Իրանը եւ «եվրաեռյակը» պայմանավորվեցին պահպանել միջուկային գործարքը. Զարիֆ
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի եւ «եվրաեռյակի» (Ֆրանսիա, Մեծ Բրիտանիա, Գերմանիա) արտաքին գործերի նախարարները քաղաքական համաձայնության են հասել միջուկային գործարքը պահպանելու շուրջ: Այդ մասին, ինչպես հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը, հայտարարել Է Իրանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավար Մոհամադ Ջավադ Զարիֆը՝ ամփոփելով մայիսի 15-ին Բրյուսելում կայացած բանակցությունների արդյունքները, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Մենք գործարկեցինք գործընթացը: Մենք քաղաքական համաձայնության հասանք Գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագրի պահպանմանն ուղղված հետագա քայլերի շուրջ: Շատ բան կախված կլինի այն բանից, թե ինչ կարվի առաջկա շաբաթների ընթացքում: Մենք պետք Է անհրաժեշտ երաշխիքներ ստանանք, եւ դրանից կախված կլինի՝ որոքան արագ մենք կարողանանք առաջ շարժվել»,- ասել Է նա:
Իրանական դիվանագիտության ղեկավարը նաեւ գոհունակություն Է հայտնել եվրոպացի գործընկերների հետ հանդիպման կառուցողական բնույթի կապակցությամբ: Նրա կարծիքով՝ միջուկային գործարքի պահպանմանն ուղղված կոնկրետ միջոցառումների շուրջ պայմանավորվածությունը կարող Է ձեռք բերվել «առաջիկա շաբաթների ընթացքում»:

Зариф: Иран и "евротройка" договорились о мерах по сохранению ядерной сделки
Главы МИД Ирана и "евротройки" (Франция, Великобритания, Германия) посредников ООН достигли политической договоренности о мерах по сохранению ядерной сделки. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом заявил во вторник глава МИД Ирана Мохаммад Джавад Зариф по итогам переговоров в Брюсселе.
"Мы запустили процесс. Мы достигли политической договоренности о дальнейших шагах для сохранения Совместного всеобъемлющего плана действий. Многое будет зависеть от того, что будет сделано в ближайшие недели. Мы должны получить необходимые гарантии, и от этого будет зависеть, как быстро мы сможем двигаться вперед", - сказал он.
Глава иранской дипломатии также выразил удовлетворение конструктивным характером встречи с европейскими коллегами. По его мнению, договоренность о конкретных мерах по поддержке ядерной сделки может быть достигнута "в течение ближайших недель".