Գործադիրը հավանություն տվեց ՀՀ կառավարության ծրագրին և ուղարկեց Ազգային ժողով
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գործադիրը հավանություն տվեց ՀՀ կառավարության ծրագրին: Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, ՀՀ կառավարության գործունեության առանցքային նպատակը 2018 թվականի ապրիլ-մայիս ամիսներին Հայաստանում տեղի ունեցած ոչ բռնի, թավշյա, ժողովրդական հեղափոխության արժեքների ամրագրումն է՝ որպես հանրային և ազգային հարաբերությունների հիմք և հեղափոխության գաղափարների իրագործումը` որպես մշտական քաղաքական իրողություն: Կառավարության գործունեության հիմնարար ուղենիշերն են՝իշխանության ձևավորումը բացառապես ժողովրդի ազատ կամարտահայտման միջոցով, իրավունքի գերակայության և օրենքի առաջ բոլորի հավասարության վրա հիմնված ազգային միասնությունը և քաղաքացիական համերաշխությունը, ՀՀ արտաքին և ներքին անվտանգության ապահովումը, Հայաստանի և Արցախի անվտանգության մակարդակի շարունակական բարձրացումը, կոռուպցիայի հանրային մերժումը և կոռուպցիայից զերծ հանրությունը, քաղաքականության եւ բիզնեսի գործնական տարանջատումը և այլն:
Կառավարության ծրագրում անդրադարձ է կատարվում արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների նախապատրաստմանը: Ըստ այդմ՝ վեցերորդ գումարման Ազգային ժողովը չի արտահայտում Հայաստանի ժողովրդի իրական քաղաքական տրամադրությունները, նախապատվությունները և ուժերի իրական հարաբերակցությունը։ Այս իրողությունը Հայաստանում արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ անցկացնելու անվիճելի անհրաժեշտություն է առաջացնում։ Կառավարությունը կարևորում է այնպիսի արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների անցկացումը, որը կլինի իրապես ազատ, արդար, թափանցիկ, ժողովրդավարական։ Այդպիսի ընտրություններ անցկացնելու և ընտրությունների՝ հանրության կողմից չվիճարկվող արդյունքեր արձանագրելու նպատակով անհրաժեշտ է իրականացնել Ընտրական օրենսգրքի և ընտրական համակարգի էական բարեփոխումներ: Կառավարության ծրագրի համաձայն՝ անհրաժեշտ է, մասնավորապես, հրաժարվել ռեյտինգային ընտրական համակարգից և անցնել լիարժեք համամասնական համակարգի, ձևավորել նոր՝ իրական պատկերն արտացոլող ընտրական ցուցակներ, որոնք հետագայում կթարմացվեն ինքնաշխատ եղանակով և այլն: Արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները անհրաժեշտ է անցկացնել առավելագույնը մեկ տարվա ընթացքում։
ՀՀ կառավարությունը Ազգային ժողովի նախագահին առաջարկում է 2018 թվա­կա­նի հունիսի 7-ին ժամը 11:00-ին գումարել ար­տա­հերթ նիստ: ոխվարչապետ Տիգրան Ավինայանն ասաց, որ օրակարգում ներառվելու է կառավարության ծրագրին հավանություն տալու մասին հարցը:

The key goal of the government’s activity is to enshrine the values of the peaceful, velvet, democratic revolution that took place in Armenia in April-May 2018 as a base for public and national relations and to implement the ideas of the revolution as a constant political reality.
The basic directions of the government’s activity are the followings: the formation of power solely through the people’s free expression of will, the national unity and civil solidarity based on everyone’s being equal before the rule of law and law, ensuring Armenia’s domestic and external security, constant increase of the security level of Armenia and Artsakh, public rejection of corruption and corruption-free society, the practical division of politics and business and etc.
The government’s program also touches upon the preparations for the snap parliamentary elections. According to that, the 6th convocation Parliament doesn’t reflect the real political moods, preferences of the people and the ratio of real powers. This reality creates a strict necessity to hold snap parliamentary elections in Armenia. The government attaches importance to holding such snap parliamentary elections which will be really free, fair, transparent and democratic. In order to hold such elections and record indisputable results by the public it is necessary to make significant changes in the Electoral Code and the electoral system. According to the government’s program, it is necessary to refuse from the ranked voting system and transition completely to the proportional system, form election lists that will reflect the new real picture. The snap parliamentary elections are needed to be held within a maximum of one year.
The government proposes the Speaker of the Parliament to hold an extraordinary session on June 7, at 11:00. During today’s Cabinet meeting, Deputy Prime Minister Tigran Avinyan said the issue on approving the government’s program will be in the session agenda.