Տիգրան Սարգսյանը Ն. Նազարբաեւի հետ քննարկել Է ԵԱԲՏԽ-ի առաջիկա նիստի նախապատրաստումը
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵԱՏՀ) կոլեգիայի նախագահ Տիգրան Սարգսյանը մայիսի 2-ին Աստանայում Ղազախաստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաեւի հետ կայացած հանդիպմանը քննարկել Է Եվրասիական բարձրագույն տնտեսական խորհրդի (ԵԱԲՏԽ) առաջիկա նիստի նախապատրաստումը:
Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ասված Է ԵԱՏՀ-ի մամուլի ծառայության տարածած հաղորդագրության մեջ: «Խորհրդի հանձնարարությամբ ես կցանկանայի Ձեզ հետ քննարկել մի քանի մանրամասներ՝ ինչպես ավել արդյունավետորեն անցկացնել Բարձրագույն խորհրդի նիստը, որ հարցերն են առանձնակի ուշադրություն պահանջում, քննարկել ինտեգրման խորացմանը վերաբերող խնդիրները»,-ասել Է ԵԱՏՀ-ի կոլեգիայի նախագահը: Կողմերն արծարծել են եվրասիական ինտեգրացման հետագա խորացմանը վերաբերող հարցեր:
Նուրսուլթան Նազարբաեւը նշել Է Եվրասիական տնտեսական միության գործունեության բարձր արդյունքները, ինչպես նաեւ Միության նկատմամբ այլ երկրների աճող հետաքրքրությունը: «Անցած 2017 թվականը հաջող Էր: Մեր երկրների միջեւ ապրանքաշրջանառությունն աճեց 27 տոկոսով: Մենք մեծ հետաքրքրություն ենք տեսնում մեր միավորման նկատմամբ, այսօր մեզ հետ համագործակցում են 40-ից ավելի երկրներ: Մենք ձեզ հետ հանդիպում ենք ԵԱԲՏԽ-ի գագաթնաժողովի նախօրեին, որի օրակարգի բոլոր կետերը համաձայնեցված են:
Մենք քննարկելու ենք ոչ դյուրին հարցեր, որոնք այդ թվում վերաբերում են պատժամիջոցներին»,-ընդգծել Է Ղրղզստանի նախագահը: Տիգրան Սարգսյանը Նուրսուլթան Նազարբաեւին շնորհավորել Է Ղազախստանի ժողովրդի միասնության օրվա առթիվ եւ բարգավաճում մաղթել հանրապետությանը: ԵԱՏՀ-ի կոլեգիայի նախագահը նաեւ պետության ղեկավարին տեղեկատվություն Է ներկայացրել Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի ընթացիկ գործունեության վերաբերյալ:

EEC’s Sargsyan and Kazakh President discuss preparation of upcoming Council sitting
YEREVAN, MAY 3, ARMENPRESS. Tigran Sargsyan, Chairman of the Board of theEurasian Economic Commission (EEC) and Kazakhstan’s President Nursultan Nazarbayev discussed the preparation for the upcoming Supreme Eurasian Economic Council sitting on May 2 in Astana.
“At the directive of the Council I would like to discuss several details with you on how to hold the Supreme Council sitting more productively, which issues require special attention, and discuss issues relating to deepening of integration,” Sargsyan said. The sides discussed issues relating to further deepening of Eurasian integration, EEC said.
The President of Kazakhstan noted the high results of the Eurasian Economic Union’s activities, as well as the growing interest of other countries for the union.
“2017 was successful. Trade turnover between our countries grew 27%. We see great interest towards our union, today more than 40 countries are cooperating with us. We are meeting with you on the eve of the Supreme Eurasian Economic Council sitting, with all points of its agenda being agreed upon. We will discuss uneasy issues, which will relate, among others, to sanctions,” the President said.
Tigran Sargsyan congratulated President Nazarbayev on the Day of Unity of People of Kazakhstan and wished prosperity to the country. Sargsyan also briefed the Kazakh President on the ongoing activities of the EEU.