranռe բարեգործական կազմակերպությունը, որին պատկանում Է «Ակվարիուսը», հաղորդել Է, որ նավն իտալական Ծովային փրկարարական համակարգող կենտրոնից հրահանգներ Է ստացել՝ չշարժվել տեղից՝ գտնվելով Իտալիայից 35 ծովային մղոն (մոտավորապես 65 կիլոմետր) եւ Մալթայից 27 ծովային մղոն (մոտավորապես 50 կիլոմետր) հեռավորության վրա:
Դրա հետ մեկտեղ իրավապաշտպանները ճշտել են, որ միգրանտներին նավի վրա են հավաքել վեց տարբեր փրկարարական գործողությունների ընթացքում, որոնք անցկացվել են Լիբիայի ափերի մոտ:
ՄԱԿ-ի՝ փախստականների գործերի վարչության իտալական ստորաբաժանումն իշխանություններին ու պատասխանատու անձանց հորդորել Է «անհապաղ լուծում գտնել, որը «Ակվարիուս»-ի վրա գտնվող միգրանտներին ու փախստականներին թույլ կտա արագորեն եւ անվտանգ ափ իջնել»:
Գերմանիայի իշխանություններն Իտալիային եւ Մալթային կոչ են արել անհապաղ «կատարել իրենց հումանիտար պարտավորությունները»:
SOS Mռditerranռe-ում հայտնել են, որ նավի վրա գտնվող փախստականների թվում կան 123 դեռահասներ՝ առանց մեծահասակների ուղեկցության, 11 փոքր երեխաներ եւ յոթ հղի կանայք:
Ինչպես «Թվիթեր»-ում ճշտում Է նավի վրա գտնվող լրագրողուհի Անելիզ Բորժը, դեռահասները 13-ից մինչեւ 17 տարեկան են: Նրանք փախել են Էրիթրեայից, Գանայից, Նիգերիայից եւ Սուդանից:
Ինչպես հայտնի Է դարձել վերջին ժամերին, Իսպանիայի վարչապետ Պեդրո Սանչեսը հայտարարել Է, որ թագավորությունը պատրաստ Է ընդունել «Ակվարիուս» նավը՝ 629 միգրանտներով: Այդ մասին ասված Է երկրի կառավարության ղեկավարի՝ հունիսի 11-ին տարածված հայտարարության մեջ:
Նախարարների կաբինետի ղեկավարը «հանձնարարություն Է տվել, որ Իսպանիան կատարի միջազգային պարտավորությունները հումանիտար ճգնաժամի հարցում եւ հայտարարել Է, որ երկիրը իսպանական նավահանգստում կընդունի «Ակվարիուս» նավը, որի վրա 600-ից ավելի մարդ Է գտնվում», հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Сотни беженцев застряли в море: Италия отказывается их пускать
Спасательное судно с 629 мигрантами на борту застряло в Средиземном море. Новый министр внутренних дел Италии Маттео Сальвини отказался впустить его в порт.
Сальвини, лидер правой партии "Лига Севера", заявил, что судно с мигрантами "Аквариус" должна принять Мальта, но там с ним не согласны.
Мальтийские власти утверждают, что сотрудники немецкой благотворительной организации SOS Méditerranée подобрала мигрантов в водах Ливии, что означает, что спасенные люди находятся в юрисдикции Италии.
Италия - основная страна, через которую попадают в Европу большинство беженцев из северной Африки.
Во время последних всеобщих выборов "Лига Севера" пообещала своим избирателям занять жесткую позицию в отношении иммигрантов.
Благотворительная организация SOS Méditerranée, которой принадлежит "Аквариус", сообщила, что судно получило инструкции от итальянского Морского спасательного координационного центра не двигаться с места, находясь в 35 морских милях (около 65 км) от Италии и в 27 морских милях от Мальты (около 50 км).
При этом правозащитники уточнили, что мигрантов собрали на судно в ходе шести различных спасательных операций, проводившихся возле побережья Ливии.
Итальянское подразделение управления ООН по делам беженцев призвало власти и ответственных лиц "незамедлительно найти решение, которое позволят мигрантам и беженцам, находящимся на борту "Аквариуса", быстро и безопасно сойти на берег".
Немецкие власти призвали Италию и Мальту незамедлительно "выполнить свои гуманитарные обязательства".
В SOS Méditerranée сообщили, что среди беженцев, находящихся на борту судна, 123 подростка без сопровождения взрослых, 11 маленьких детей и семь беременных женщин.
Как уточняет в "Твиттере" находящаяся на судне журналистка Анелиз Борж, подросткам - от 13 до 17 лет. Они бежали из Эритреи, Ганы, Нигерии и Судана.