ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Միացյալ Նահանգների միջազգային զարգացման գործակալության ղեկավար Սամանթա Փաուերը Հայաստան կատարած երկօրյա այցն ամփոփող տեսանյութ է տարածել, որտեղ մատնանշել է այն ոլորտները, որոնցում օրեցօր ավելի ու ավելի են զարգանում հայ-ամերիկյան հարաբերությունները։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Սամանթա Փաուերը նշել է «Ինչու էի այցելել Հայաստան նախորդ շաբաթ» վերնագրով տեսանյութում, որտեղ ամփոփելով Հայաստան կատարած երկօրյա այցը՝ շեշտել է, որ այդ ընթացքում հանդիպել է տարբեր ոլորտների ներկայացուցիչների՝ գործարարների, երիտասարդների, լրագրողների, Կառավարության պաշտոնյաների՝ ներառյալ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ։
«Հայերի հետ խոսելիս` շատ պարզ է դառնում, որ այս պահին ուշադրությունը կենտրոնացված է դիմակայունության ձևավորման վրա․ դիմակայունության ձևավորում պարենային անվտանգության ոլորտում, դիմակայունության ձևավորում, երբ խոսքը վերաբերում է կլիմայական ցնցումներին, և, իհարկե, դիմակայունություն էներգետիկայի ոլորտում, որպեսզի երկիրն էներգիա ստանա ավելի դիվերսիֆիկացված մատակարարներից:
ԱՄՆ ՄԶԳ-ի համար իսկապես պատիվ է աջակցել այս ոլորտներից յուրաքանչյուրի ուղղությամբ գործադրվող ջանքերին: Բայց մենք նաև գիտակցում ենք, որ ցանկանում ենք հարաբերություններն օգնությունից տեղափոխել առևտրի դաշտ: Եվ այդ պատճառով, մենք արել ենք մի շարք նոր հայտարարություններ՝ ներառյալ պետություն-մասնավոր հատվածի նոր համագործակցությունը, որը ժամանակակից և ամուր գործընկերության օրինակ է և որն օրեցօր ավելի է ամրապնդվում Միացյալ Նահանգների և Հայաստանի միջև», - նշել է Սամանթա Փաուերն իր տեսաուղերձի մեջ:

Глава Агентства США по международному развитию (USAID) Саманта Пауэр поделилась видеороликом, подводящим итоги ее двухдневного визита в Армению, где она указала направления, по которым изо дня в день развиваются армяно-американские отношения.
Как сообщает Арменпресс, Саманта Пауэр упомянула об этом в видеоролике под названием "Почему я посетила Армению на прошлой неделе", в котором, подводя итоги своего двухдневного визита в нашу страну, подчеркнула, что за это время она встретилась с представителями различных сфер: бизнесменами, молодыми людьми, журналистами, с правительственными официальными лицами, включая премьер-министра Никола Пашиняна.
“При общении с армянами становится совершенно ясно, что на данный момент внимание сосредоточено на повышении устойчивости - в области продовольственной безопасности, к климатическим потрясениям и, конечно же, устойчивости в энергетике, чтобы страна получала энергию от более диверсифицированных поставщиков.
Для USAID большая честь поддержать усилия в каждой из этих областей. Но мы также признаем, что хотим перевести отношения из разряда помощи на поле торговли. И именно поэтому мы сделали ряд новых объявлений, в том числе о новом партнерстве государство-частник, которое является примером современного и прочного партнерства, которое крепнет с каждым днем ​​между Соединенными Штатами и Арменией”, - заявила Саманта Пауэр в своем видеообращении.