Նիկոլայ Ռիժկովը հույս է հայտնել, որ հայաստանյան իրավիճակը կհանգուցալուծվի բացառապես սահմանադրական, իրավական դաշտում
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՌԴ Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի անդամ, Հայաստանի ազգային հերոս Նիկոլայ Ռիժկովը Հայաստան այցի ընթացքում տարածած հայտարարությամբ հույս է հայտնել, որ հայաստանյան իրավիճակը կհանգուցալուծվի բացառապես սահմանադրական, իրավական դաշտում:
«Հայաստանին ու Ռուսաստանին կապում են դարավոր բարեկամական կապեր: Երկու երկրների եղբայրական ժողովուրդներն անցելենբազմաթիվ փորձությունների միջով, եղել են միասին և՛ ուրախության, և՛ տխրության պահերին: Ահա այդ պատճառով մենք անտարբեր չենք հայ ժողովրդի ճակատագրով, և դրա համար եմ ես այսօր Հայաստանում»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ասել է Նիկոլայ Ռիժկովը:
Նա նշել է, որ Հայաստանի Հանրապետությունն այսօր ապրում է իր պատմության դժվարին փուլը: Ռուսաստանը, լինելով Հայաստանի ամենամոտ գործընկերը, ուշադիր և անկեղծ մտահոգությամբ, հետևում է երկրում ծավալվող զարգացումներին:«Վստահ ենք, որ դարերի ընթացքում ձեռքբերված իմաստությունը կնպաստի երկրին արագ վերադառնալ բնականոն կյանքին: Հույս ունենք, որ իրավիճակը կհանգուցալուծվի բացառապես սահմանադրական, իրավական դաշտում, բոլոր քաղաքական ուժերը կցուցաբերեն պատասխանատու մոտեցում և կառուցողական երկխոսության պատրաստակամություն: Խաղաղություն և բարեկեցություն եղբայրական հայ ժողովրդին»,-ասել է Նիկոլայ Ռիժկովը:
Նիկոլայ Ռիժկովը 1988 թվականի դեկտեմբերի 7-ին նշանակվել է Սպիտակի երկրաշարժի հետևանքների վերացման աշխատանքները ԽՍՀՄ մասշտաբով համադրելու և տուժածներին օգնություն ցույց տալու համար ստեղծված հանձնաժողովի նախագահ։ Եղել է աղետից տուժած վայրերում, հսկայական կազմակերպչական աշխատանք կատարել բնակչությանն անհետաձգելի օգնություն ցույց տալու, ավերված քաղաքներն ու գյուղերը վերականգնելու ուղղությամբ։ Ռիժկովը միջազգային ասպարեզում մշտապես հանդես է գալիս հայանպաստ դիրքորոշումներով, կարևորում Հայաստան-Ռուսաստան ռազմավարական դաշնակցության անհրաժեշտությունը։
Գյումրիում տեղադրված է Ռիժկովի հուշատախտակը՝ դիմաքանդակով, Սպիտակում՝ կիսանդրին։ 2008 թ. դեկտեմբերի 5-ին արժանացել է Հայաստանի ազգային հերոս Հայաստանի բարձրագույն կոչման:

Russian senator Nikolai Ryzhkov hopes for exclusively constitutional, legal solution of Armenia situation
YEREVAN, APRIL 27, ARMENPRESS. Nikolai Ryzhkov, member of the Federation Council (upper house of parliament) of Russia, who holds the title of National Hero of Armenia, has expressed hope that the situation in Armenia will be settled exclusively within the constitutional, legal framework.
The senator released a statement during his visit to Armenia.
Armenia and Russia are tied with friendly relations of many centuries. The friendly peoples of the two countries have passed through numerous trials, they’ve been together in moments of both happiness and sadness. This is why we aren’t indifferent with the fate of the Armenian people and this is why I am in Armenia today”, Ryzhkov said.
The Russian senator noted that today Armenia is experiencing a very difficult phase of its history. And Russia, being the closest partner of Armenia, is closely following the developments with sincere empathy.
We are sure that the wisdom which was gained throughout centuries will contribute for the country to quickly returns to normal life. We hope that the situation will be settled exclusively within the constitutional, legal framework, all political forces will display responsible approach and willingness for constructive dialogue. Peace and prosperity to the brotherly Armenian people,” the senator said in the statement.
After the devastating Spitak earthquake in Armenia, on December 7, 1988, Nikolai Ryzhkov was appointed chairman of a USSR commission dealing with coordination of operations for elimination of consequences and providing aid to the victims.
Nikolai Ryzhkov visited the disaster zone and carried out immense organizational works for providing immediate aid to the affected population and restoring the destroyed villages and towns.