Նիկոլայ Ռիժկովը հույս է հայտնել, որ հայաստանյան իրավիճակը կհանգուցալուծվի բացառապես սահմանադրական, իրավական դաշտում
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՌԴ Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի անդամ, Հայաստանի ազգային հերոս Նիկոլայ Ռիժկովը Հայաստան այցի ընթացքում տարածած հայտարարությամբ հույս է հայտնել, որ հայաստանյան իրավիճակը կհանգուցալուծվի բացառապես սահմանադրական, իրավական դաշտում:
«Հայաստանին ու Ռուսաստանին կապում են դարավոր բարեկամական կապեր: Երկու երկրների եղբայրական ժողովուրդներն անցելենբազմաթիվ փորձությունների միջով, եղել են միասին և՛ ուրախության, և՛ տխրության պահերին: Ահա այդ պատճառով մենք անտարբեր չենք հայ ժողովրդի ճակատագրով, և դրա համար եմ ես այսօր Հայաստանում»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ասել է Նիկոլայ Ռիժկովը:
Նա նշել է, որ Հայաստանի Հանրապետությունն այսօր ապրում է իր պատմության դժվարին փուլը: Ռուսաստանը, լինելով Հայաստանի ամենամոտ գործընկերը, ուշադիր և անկեղծ մտահոգությամբ, հետևում է երկրում ծավալվող զարգացումներին:«Վստահ ենք, որ դարերի ընթացքում ձեռքբերված իմաստությունը կնպաստի երկրին արագ վերադառնալ բնականոն կյանքին: Հույս ունենք, որ իրավիճակը կհանգուցալուծվի բացառապես սահմանադրական, իրավական դաշտում, բոլոր քաղաքական ուժերը կցուցաբերեն պատասխանատու մոտեցում և կառուցողական երկխոսության պատրաստակամություն: Խաղաղություն և բարեկեցություն եղբայրական հայ ժողովրդին»,-ասել է Նիկոլայ Ռիժկովը:
Նիկոլայ Ռիժկովը 1988 թվականի դեկտեմբերի 7-ին նշանակվել է Սպիտակի երկրաշարժի հետևանքների վերացման աշխատանքները ԽՍՀՄ մասշտաբով համադրելու և տուժածներին օգնություն ցույց տալու համար ստեղծված հանձնաժողովի նախագահ։ Եղել է աղետից տուժած վայրերում, հսկայական կազմակերպչական աշխատանք կատարել բնակչությանն անհետաձգելի օգնություն ցույց տալու, ավերված քաղաքներն ու գյուղերը վերականգնելու ուղղությամբ։ Ռիժկովը միջազգային ասպարեզում մշտապես հանդես է գալիս հայանպաստ դիրքորոշումներով, կարևորում Հայաստան-Ռուսաստան ռազմավարական դաշնակցության անհրաժեշտությունը։
Գյումրիում տեղադրված է Ռիժկովի հուշատախտակը՝ դիմաքանդակով, Սպիտակում՝ կիսանդրին։ 2008 թ. դեկտեմբերի 5-ին արժանացել է Հայաստանի ազգային հերոս Հայաստանի բարձրագույն կոչման:

Николай Рыжков выразил надежду, что ситуация в Армении разрешится исключительно в конституционном, правовом поле
Член Совета Федерации Федерального собрания РФ, герой Армении Николай Рыжков выразил надежду, что ситуация в Армении разрешится исключительно в конституционном, правовом поле. Как передает «Арменпресс», в распространенном им заявлении сказано:
«Дорогие граждане Армении,
Россию и Армению связывают многовековые узы дружбы. Братские народы двух стран прошли через многие испытания, были вместе и в радости, и в горе. Именно поэтому нам небезразлична судьба армянского народа, и именно поэтому я сегодня в Армении.
Республика Армения в настоящий момент переживает сложный период своей истории. Россия, будучи одним из самых близких ее партнеров, внимательно и с искренним сопереживанием следит за происходящими в стране процессами.
Уверены, что накопленная веками национальная мудрость будет способствовать скорейшему возвращению жизни страны в нормальное, спокойное русло. Рассчитываем, что ситуация будет развиваться исключительно в конституционном, правовом поле, все политические силы проявят ответственный подход и готовность к конструктивному диалогу.
Мира, добра и благополучия братскому армянскому народу!».
7-го декабря 1988 года Николай Рыжков был назначен председателем комиссии по устранению последствий Спитакского землетрясения и оказанию помощи пострадавшим, с целью координации работ в масштабах СССР. Он побывал на местах, провел огромную организационную работу для оказания неотложной помощи, для восстановления разрушенных городов и сел. На международной арене Рыжков всегда выступал с про-армянских позиций, он придает важность стратегическому союзничеству Армении и России, в Гюмри установлена памятная доска в честь Рыжкова с его портретом, в Спитаке установлен его бюст. 5-го декабря 2008 года он был удостоен высокого звания Героя Армении.