ՀՀԿ-ն վերահաստատում է պատգամավորների 1/3-ի առաջադրած վարչապետի թեկնածուին անհրաժեշտ քանակությամբ ձայներ տալու պատրաստակամությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀԿ-ն, որպես կուսակցություն մնալու է իր սկզբունքային կարծիքին և, միևնույն ժամանակ, օժանդակելու է պատգամավորների 1/3-ին ստորագրությամբ առաջադրված վարչապետի թեկնածուին: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` մայիսի 7-ին ՀՀԿ ԳՄ նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասաց ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ, ՀՀԿ խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը: Նրա պնդմամբ` Հանրապետական կուսակցությունը համապատասխան քանակությամբ ձայն կապահովի վարչապետի ընտրության համար:
«Մենք, որպես կուսակցություն, մնում ենք մեր սկզբունքային կարծիքին և, միևնույն ժամանակ, մենք օժանդակելու ենք պատգամավորների 1/3-ին ստորագրությամբ առաջադրված վարչապետի թեկնածուին, տվյալ դեպքում՝ Նիկոլ Փաշինյանին: Եթե չեմ սխալվում, Փաշինյանի օգտին հավաքվել է 45 ստորագրություն, և Հայաստանի
Հանրապետական կուսակցությունը համապատասխան քանակությամբ ձայնով կապահովի, որպեսզի ունենանք վարչապետ: Այդ ամենը եղել է խմբակցության որոշմամբ, մենք ենք պատգամավորներին հորդորել, որ նրանք կողմ քվեարկեն: Այստեղ որևէ կուսակցության բաժանում չկա, սա մեր կուսակցության որոշումն է»,- ասաց Շարմազանովը:
Հարցին, թե ում են հորդորել կողմ քվեարկել, Շարմազանովը պատասխանեց. «Վաղը կիմանաք»:
Գործադիր մարմնի անդամները քննարկում էին մայիսի 8-ին կայանալիք վարչապետի ընտրության հետ կապված հարցեր:
Վարչապետի ընտրության առաջին փուլը տեղի ունեցավ մայիսի 1-ին, որտեղ, սակայն, վարչապետի պաշտոնում առաջադրված միակ թեկնածուն՝ «Ելք» խմբակցության պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանն ընտրվելու համար չստացավ բավարար թվով ձայներ:
Խորհրդարանական մեծամասնություն ունեցող ՀՀԿ-ն մայիսի 1-ի ընտրությունից հետո հայտարարեց, որ վարչապետի ընտրության երկրորդ փուլում կպաշտպանի պատգամավորների մեկ երրորդի (35 պատգամավոր) կողմից առաջադրված թեկնածուին, և այդ օրը ՀՀ-ն կունենա վարչապետ:
Մայիսի 8-ին՝ ժամը 12:00-ին, Ազգային ժողովի հատուկ նիստում տեղի կունենա ՀՀ վարչապետի ընտրության երկրորդ փուլը: ՀՀ վարչապետի միակ թեկնածուն «Ելք» խմբակցության պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանն է:

RPA reaffirms readiness to give necessary votes to candidate nominated by 1/3 of total MPs
YEREVAN, MAY 7, ARMENPRESS. The Republican Party of Armenia will remain adhered to its principled opinion, but at the same time will support the candidate of Prime Minister nominated by the 1/3 of the total MPs, ARMENPRESS reports Vice president of the National Assembly of Armenia, spokesperson of the Republican Party Eduard Sharmazanov told the reporters after the Executive Body meeting of the party. He underlined that the Republican Party will give the necessary votes for the election of the Prime Minister.
“We, as a political party, will remain adhered to our principled opinion, but at the same time will support the candidate of Prime Minister nominated by the 1/3 of the total MPs – in this case Nikol Pashinyan. If I am not mistaken 45 signatures have been collected for Pashinyan’s nomination and the Republican Party of Armenia will give the necessary votes not to fail the election. The decision was made in the faction and we have exhorted the MPs to vote in favor. There is no split in the party. This is the decision of the party”, Sharmazanov said.
To the question who will vote in favor of Pashinyan, Sharmazanov answered, “You will get to know tomorrow”.
The session of the Executive Body of the RPA was chaired by party president Serzh Sargsyan.
Members of the Executive Body discussed issues relating to the May 8 election of Prime Minister.
On April 23 Serzh Sargsyan, who was elected Prime Minister by the Parliament on April 17, resigned as widespread protests entered the 11th day.
The first round of the election of the Prime Minister was held on May 1. The only nominated candidate for Prime Minister was Yelk faction head Nikol Pashinyan, but he didn’t receive enough votes to be elected as PM.
The second round of the vote for electing a Prime Minister will take place on May 8 in the Armenian parliament.
Nikol Pashinyan has already been officially nominated as a candidate for the second round. Pashinyan is endorsed by the Tsarukyan and ARF factions, in addition to his own faction – Yelk.
The ruling party said it will not nominate their own candidate for the second round, just like in the first round. However, the RPA said it will not block the election.