Թուրքիայի Ինջիրլիքի ռազմաբազան չի օգտագործվել Սիրիայի դեմ հարձակումների ժամանակ
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի փոխվարչապետ Բեքիր Բոզդաղը հայտարարել է, որ Միացյալ Նահանգների, Մեծ Բրիտանիայի և Ֆրանսիայի կողմից Սիրիայի տարածքը հրթիռակոծելու ժամանակ թուրքական Ինջիրլիքի ռազմաբազան չի օգտագործվել: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին Բոզդաղը գրառում է կատարել թվիթերյան միկրոբլոգում:
«Սիրիայում օբյեկտների վրա ԱՄՆ, Մեծ Բրիտանիայի և Ֆրանսիայի հարձակումից առաջ նախագահներ Էրդողանի և Թրամփի հանձնարարականներով զրուցել են ԱՄՆ և Թուրքիայի զինված ուժերի գլխավոր շտաբերի պետերը: Թուրքիան հարձակումից առաջ տեղեկացվել է այդ մասին: Հարձակման ժամանակ Ինջիրլիքի ռազմաբազան չի օգտագործվել»,- գրել է փոխվարչապետը:
Բոզդաղը հայտնել է նաև, որ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը Սիրիայում զարգացումների վերաբերյալ հեռախոսազրույց է ունեցել ԱՄՆ և Ռուսաստանի նախագահներ Դոնալդ Թրամփի և Վլադիմիր Պուտինի հետ:

Turkey’s Incirlik base not used during missile strikes on Syria
YEREVAN, APRIL 14, ARMENPRESS. Turkish deputy prime minister Bekir Bozdag said the Incirlik base was not used during the missile strikes delivered on Syria by the US, France and the UK, reports Armenpress.
“The Turkish and US chiefs of staff were in contact upon the order placed by presidents Erdogan and Trump before the attack on Syrian targets”, the Turkish deputy PM said on Twitter.
He also informed that earlier Turkish president Recep Tayyip Erdogan held telephone conversations with the US and Russian counterparts Donald Trump and Vladimir Putin over the developments in Syria.