Գազայի հատվածում իսրայելական զորքերի հետ բախումների հետեւանքով զոհվածների թիվը հասել Է 59-ի
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գազայի հատվածում իսրայելական զորքերի հետ մայիսի 14-ին տեղի ունեցած բախումների հետեւանքով զոհված պաղեստինցիների թիվը հասել Է 59-ի: Նրանց թվում Է ութամսական մի երեխա, որը զոհվել Է գազից: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է ՌԻԱ Նովոստին՝ հղում անելով Պաղեստինի առողջապահության նախարարությանը:
Ավելի վաղ տեղեկացվել Է, որ ընդամենը ընդհարումների հետեւանքով տուժել Է ավելի քան 1,6 հազար մարդ: ԶԼՄ-ները դա համարել են «ամենարյունալի օրը 2014 թվականին Իսրայելի եւ Գազայի հատվածի սահմանին հակամարտության վերսկսվելուց հետո»: Գազայում «Վերադարձի երթի» շրջանակներում զանգվածային ելույթները չեն դադարում մարտի վերջից, երբ պաղեստինցիները նշում Էին Հողի օրը: Բողոքի ակցիաները վերսկսվել են մայիսի 14-ի առավոտյան՝ կապված այն բանի հետ, որ ԱՄՆ-ի դեսպանատունը Թել Ավիվից փոխադրվել Է Երուսաղեմ՝ նախագահ Դոնալդ Թրամփի՝ անցյալ տարվա դեկտեմբերի 6-ի որոշմանը համապատասխան: Ընդամենը բողոքի ակցիաների սկսվելուց հետո զոհվել Է 79 պաղեստինցի, վերքեր Է ստացել ավելի քան 2,2 հազար մարդ:

Увеличилось число погибших при расстреле в секторе Газа
Число погибших в столкновениях с израильскими войсками палестинцев увеличилось до 59 человек. Среди них восьмимесячный ребенок, который погиб, надышавшись газом, как передает Арменпресс, об этом сообщаетРИА Новостисо ссылкой на министерство здравоохранения Палестины.
Ранеесообщалось, что всего в столкновениях пострадали более 1,6 тысячи человек. СМИ назвали это «самым кровавым днем с начала конфликта на границе Израиля и сектора Газа в 2014 году».
Они пережили Холокост, но их все еще ненавидят
В конце марта мирный протест на границе сектора Газа, приуроченный ко дню Накба — исходу с территории, где в 1948 году было создано государство Израиль, — перерос в массовые беспорядки и столкновения протестующих с израильскими войсками.
Протесты ожесточились в связи с открытием 14 мая посольства США в Иерусалиме. Решение перенести диппредставительство из Тель-Авива Белый дом принял в декабре прошлого года.