Հայաստանի և Սուրբ Աթոռի միջև առկա է բարձր մակարդակի ակտիվ երկխոսություն
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի և Սուրբ Աթոռի միջև առկա է բարձր մակարդակի ակտիվ երկխոսություն: Հայաստանի Հանրապետության և Վատիկանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունները հաստատվել են 1992թ. մայիսի 23-ին` համատեղ հայտարարության միջոցով: Մինչև 2013թ. մարտը, տևական ժամանակ Լոնդոնում և Փարիզում ՀՀ դեսպանները համատեղության կարգով հավատարմագրվում էին նաև Սուրբ Աթոռում: ՀՀ Նախագահի հրամանագրով՝ 2013թ. մարտին Սուրբ Աթոռում ստեղծվեց ՀՀ դեսպանություն։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ 1992 թվականից ի վեր կայացել են բարձրաստիճան մի շարք փոխայցելություններ: ՀՀ Նախագահի մակարդակով 7 այց է կայացել Վատիկան: Հայ-վատիկանյան երկկողմ հարաբերություններն առանձնահատուկ ձևով են նշանավորվել 2015թ. ապրիլի 12-ին Սուրբ Պետրոսի տաճարում Ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված պատարագին Հռոմի Պապ Ֆրանցիսկոսի կողմից արված Հայոց ցեղասպանության մասին միանշանակ հայտարարությամբ:
ՀՀ ԱԳ նախարարները Վատիկան են այցելել 1998, 2009, 2013 և 2017թվականներին: Պարբերական բնույթ են կրել նաև Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսների այցերը Վատիկան: 2001թ. սեպտեմբերի 25-27-ը Հռոմի Պապ Հովհաննես-Պողոս Բ-ի գլխավորած բարձրաստիճան պատվիրակությունն այցելեց Հայաստան: Այցն իրականացվել է Հայաստանում քրիստոնեությունը պետական կրոն հռչակելու 1700-ամյակի կապակցությամբ` Հայաստանի և Սուրբ Աթոռի միջև հարաբերություններն ամրապնդելու և զարգացնելու նպատակով: 2016թ. հունիսի 24-26-ը Հռոմի Պապ Ֆրանցիսկոսի գլխավորած բարձրաստիճան պատվիրակությունն այցելել է Հայաստան: Այցը կրել է «Այց առաջին քրիստոնյա երկիր» կարգախոսը։
Հայաստանի կողքին 1988 թվականից
Հայաստան-Վատիկան համագործակցության ոլորտները տարբեր են: Հայաստանի և Վատիկանի միջև «ոչ պաշտոնական» հարաբերությունները սկսվել են 1988թ. ավերիչ երկրաշարժից հետո, երբ, ի թիվս բազմաթիվ այլ երկրների, Հայաստանին իր օգնությունը ցուցաբերեց նաև Սուրբ Աթոռը: Դրա վկայությունն է Հռոմի Պապ Հովհաննես-Պողոս Բ-ի նվերը հայ ժողովրդին` Հայաստանի Աշոցքի շրջանում կառուցված «Տիրամայր Նարեկի» հիվանդանոցը` համալրված ժամանակակից անհրաժեշտ սարքավորումներով, որը գործում է 1991-ից ի վեր: Հիվանդանոցն անվճար սպասարկում է Շիրակի, անհրաժեշտության դեպքում նաև` ՀՀ այլ մարզերի, ինչպես նաև Վրաստանի Ջավախքի շրջանի հիվանդներին:
Երկու եկեղեցիների միջև առկա ջերմությունը՝ որակապես նոր փուլ
Երկու եկեղեցիների փոխհարաբերություններում կարևոր իրադարձություն էր 1996թ. դեկտեմբերի 10-ին Գարեգին Ա Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի այցելությունը Վատիկան, որի ընթացքում Վեհափառը հանդիպեց Հռոմի Պապ Հովհաննես Պողոս Բ-ի հետ: Այցի արդյունքներով ստորագրվեց համատեղ հայտարարություն, որով կոչ է արվել «երկու եկեղեցիների հոգևորականությանն ու աշխարհիկ դասին առավել ակտիվ և արդյունավետ զարգացնելու համագործակցությունը, դառնալու հաշտության, խաղաղության և արդարության գործակալներ, պայքարելու մարդկային իրավունքների ճշմարիտ ճանաչման համար և իրենց նվիրելու ողջ աշխարհում հոգևոր և նյութական կարիքի մեջ բոլոր տառապողներին օժանդակելու գործին»:
2000թ. նոյեմբերի 9-ին Վատիկանում Հռոմի Պապ Հովհաննես-Պողոս Բ և Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը ստորագրել են համատեղ հայտարարություն, որով Վատիկանը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը: Փաստաթղթում մասնավորապես նշվում է. «20-րդ դարը նշանավորվեց ծայրահեղ մի դաժանությամբ: Դարասկզբի Հայոց ցեղասպանությունը նախաբանը եղավ հետագա սարսափների. երկու համաշխարհային պատերազմներ, տարածաշրջանային անհամար հակամարտություններ և միտումնավոր կազմակերպված կոտորածներ, որոնք միլիոնավոր հավատացյալների կյանք խլեցին»:
