Նիգերիայի բանակը գրեթե 150 պատանդների Է ազատել «Բոքո հարամի» գերությունից
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նիգերիայի բանակը հայտնել Է «Բոքո հարամ» արմատական իսլամիստական խմբավորման դեմ իրականացված գործողության ընթացքում 149 պատանդների ազատման մասին: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին գրել Է Premium Times հրատարակությունը: Բանակն ազատել Է 54 կանանց եւ 95 երեխաների, նրանց անհրաժեշտ բուժօգնություն Է ցուցաբերվել:
Գործողության ընթացքում բանակը ոչնչացրել Է երեք զինյալների, եւս հինգին գերի են բռնել: Ավելի վաղ հաղորդվել Էր, որ զինյալների գերությունից ազատված 105 նիգերիացի դպրոցական աղջիկներ վերադարձել են իրենց ընտանիքներ: Փետրվարին հայտնի Էր դարձել, որ խմբավորման զինյալները դպրոցի հարյուրից ավելի աշակերտուհիների Էին առեւանգել Նիգերիայի Յոբեի նահանգում:
Նիգերիայում գործող «Բոքո հարամ» արմատական իսլամիստական խմբավորումը հանդես Է գալիս կրթության արեւմտյան մոդելի դեմ եւ ձգտում Է հասնել ամբողջ երկրում շարիաթի նորմերի հաստատման: Իրավապաշտպան կազմակերպությունների տվյալներով՝ «Բոքո հարամի» զինյալների բռնարարքների հետեւանքով ութ տարվա ընթացքում զոհվել Է շուրջ 20 հազար մարդ, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В Нигерии армия освободила почти 150 заложников из плена "Боко Харам"
Армия Нигерии сообщила обосвобождении 149 заложников входе операции против радикальной исламистской группировки "Боко Харам", как передает Арменпресс, об этом пишет изданиеPremium Times.
Как сообщает издание, армия освободила 54 женщины и95 детей, им была оказана необходимая медицинская помощь. В ходе операции армия также ликвидировала трех боевиков, еще пять были задержаны.
Ранее сообщалось, что освобожденные изплена боевиков 105 нигерийских школьниц вернулись ксвоим семьям. В феврале стало известно, что боевики группировки похитили более 100 учениц школы внигерийском штате Йобе.
Действующая вНигерии радикальная исламистская группировка "Боко Харам" выступает против западной модели образования идобивается введения шариата повсей стране. По данным правозащитных организаций, всвязанных сбоевиками "Боко Харам" насильственных акциях завосемь лет погибли около20 тысяч человек.