Գարո Փայլանը կիսվել է Դեմիրթաշի հետ հանդիպման մանրամասներով
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի քրդամետ Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցության հայ պատգամավոր Գարո Փայլանը մայիսի 15-ին այցելել է Էդիրնեի բանտում գտնվող Սելահաթթին Դեմիրթաշին, ով կուսակցության կողմից պաշտոնապես գրանցված է որպես առաջիկա նախագահական ընտրություններում իրենց թեկնածուն: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Փայլանն այցելության ավարտին գրառում է կատարել ֆեյսբուքյան իր էջում:
«Էդիրնեի բանտում այցելեցի նախագահի մեր թեկնածու Սելահաթթին Դեմիրթաշին: Ժամերով աշխատեցինք: Նրան փոխանցեցի հազարավոր ողջույններ: Նա ևս բոլորիդ բարևներ էր ուղարկում»,- նշել է Փայլանը՝ հավելելով, որ Էդիրնեից մեծ ոգևորվածությամբ է վերադարձել:
Հայ պատգամավորը հրապարակել է նաև Դեմիրթաշի կողմից արված գրության լուսանկարը, որում ասվում է. «Սիրով ստացա Գարո Փայլանի կողմից ինձ փոխանցված բարևները: Ձեզ եմ ուղարկում իմ անկեղծ ողջույններն ու սերը»:
Թուրքիայի արդարադատության նախարարությունը միայն 18 ամիս անց էր թույլ տվել Փայլանին այցելել Դեմիրթաշին:
Դեմիրթաշը 2016 թվականի նոյեմբերից գտնվում է Էդիրնեի բանտում: Նա մեղադրվում է «ահաբեկչական խմբավորում ստեղծելու և ղեկավարելու, հանցախմբի քարոզչություն իրականացնելու, հանցանքն ու հանցավորին գովաբանելու» մեջ: Նրա դեմ հարուցված մի քանի դատական գործերով գործչին սպառնում է մինչև 142 տարվա ազատազրկում: Նա Թուրքիայի պատմության մեջ առաջին գործիչն է, ով կալանավորված լինելով հանդերձ պաշտոնապես գրանցել է իր նախագահի թեկնածությունը:
Թուրքիայի նախագահական և խորհրդարանական ընտրությունները տեղի կունենան միևնույն օրը՝ հունիսի 24-ին: Ընտրություններով երկրում անցում կկատարվի կառավարման խորհրդարանական համակարգից նախագահական համակարգի:

Garo Paylan releases details from meeting with jailed lawmaker Selahettin Demirtas
YEREVAN, MAY 16, ARMENPRESS. Ethnic Armenian lawmaker of Turkey’s Peoples’ Democratic Party (HDP) Garo Paylan on May 15 visited jailed lawmaker Selahettin Demirtas who has been officially registered by the party as a candidate for the president in the upcoming election, Armenpress.
“I visited our candidate for the president Selahettin Demirtas who is in prison in Edirne. We have worked for hours. I have conveyed him thousands of greetings. He also sends greetings to everyone”, Paylan said on Facebook, adding that he has returned from Edirne with a great enthusiasm.
The ethnic Armenian lawmaker also posted a photo of the note written by Demirtas which says: “Garo Paylan conveyed me the greetings. I also send you my sincere greetings and love”.
On May 15, Garo Paylan received a permission by the Turkish justice minister to visit Demirtas. Paylan said on Twitter that he has applied to the Turkish justice ministry with the request to meet with Demirtas 18 months ago, but only now the minister provided him that permission.
Selahattin Demirtaş is jailed since 2016 pending proceedings over terror related charges. The jailed lawmaker faces up to 142 years imprisonment if found guilty on terror related charges.
Turkey will have both presidential and parliamentary snap elections on June 24. The country will transition into a presidential system from its current parliamentary system after the elections.