Գարո Փայլանը կիսվել է Դեմիրթաշի հետ հանդիպման մանրամասներով
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի քրդամետ Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցության հայ պատգամավոր Գարո Փայլանը մայիսի 15-ին այցելել է Էդիրնեի բանտում գտնվող Սելահաթթին Դեմիրթաշին, ով կուսակցության կողմից պաշտոնապես գրանցված է որպես առաջիկա նախագահական ընտրություններում իրենց թեկնածուն: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Փայլանն այցելության ավարտին գրառում է կատարել ֆեյսբուքյան իր էջում:
«Էդիրնեի բանտում այցելեցի նախագահի մեր թեկնածու Սելահաթթին Դեմիրթաշին: Ժամերով աշխատեցինք: Նրան փոխանցեցի հազարավոր ողջույններ: Նա ևս բոլորիդ բարևներ էր ուղարկում»,- նշել է Փայլանը՝ հավելելով, որ Էդիրնեից մեծ ոգևորվածությամբ է վերադարձել:
Հայ պատգամավորը հրապարակել է նաև Դեմիրթաշի կողմից արված գրության լուսանկարը, որում ասվում է. «Սիրով ստացա Գարո Փայլանի կողմից ինձ փոխանցված բարևները: Ձեզ եմ ուղարկում իմ անկեղծ ողջույններն ու սերը»:
Թուրքիայի արդարադատության նախարարությունը միայն 18 ամիս անց էր թույլ տվել Փայլանին այցելել Դեմիրթաշին:
Դեմիրթաշը 2016 թվականի նոյեմբերից գտնվում է Էդիրնեի բանտում: Նա մեղադրվում է «ահաբեկչական խմբավորում ստեղծելու և ղեկավարելու, հանցախմբի քարոզչություն իրականացնելու, հանցանքն ու հանցավորին գովաբանելու» մեջ: Նրա դեմ հարուցված մի քանի դատական գործերով գործչին սպառնում է մինչև 142 տարվա ազատազրկում: Նա Թուրքիայի պատմության մեջ առաջին գործիչն է, ով կալանավորված լինելով հանդերձ պաշտոնապես գրանցել է իր նախագահի թեկնածությունը:
Թուրքիայի նախագահական և խորհրդարանական ընտրությունները տեղի կունենան միևնույն օրը՝ հունիսի 24-ին: Ընտրություններով երկրում անցում կկատարվի կառավարման խորհրդարանական համակարգից նախագահական համակարգի:

Гаро Пайлан поделился деталями своей встречи с Демирташем
Депутат от прокурдской Демократической партии народов Турции Гаро Пайлан сообщает, что 15-го мая он получил разрешение и навестил сопредседателя этой партии, кандидата в президенты Турции Селахетдина Демирташа.Как передает «Арменпресс», об этом он пишет на своей странице в Facebook.
«Я посетил в тюрьме в Эдирне нашего кандидата Селахетдина Демирташа.Несколько часов мы поработали. Я передал ему приветы, он также приветствует всех»,- пишет Пайлан. По его словам, он вернулся из Эдирне очень воодушевленным.
Кроме того, Пайлан опубликовал снимок с записи Демирташа, в которой говорится: «С любовью я получил переданныв мне с Гаро Пайланом приветствия. Вам посылаю мои приветствия и любовь».
Как сообщалось ранее, депутат от прокурдской Демократической партии народов Турции Гаро Пайлан сообщает, что 15-го мая он получил разрешение навестить сопредседателя этой партии, кандидата в президенты Турции Селахетдина Демирташа. Он сообщил, что он обратился за этим разрешением еще 18 месяцев назад, но министерство юстиции Турции разрешило это свидание только теперь.
По словам Гаро Пайлана, он готов передать Демирташу все пожелания, приветствия и сообщения.
Как сообщалось ранее,кандидат в президенты Турции, выдвинутый от партии кемалистов - основной оппозиционной Республиканской народной партии, Мухарем Индже посетил в тюрьме другого кандидата в президенты – сопредседателя прокурдской Демократической партии народов Турции Селахетдина Демирташа.Об этом сообщает агентствоDiken.