ՀՀԿ խմբակցության մեծ մասը դեմ կքվեարկի կառավարության ծրագրին. Շարմազանով
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ազգային ժողովի ՀՀԿ խմբակցությունը հնարավորություն կտա, որպեսզի կառավարության ծրագիրը խորհրդարանում ընդունվի: Ազգային ժողովի արտահերթ նիստի մեկնարկից առաջ լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասաց ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը: Անդրադառնալով հարցին, թե ՀՀԿ-ից ովքե՞ր են կողմ քվեարկելու կառավարության ծրագրին, Շարմազանովը պատասխանեց. «Դա խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանի լիազորություններն են, նա կասի»:
Նա հավելեց, որ ամեն ինչ արդեն ճշտված է. «Ականատես կլինեք, որ մեծ մասը դեմ կքվեարկի, մի մասն էլ կողմ կքվեարկի»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ասաց Շարմազանովը:
Շարմազանովը նաև նշեց, որ այսօր խմբակցությունը լքողներ չեն եղել:
Մի խումբ գործարար պատգամավորներ լքել են ՀՀԿ խմբակցությունը: Խմբակցությունը լքելու դիմումներ են ներկայացրել Արթուր Գևորգյանը, Արման Սահակյանը, Ֆելիքս Ցոլակյանը, Շիրակ Թորոսյանը, Արտակ Սարգսյանը, Սամվել Ալեքսանյանը: Հունիսի 6-ին լրագրողների հետ զրույցում ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Ալիկ Սարգսյանը հայտնեց, որ ինքը կողմ է քվեարկելու կառավարության ծրագրին:
Նիկոլ Փաշինյանը ՀՀ վարչապետ է ընտրվել մայիսի 8-ին: Մայիսի 12-ին ամբողջովին ձևավորվել է նոր կառավարությունը, որը հունիսի 1-ին հաստատել է իր ծրագիրն ու ներկայացրել ԱԺ:
Այս ծրագիրը փորձագիտական շրջանակների կողմից անվանվում է անցումային և որպես առաջնահերթություն սահմանում է մեկ տարվա ընթացքում արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների անցկացումը:

Most of HHK faction lawmakers to vote against government program, says Sharmazanov ahead of voting
YEREVAN, JUNE 7, ARMENPRESS. The HHK (Republican) faction of the parliament will give the chance for the government program to be adopted, Vice Speaker Eduard Sharmazanov (HHK) told reporters ahead of today’s sitting where lawmakers are debating PM Pashinyan’s government program.
Asked which lawmakers from the HHK faction will vote in favor of the program, Sharmazanov said: “That’s the powers of faction leader Vahram Baghdasaryan, he will say”.
He added that everything is already clarified. “You will witness that the majority [of the faction] will vote against, while some will vote in favor,” he said.
Earlier a few lawmakers, who reportedly run major businesses contrary to the requirement of the law, have quit the HHK faction.
Nikol Pashinyan was elected Prime Minister on May 8.
Four days later, on May 12, the Cabinet was formed. The new government presented its program for approval to the parliament on June 1.