Շվեդիայի խորհրդարանում Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված միջոցառում կլինի. բանախոսներից է թուրք պատմաբան Աքչամը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շվեդիայի խորհրդարանում ապրիլի 24-ին Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված հիշատակի արարողություն կանցկացվի: Միջոցառմանը ելույթ կունենա հայտնի թուրք պատմաբան Թաներ Աքչամը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին Աքչամը գրառում է կատարել ֆեյսբուքյան իր էջում:
«Այսօր ապրիլի 24-ն է՝մարդկության պատմության ամենակարևոր զանգվածային կոտորածներից մեկի՝ Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օրը: Շվեդիայի խորհրդարանն պաշտոնական հիշատակի արարողություն է կազմակերպում, որի բանախոսներից մեկն եմ լինելու:Խոսելու եմ թուրքական ժխտողականության վերաբերյալ»,- նշել է Աքչամը:
Նա ընդգծել է՝ ելույթում իր հիմնական թեզը լինելու է այն, որ ժխտողականությունը կառուցվածքային բնույթ ունի, այն ամենևին չի սահմանափակվում 1915 թվականով, մեր օրերում այդ նույն ժխտողականությունը քրդերի նկատմամբ տարվող քաղաքականության հիմնական տարրն է:
«Այդ ժխտողականությունը պետք է համեմատվի ապարտեիդի հետ: Քանի դեռ ճիշտ դիրքորոշում չի ցուցաբերվել 1915-ի նկատմամբ, քրդական հարցում ժողովրդավարական մոտեցում չի կարող լինել: Մեծ կոտորածի զոհերի հիշատակին խոնարհվելու իմաստն էլ հենց սրանում է»,- գրել է թուրք պատմաբանը:

Armenian Genocide commemorative event to be held in Swedish Parliament: Turkish historian Taner Akcam among speakers
YEREVAN, APRIL 24, ARMENPRESS. A commemorative event dedicated to the Armenian Genocide will be held in the Swedish Parliament on April 24. Famous Turkish historian Taner Akcam will deliver remarks during the event, reports Armenpress.
“Today is April 24, the commemoration day of one of the biggest crimes in human history – the Armenian Genocide. The Swedish Parliament is hosting an official commemorative event, and I will be one of the speakers. I am going to talk about the Turkish denialism”, Akcam said on Facebook.
He said in his speech he will also focus on the fact that denialism has a constructive nature, it is not limited to 1915. “Nowadays this same denialism is the main element of the ongoing policy against Kurds”, he said. “This denialism should be compared with apartheid. As long as there is no right stance on the 1915, there cannot be a democratic approach to the Kurdish issue. This is the meaning of bowing before the memory of the victims of the great massacre”.