Հայաստանի և Վատիկանի միջև հարաբերությունները որակական նոր փուլ թևակոխեցին Հռոմի Պապ Հովհաննես-Պողոս Բ-ի գլխավորած բարձրաստիճան պատվիրակության` 2001թ. սեպտեմբերի 25-27-ը Հայաստան այցելությամբ: Այցը տեղի է ունեցել այդ ժամանակ ՀՀ Նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի և Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի հրավերով` Հայաստանում քրիստոնեությունը պետական կրոն հռչակելու 1700-ամյակի կապակցությամբ:
2005թ. հունվարի 19-ին Վատիկանում Հովհաննես-Պողոս Բ Պապը հանդիսավորությամբ բացել և օծել է Սուրբ Գրիգոր Լուսավորչի արձանը, որը տեղադրվել է Սուրբ Պետրոս Մայր տաճարի արտաքին որմնախորշում: Մարմարե արձանն ունի 5,7 մետր բարձրություն և 26 տոննա քաշ:
Մշակույթը՝ ամուր օղակ
Հայաստանի և Վատիկանի մշակութային համագործակցությունը ևս ակտիվ է: Մշակութային հարաբերություններում նշանակալի իրադարձություն եղավ Հայաստանում Քրիստոնեության պետական կրոն հռչակելու 1700-ամյակին նվիրված «Հռոմ-Հայաստան» ցուցահանդեսը: Հետագայում կազմակերպվել է «Հայերի ներկայությունը միջնադարյան Հռոմում» խորագիրը կրող համաժողովը, Ժողովուրդների բարեկամության ամենամյա փառատոնի շրջանակներում բացվել է «Արևելքի առակ. Քրիստոնեությունը նոր հազարամյակի մարտահրավերների առջև» խորագրով լուսանկարների ցուցահանդեսը: 2015-ին Սուրբ Աթոռում ՀՀ դեսպանության նախաձեռնությամբ և «Լա Չիվիլտա Կատոլիկա» ճիզվիտների միաբանության պաշտոնական ամսագրի խմբագրության աջակցությամբ կազմակերպվեց «Ցեղասպանությունները և ժխտողականություն» խորագրով գիտաժողովը։
Պատմական պատարագը
2015թ. ապրիլի 12-ին հայ հավատացյալների համար Սուրբ Պետրոս տաճարում Ֆրանցիսկոս Պապը մատուցեց պատարագ: Ֆրանցիսկոս Պապը պատարագի քարոզի ընթացքում 1915 թվականին Թուրքիայում հայերի հետ կատարվածն անվանել է 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունը:
2017թ. մայիսի 30-31-ը Հայաստանում էր գտնվում Սուրբ Աթոռի Գաղտնի արխիվների և առաքելական գրադարանի ղեկավար Մոնսենիոր Ժան-Լուի Բրյուգեսի գլխավորած պատվիրակությունը։ 2017թ. նոյեմբերի 23-ին Վատիկանը թողարկել է նամականիշների շարք` նվիրված Հռոմի Պապ Ֆրանցիսկոսի՝ 2016 թվականին տեղի ունեցած այցերին։ Նամականիշերի շարքում հատուկ տեղ է զբաղեցրել Հայաստան կատարած պատմական այցի վերաբերյալ թողարկված նամականիշը։ 2016թ. հունիսի 24-ից 26-ը Հայաստան կատարած «Այց առաջին քրիստոնյա երկիր» խորագիրը կրող այցելությանը նվիրված նամականիշի վրա պատկերված է Ֆրանցիսկոս Հռոմի Պապը Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված Ծիծեռնակաբերդ հուշահամալիրի ֆոնին աղոթելիս։
Սպասվող մեծ իրադարձություն
Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը Վատիկանի պարտեզներում կօծի հայ մշակույթի հերոս, Տիեզերական եկեղեցու վարդապետ, Արևելքի և Արևմուտքի իսկական կամուրջ և էկումենիզմի խորհրդանիշ Սուրբ Գրիգոր Նարեկացու բրոնզաձույլ արձանը։ Օծման արարողությունը տեղի կունենա ապրիլի 5-ին՝ ժամը 12:00-ին (Վատիկանի ժամանակով), Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանի, Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի, և Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Արամ Ա Մեծի Տանն Կիլիկիոյ Կաթողիկոսի ներկայությամբ։ Ստեղծագործության հեղինակը քանդակագործ Դավիթ Երևանցին է։ Բրոնզե արձանը պատրաստվել է Չեխիայի Հանրապետության ձուլարաններից մեկում՝ շնորհիվ Սուրբ Աթոռում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Միքայել Մինասյանի և Արթուր Ջանիբեկյանի ֆինանսական աջակցության։ Արձանի երկու օրինակ է ձուլվել, որոնցից մեկը Վատիկանի պարտեզների, իսկ մյուսը՝ Էջմիածնի վեհարանի համար։ Այսպիսով, արվեստի միջոցով մի ուղերձ է փոխանցվում, որն ի զորու է սերտացնել հարաբերությունները քույր եկեղեցիների միջև։

Armenia and Holy See have high-level active dialogue
YEREVAN, APRIL 5, ARMENPRESS. High-level active dialogue exists between Armenia and the Holy See. The diplomatic relations between Armenia and Vatican were established on May 23, 1992 through a joint statement. Before March 2013, Armenian Ambassadors to London and Paris were accredited concurrently to the Holy See. According to the decree of the Armenian President, the Embassy of Armenia was established in the Holy See in March 2013, Armenpress reports.
