ԵԽԽՎ-ն Ադրբեջանի կոռուպցիոն սկանդալի գործով պատժամիջոցներ է կիրառել 4 պատգամավորի նկատմամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրախորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի անկախ հանձնաժողովը, որը հետաքննություն էր իրականացնում Ադրբեջանի կոռուպցիոն գործունեության վերաբերյալ, որոշում է կայացրել խիստ պատժամիջոցներ կիրառել չորս պատգամավորների, այդ թվում և ԵԽԽՎ-ում ադրբեջանական պատվիրակության ղեկավար Սամեդ Սեիդովի նկատմամբ. նրանք զրկվել են ձայնի իրավունքից: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում են ուկրաինական լրատվամիջոցները:
Սեիդովից բացի, պատժամիջոցներ են կիրառվել նաև ԵԽԽՎ նախկին նախագահ Պեդրո Ագրամունտի (Իսպանիա), Ուկրաինայի հարցով նախկին զեկուցող Ժորդի Շուկլայի (Իսպանիա) և Սեզար Պրեդայի (Ռումինիա) դեմ: Այս մասին որոշումն իր ֆեյսբուքյան էջում հրապարակել է ԵԽԽՎ-ում Ուկրաինայի պատվիրակության ղեկավար Վլադիմիր Արիևը:
«ԵԽԽՎ հանձնաժողովը ճանաչել է, որ Պեդրո Ագրամունտը և Ժորդի Շուկլան մեղավոր են վարքագծի կանոնները լրջագույնս խախտելու մեջ՝ Ադրբեջանի հետ կապված կոռուպցիոն սկանդալի առնչությամբ»,- հայտնել է Արիևը: Նա տեղեկացրել է նաև, որ նշված պատգամավորները կորցրել են ԵԽԽՎ անդամի գրեթե բոլոր իրավունքները՝ բացառությամբ քվեարկելուց և բանաձևեր ներկայացնելուց:
ԵԽԽՎ-ում Ուկրաինայի պատվիրակության անդամ Ալեքսեյ Գոնչարենկոն հայտնել է, որ պատժամիջոցները Ագրամունտի դեմ կգործեն 10, իսկ մյուս երեք պատգամավորների դեմ՝ 2-ական տարով:
Ակնկալվում է, որ ԵԽԽՎ-ն հանդես կգա պաշտոնական հայտարարությամբ:
Եվրոպայի խորհուրդը 2017 թվականից սկսել է հետաքննություն՝ կապված Ադրբեջանի մասնակցությամբ ԵԽ Խորհրդարանական վեհաժողովում կաշառակերության սկանդալային դեպքի հետ: ԵԽԽՎ մի խումբ պաշտոնյաներ մեղադրվում են կաշառքի դիմաց Ադրբեջանի օգտին որոշումներ կայացնելու մեջ:
Մասնավորապես, կան կասկածներ, որ Ադրբեջանը 2013 թվականին մեծապես ազդել է ԵԽԽՎ որոշման վրա. այդ ժամանակ կառույցը քվեարկության արդյունքում մերժել էր գերմանացի պատգամավոր Քրիստոֆ Շտրասերի կողմից ներկայացված զեկույցը, որը վերաբերում էր Ադրբեջանում մարդու իրավունքների ոտնահարումներին ու կոչ էր անում այդ երկրի իշխանություններին ազատ արձակել քաղբանտարկյալներին: Համաձայն շրջանառվող լուրերի՝ ԵԽԽՎ անդամներից մեկին՝ Լուկա Վոլոնտեին վճարվել է ավելի քան 2.5 մլն ԱՄՆ դոլար, որպեսզի զեկույցը չընդունվի:Ադրբեջանը հերքել է ներկայացված բոլոր մեղադրանքները:

YEREVAN, MAY 16, ARMENPRESS. The Independent Investigative Body of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe, which has been investigating the Azerbaijani corruption scandal, made a decision to impose strict sanctions on four lawmakers, including the head of the Azerbaijani delegation to PACE Samad Seyidov, the Ukrainian media report.
In addition to Seyidov, sanctions were imposed on former PACE President Pedro Agramunt (Spain), former rapporteur on Ukraine Jordi Xuclà (Spain) and Cezar Preda (Romania), head of the Ukrainian delegation to PACE Volodymyr Ariev said on Facebook.
“The PACE committee acknowledged that Pedro Agramunt and Jordi Xuclà have breached the code of conduct in the matters concerning Azerbaijan”, Ariev said, adding that these lawmakers have lost almost all rights of the PACE member, expect from the right to vote and submit resolutions.
Member of the Ukrainian delegation to PACE Oleksiy Honcharenko said the sanctions on Agramunt will be applied for 10 years, those on the remaining three lawmakers – for 2 years.
It is expected PACE will issue an official statement on this matter.
The Council of Europe launched investigation over the corruption scandal at the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) involving Azerbaijan.
Some PACE members are accused of doing favors for Azerbaijan.
In particular, there are suspicions that Azerbaijan influenced PACE’s rejection of 2013 report: during that time PACE rejected a reportby German Social Democrat MP Christoph Strässer, which deplored human rights abuses in Azerbaijan and urged the authorities there to release political prisoners. According to some reports, Azerbaijan offered bribe worth more than 2.5 million USD to one of PACE members Luca Volontè for the report to be rejected.