ԵԽԽՎ համազեկուցողները գալիս են Հայաստան
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրախորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի համազեկուցողներ Ջուզեպե Գալատին (Իտալիա) և Յուլիա Լովոչկինան (Ուկրաինա) մայիսի 23-25-ը կայցելեն Հայաստան՝ դիտարկելու Հայաստանի պարտավորությունների ու հանձնառությունների կատարման ընթացքը: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԵԽԽՎ-ից:
Քննարկումները հիմնականում կենտրոնանալու են վերջին քաղաքական զարգացումների, նոր կառավարության առաջնահերթությունների և բարեփոխումների վրա:
Երևանում Գալատին և Լովոչկինան հանդիպումներ կունենան ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, ԱԺ խոսնակ Արա Բաբլոյանի, արտաքին գործերի, արդարադատության ու պաշտպանության նախարարների հետ:
Նախատեսված են նաև քննարկումներ խորհրդարանում ներկայացված քաղաքական ուժերի, ԵԽԽՎ-ում Հայաստանի պատվիրակության, դատական իշխանության ներկայացուցիչների, մարդու իրավունքների պաշտպանի, ինչպես նաև դիվանագետների ու քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ:

В Армению едут содокладчики ПАСЕ
В Армению 23-25-го мая приедут содокладчики ПАСЕ Джузеппе Галатти (Италия) и Юлия Лёвочкина(Украина). Как передает «Арменпресс», об этом сообщает пресс-служба ПАСЕ.
Обсуждения будут, в основном, касаться последних политических событий, приоритетов нового правительства и реализации реформ. Содокладчики планируют провести встречи с президентом Арменом Саркисяном, премьер-министром Николом Пашиняном, спикером парламента Ара Баблояном, а также главой МИД Зограбом Мнацаканяном, министром юстиции Артаком Зейналяном и министром обороны Давидом Тонояном.
Кроме того, запланированы переговоры с политическими силами, представленными в парламенте, членами армянской делегацией в ПАСЕ, представителями судебной системы, Омбудсменом, а также представителями дипломатических кругов и гражданского общества.