Թրամփը հույս ունի նոր ու «ավելի լավ» գործարք կնքել Իրանի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միացյալ Նահանգները հույս ունի Իրանի հետ նոր գործարք կնքել այն բանից հետո, երբ Վաշինգտոնը որոշում ընդունեց դադարեցնել իրանական միջուկային ծրագրի վերաբերյալ Գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագրի կատարումը: Մայիսի 10-ին այս մասին հայտարարել Է ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը՝ Ինդիանայի նահանգում ելույթ ունենալով իր կողմնակիցների առջեւ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Ես հուսով եմ, որ կհաջողվի գործարք կնքել նրանց հետ, նոր գործարք, լավ գործարք, ազնիվ գործարք, որն ավելի լավը կլինի նրանց (Իրանի) համար: Բայց մենք չենք կարող նրանց թույլ տալ միջուկային զենքի տիրանալ»,- ասել Է նա:
«Մենք պետք Է ի վիճակի լինենք մտնելու (Իրանի միջուկային) օբյեկտ եւ ստուգելու այդ օբյեկտը: Մենք պետք Է ի վիճակի լինենք մտնելու նրանց ռազմակայանները՝ տեսնելու խաբեությամբ են զբաղվում, թե ոչ»,- հավելել Է նա՝ ճշտելով, թե ինքը հատկապես ինչ Է ցանկանում տեսնել նոր համաձայնագրի դրույթներում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Трамп заявил, что рассчитывает заключить новую сделку с Ираном
Соединенные Штаты рассчитывают заключить с Ираном новую сделку после того, как Вашингтон принял решение прекратить выполнять Совместный всеобъемлющий план действий (СВПД) по иранской ядерной программе. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом заявил в четверг президент США Дональд Трамп, выступая перед своими сторонниками в штате Индиана.
"Я надеюсь, что удастся заключить сделку с ними - новую сделку, хорошую сделку, честную сделку - которая будет лучше для них [Ирана]. Но мы не можем позволить им заполучить ядерное оружие", - сказал он.
"Мы должны быть в состоянии попасть на [ядерный] объект [Ирана] и проверить этот объект. Мы должны быть в состоянии попасть на их военные базы, чтобы увидеть, занимаются ли обманом или нет ", - добавил он, уточнив, что именно он хочет видеть в положениях новых договоренностей.