Աղքատությունը որպես խնդիր Հայաստանում հաղթահարելի է. Նիկոլ Փաշինյանն արձագանքեց Հակոբ Հակոբյանին
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովում գումարված հատուկ նիստում, որտեղ պատգամավորները քննարկում են ՀՀ վարչապետի ընտրության հարցը, Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության պատգամավոր Հակոբ Հակոբյանը վարչապետի թեկնածու Նիկոլ Փաշինյանից հետաքրքրվեց սոցիալական հարցերում նրա անելիքների մասին ընտրվելու դեպքում:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, պատգամավորը նշեց, որ Փաշինյանի ղեկավարած կուսակցության՝ «Քաղաքացիական պայմանագրի» նախընտրական ծրագրում սոցիալական ոլորտի հետ կապված առանձնապես դրույթներ ընդգրկված չեն, մինչդեռ որպես վաղվա վարչապետ նա պետք է կուսակցության ծրագիրը դարձնի իր քաղաքականության առանցքը: Հակոբյանը հետաքրքրվեց, թե ինչ մոտեցում ունի «Ելք» խմբակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանը ժողովրդագրության, կենսաթոշակների, աշխատավարձերի ու աղքատության հետ կապված:
«Աղքատության հետ կապված կա պարզ լուծում. մենք ունենք համապատասխան բյուջետային եկամուտներ, տնտեսություն, որը պատրաստ է, ի վիճակի է ապահովել մարդկանց նվազագույն և ավել կարիքները: Ակնհայտ է, որ այսօր տեղի ունեցող փոփոխությունների պատճառներից մեկն էլ այն է, որ հայաստանցիները հասկացել են, որ խնդրի լուծման համար այլևս չի կարելի հույս կապել իշխող մեծամասնության հետ և հարկավոր են փոփոխություններ»,- ասաց Փաշինյանը: Նա այս օրերին տասնյակ զանգեր է ստանում Սփյուռքի հաջողակ, մեծահարուստ գործարարներից, ովքեր ասում են, որ օր առաջ գալու են և ներդրումներ անեն Հայաստանում:
«Մեր տնտեսությանը սպասում է թռիչքաձև զարգացում ոչ թե կառավարության ֆոկուսի, կախարդական փայտիկի, այլ հստակ հայկական Սփյուռքից ներդրումների ներհոսքի հաշվին: Մեզ սպասվում է բյուջետային եկամուտների էական մեծացում, ինչն էլ իր հերթին բերելու է աշխատատեղերի բացման, կենսաթոշակների ավելացման և աղքատության կրճատման: Իհարկե, ես հիմա չեմ կարող ասել, թե մինչև քանի տոկոս կիջնի աղքատությունը, բայց ես համոզված եմ, որ աղքատությունը որպես խնդիր Հայաստանի Հանրապետությունում հաղթահարելի է»,- նշեց ՀՀ վարչապետի թեկնածուն:
Արձագանքելով պատասխանին՝ Հակոբ Հակոբյանը նկատեց, որ պատասխանը վերաբերում էր միայն գործազրկության պակասեցմանն ու հետևաբար նաև աղքատության նվազմանը, սակայն հստակ պատասխան չհնչեց աշխատավարձերի ու կենսաթոշակների հետ կապված:
Պատասխանելով այս դիտարկմանը՝ Փաշինյանն ասաց., որ տնտեսության զարգացումն ու աշխատատեղերի ստեղծումը բնականաբար կբերի աշխատողի պահանջարկի, որն ինչքան մեծ է, այնքան բարձր է աշխատավարձը. «զարգացող տնտեսությունում եթե լուծվում է աշխատատեղի, բյուջետային եկամտի խնդիրները, մյուս խնդիրները չեն կարող մնալ նույն մակարդակի վրա»:

Poverty problem is surmountable, says Pashinyan
Speaking at the ongoing parliamentary debate on electing a Prime Minister, Hakobyan said that the pre-election program of Civil Contract – the party led by Pashinyan – doesn’t specially include provisions about social issues, whereas as a future Prime Minister he must make his party program the core of his policy.
Hakobyan asked what approach Pashinyan has over demographics, pension, salaries and poverty.
“Regarding poverty there is a simple solution, we have budget revenues accordingly, economy which is ready, which is able to provide the minimal and more needs of the people. It is obvious that one of the reasons of the current changes is that Armenians understood that no longer should they have hopes for the solution of the problem with the ruling majority and that changes are required”, Pashinyan said.
Pashinyan says he is receiving numerous calls from wealthy businessmen from the Diaspora who are saying that they are ready to come and invest in Armenia.
“A leap development awaits for our economy not on behalf of the government’s focus, a magic stick, but rather on behalf of clear investment flow from the Armenian Diaspora. We are expecting significant increase of budget revenues, which in turn will bring to opening of new jobs, increase of pensions and decrease of poverty. Of course, I can’t say now to what percent poverty will drop, but I am convinced that poverty, as a problem in Armenia, is surmountable,” he said.
In response, Hakobyan said that the answer concerned only to decreasing unemployment and therefore the subsequent cut of poverty, however a clear response wasn’t made regarding salaries and pensions.
In response, Pashinyan said that economic development and creation of jobs will naturally bring to demand for employees, the greater the more higher paid.
“If jobs, budgetary revenue problems are solved in a developing economy, the other problems can’t remain on the same level”, he said.