ԱՄՆ-ը Թուրքիային իր հրթիռային համալիրներն Է առաջարկել ռուսականի փոխարեն
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ը Թուքիային սպառազինության իր համակարգերն Է առաջարկել որպես ռուսական զենիթային համալիրների այլընտրանք: Այս մասին, ինչպես գրել Է ՌԻԱ Նովոստին, հայտնել Է Միացյալ Նահանգների պաշտպանության նախարար Ջեյմս Մեթիսը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Նրա խոսքով՝ ամերիկյան հրթիռային համալիրների գնումը թուրքական կողմին թույլ կտա ստանալ ՆԱՏՕ-ի ստանդարտների հետ համատեղելի համակարգեր: «Իսկ այժմ տեղի Է ունենում այն, որ նույն շրջան են մտցվում հակահրթիռային պաշտպանության անհամատեղելի համակարգեր: Եվ դա հազիվ թե լավագույնս համապատասխանի ՆԱՏՕ-ի շահերին»,- նշել Է Մեթիսը:
Ապրիլի 9-ին Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հավաստել Է ռուսական Ս-400 «Տրիումֆ» զենիթահրթիռային համակարգեր ձեռք բերելու իր երկրի վճռականությունը, չնայած Ռուսաստանի դեմ ԱՄՆ-ի սահմանած նոր պատժամիջոցներին: Ապրիլի 4-ին հաղորդվել Էր, որ Թուրքիային Ս-400 «Տրիումֆի» մատակարարումները կարագացվեն, նոր ժամկետ Է սահմանվել 2019 թվականի հուլիսը:

США предложили Турции свои ракетные комплексы вместо российских
США предложили Турции в качестве альтернативы российским зенитным комплексам свои системы вооружения. Об этом сообщил министр обороныДжеймс Мэттис, как передает Арменпресс, об этом пишетРИА Новости.
По его словам, покупка американских ракетных комплексов позволит турецкой стороне получить совместимые со стандартамиНАТОсистемы. «Сейчас же происходит то, что водин район привносятся несовместимые системы противоракетной обороны. И это едва ли наилучшим образом отвечает интересам НАТО», — отметил Мэттис.
Ранее, 9 апреля, президент ТурцииРеджеп Тайип Эрдоганподтвердилрешимость своей страны приобрести российские зенитно-ракетные комплексы (ЗРК) С-400 «Триумф», несмотря на введение США новых санкций против России.
4 апрелясообщалось, что начало поставок С-400 «Триумф» в Турцию ускорится, сроки перенесли на июль 2019 года.