Since 1992 a number of high-level mutual visits took place. 7 visits at the Armenian presidential level were held to Vatican. The Armenia-Vatican bilateral relations were marked in a special way by the statement of Pope Francis on the Armenian Genocide during the mass dedicated to the Genocide victims at the St. Peter’s Cathedral on April 12, 2015.
Armenian foreign ministers visited Vatican in 1998, 2009, 2013 and 2017. Catholicos of All Armenians paid regular visits to Vatican. The high-ranking delegation led by Pope John Paul IIvisited Armenia on September 25-27, 2001. The visit was held on the occasion of the 1700th anniversary of declaring Christianity as a state religion in Armenia aimed at strengthening and developing the ties between Armenia and the Holy See. Pope Francis’ delegation visited Armenia on June 24-26, 2016 under the slogan “Visit to the first Christian nation”.
Together with Armenia since 1988
Armenia-Vatican cooperation spheres are different. Informal relations between Armenia and Vatican began after 1988 devastating earthquake, when, in addition to a number of countries, the Holy See as well provided assistance to Armenia. The evidence of this is the gift of Pope John Paul II to the Armenian people – the hospital in Armenia’s Ashotsk region equipped with latest technologies which operates since 1991.
Existing warm relations of the two churches enter qualitatively new stage
In the relations of the two churches an important event was the visit of Catholicos of All Armenians Garegin II to Vatican on December 10, 1996 during which His Holiness met with Pope John Paul II. A joint statement was signed based on the visit results which called on the clergymen of the two churches “to more actively and effectively develop the cooperation, become agents for solidarity, peace and justice” and etc.
On November 9, 2000 Pope John Paul II and Catholicos of All Armenians Garegin II signed a joint statement according to which Vatican recognized the Armenian Genocide. The document in particular says: “The 20th century was market by an extreme cruelty. The Armenian Genocide in the beginning of the century was the prelude for future horrors: two world wars, countless regional conflicts and deliberately organized massacres that claimed lives of millions of believers”.
The Armenia-Vatican relations entered qualitatively new stage by the visit of Pope John Paul II’s delegation to Armenia on September 25-27, 2001. The visit took place at the invitation of former Armenian President Robert Kocharyan and Catholicos of All Armenians Garegin II.
On January 19, 2005 Pope John Paul II opened and blessed the statue of St. Gregory of Narek in Vatican.
Culture as a firm link
Armenia and Vatican also actively cooperate in culture field. An important event in the cultural ties was the Rome-Armenia exhibition dedicated to the 1700th anniversary on declaring Christianity as a state religion in Armenia. Later forum titled “Armenians’ presence in medieval Rome” was held. In 2015 ‘Genocides and Denialism’ scientific conference was held by the initiative of the Armenian Embassy in the Holy See and the assistance of the editorial office of La Civiltà Cattolica periodical.
Historical mass
On April 12, 2015 Pope Francis delivered liturgy for Armenian believers in the St. Peter’s Cathedral. During the liturgy campaign the Pope called the 1915 events that happened to Armenians in Turkey as the first Genocide of the 20th century.
Vatican issued series of postage stamps on November 23, 2017 dedicated to Pope Francis’ 2016 visits. Among the stamps there was one dedicated to the Pope’s visit to Armenia in 2016. Pope Francis is depicted on the stamp, and behind him is the Tsitsernakaberd Armenian Genocide Memorial.
Upcoming major event
Pope Francis will bless the bronze statue of Saint Gregory of Narek – a real bridge between the East and West, a symbol of ecumenism, who was proclaimed by the Pope as Doctor of the Church. The inauguration of the statue will take place midday April 5 in the gardens of the Vatican. The inauguration will take place in the presence of Armenian President Serzh Sargsyan, Catholicos of All Armenians His Holiness Garegin II and Catholicos of the Great House of Cilicia Aram I. The sculptor of the statue is Davit Yerevantsi. The statue was made in the Czech Republic with financial support of Armenia’s Ambassador to Vatican Michael Minasyan and Arthur Janibekyan. Two statues were made – one for the gardens of Vatican, and one for Etchmiatsin – a message conveyed through art, which can bring the sister churches even closer.