Մահացել Է հոլիվուդյան ֆիլմերի փոսթերների ստեղծող Բիլ Գոլդը. THR
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մայիսի 20-ին 97 տարեկան հասակում մահացել Է ամերիկացի նկարիչ, հոլիվուդյան կինոնկարների փոսթերների ստեղծող Բիլ Գոլդը: Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է The Hollywood Reporter հանդեսը՝ վկայակոչելով ընտանիքի պաշտոնական ներկայացուցչին: Նրա տվյալներով՝ նկարիչը վախճանվել Է Օլդ Գրինվիչ քաղաքում (Քոնեքթիքութի նահանգ)՝ իր տանը բնական պատճառներից: Նկարչի ամենահռչակավոր գործերն են դարձել «Կասաբլանկա» (Casablanca, 1942), «Լարովի նարինջը» (A Clockwork Orange, 1972) եւ «Սատանային վտարողը» (The Exorcist, 1973) ֆիլմերի փոսթերները: Կինոարտադրության բնագավառում իր 70-ամյա կարիերայի ընթացքում Բիլ Գոլդը մասնակցել Է ավելի քան 2 հազար փոսթերների ստեղծմանը:
Նկարիչն աշխատել Է կինոյի այնպիսի գործիչների հետ, ինչպիսիք են Ալֆրեդ Հիչքոքը, Քլինթ Իսթվուրդը, Ֆեդերիկո Ֆելինին եւ Մարտին Սքորսեզեն: Թոշակի անցնելուց առաջ Գոլդի վերջին գործը դարձել Է «Ջ. Էդգար» (J. Edgar, 2011) կինոնկարը՝ նվիրված ԱՄՆ-ի Հետաքննությունների դաշնային բյուրոյի առաջին տնօրեն Ջոն Էդգար Հուվերին: Կինոնկարում գլխավոր դերը խաղացել Է դերասան Լեոնարդո Դի Կապրիոն, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

THR: умер создатель постеров к голливудским фильмам Билл Голд
Американский художник, создатель постеров к голливудским кинокартинам Билл Голд умер в возрасте 97 лет в воскресенье. Как передает Арменпресс, об этом сообщает журнал The Hollywood Reporter со ссылкой на официального представителя семьи.
По его данным, художник скончался в своем доме в городе Олд Гринвич (штат Коннектикут) от естественных причин.
Самыми знаменитыми работами художника стали постеры к фильмам "Касабланка" (Casablanca, 1942), "Заводной апельсин"(A Clockwork Orange, 1972) и "Изгоняющий дьявола" (The Exorcist, 1973). За свою 70-летнюю карьеру в кинопроизводстве Билл Голд участвовал в создании более 2 тыс. постеров.
Художник работал с такими деятелями кино, как Альфред Хичкок, Клинт Иствуд, Федерико Феллини и Мартин Скорсезе. Последней работой Голда перед выходом на пенсию стал постер к кинокартине "Дж. Эдгар" (J. Edgar, 2011), посвященной первому директору ФБР США Джону Эдгару Гуверу. Главную роль в картине сыграл актер Леонардо Ди Каприо.