Մինչև վարչապետի թեկնածուի քվեարկությունը ՀՀԿ խմբակցության ղեկավարը կհայտարարի խմբակցության որոշումը
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ազգային Ժողովի փոխնախագահ , ՀՀԿ խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպումից հետո արձանագրեց, որ ՀՀԿ-ն որպես ժողովրդավարական երկխոսության գնացող քաղաքական ուժ՝ բացահայտ հանդուրժողականության ու համերաշխության գնաց՝ քաղաքական երկխոսություն ծավալելով վարչապետի թեկնածուի հետ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում ԱԺ փոխնախագահը նշեց, որ նրանք կքննարկեն և մինչև վարչապետի թեկնածուի քվեարկությունը խմբակցության ղեկավարը կհայտարարի իրենց որոշումը:
«Մենք, ի տարբերություն շատ քաղաքական ուժերի և նաև թիմերի, ոտքի վրա որոշում չենք կայացնում, մենք ամբողջ թիմով կքննարկենք ու մինչև քվեարկությունը խմբակցության ղեկավարը կհայտարարի խմբակցության որոշումը»,- ասաց նա:
Հարցին, թե որոշումը միաձայն կլինի՞, Շարմազանովը պատասխանեց.
«Առաջ չընկնեմ, մենք պայմանավորվել ենք ամբողջությամբ քննարկել և գալ վերջնական հայտարարի: Ինչ որոշում էլ կայացնենք, հիմքում կլինի Արցախի ու ՀՀ անվտանգությունը»:
«Ելք» խմբակցությունն ապրիլի 30-ին Փաշինյանին միաձայն առաջադրել է որպես վարչապետի թեկնածու: Ազգային ժողովի մյուս երեք խմբակցությունները՝ ՀՀԿ, «Ծառուկյան» և ՀՅԴ հայտարարել են թեկնածու չառաջադրելու մասին: Վարչապետի ընտրությունը խորհրդարանում նախատեսված է մայիսի 1-ին: Արդեն կայացել է Փաշինյանի հանդիպումը «Ծառուկյան», ՀՅԴ և ՀՀԿ խմբակցությունների հետ:

Ruling party to announce stance on Pashinyan’s candidacy before May 1 vote
YEREVAN, APRIL 30, ARMENPRESS. Vice Speaker of Parliament Eduard Sharmazanov, the spokesman of the ruling Republican Party (HHK), said after the meeting with opposition leader Nikol Pashinyan that the HHK – as a political force going for democratic dialogue – went for obvious tolerance and solidarity by having political dialogue with the candidate for Prime Minister.
Speaking to reporters in the parliament, Sharmazanov said that the ruling party will have a discussion and the leader of their faction will announce their stance ahead of the PM election.
“We, unlike many political forces and also teams, do not make [hurried] decisions, we will discuss with our entire team and the faction leader will announce the faction’s decision before the voting”, he said.
Asked if the decision will be unanimous, Sharmazanov said: “I won’t jump ahead, we decided to entirely discuss and reach a final decision. Whatever decision we make, it will be based on the security of Artsakh and Armenia”.