«Արմենպրես»-ի «Երևանյան բեսթսելեր» նախագծի մրցանակները գտան իրենց տերերին
ԵՐԵՎԱՆ, 3, ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենպրես» լրատվական գործակալության «Երևանյան բեսթսելեր» նախագիծն ապրիլի 3-ին «Մեգերյան կարպետ» գորգերի գործարանի դահլիճում ամփոփեց 2016-2017 թվականների ամենապահանջված գրքերի մրցանակաբաշխության արդյունքները:
«Երբ ստեղծվեց նախագիծը, մեր գաղտնի երազանքն էր, որ այն օգնի թե՛ ընթերցողին, թե՛ հրատարակչին, թե՛ գրողին, քանի որ, մեր համոզմամբ, այսօր և միշտ լրատվամիջոցները պետք է լինեն գրականության, գրքի կողքին. գիրքը մշտական հոգածության, խնամքի և ուշադրության կարիք ունի»,- նշեց «Արմենպրես»պետական լրատվական գործակալության տնօրեն Արամ Անանյանը:
Նա նախագիծը մեթոդաբանական առումով բարելավելու հույս հայտնեց: «Այժմ հրատարակիչների և գրավաճառ ընկերությունների հետ քննարկում ենք այդ հարցը, որ առաջիկա տարիներին կարողանանք ավելի կանխատեսելի, հետաքրքրական մեթոդաբանությամբ տարածել լավ գիրքը և ընթերցողին հետ բերել դեպի գիրք»,-ընդգծեց Անանյանը:
«Ամենաշատ վաճառված ստեղծագործությունների հեղինակ» անվանակարգում մրցանակի արժանացավ երիտասարդ գրող և լուսանկարիչ Էդգար Հարությունյանը «Նվիրելու արվեստը կամ ձոն վարդին» և «Չգտնված երիցուկներ» գրքերի համար («Անտարես» հրատարակչություն):
«Ես չեմ թաքցնում, որ իմ գրքերի վաճառքի հաջողությունն ի սկզբանե կախված է եղել այն հանգամանքից, որ ես լուսանկարիչ եմ և մեծ թվով հետևորդներ ունեմ: Նրանց, ովքեր շահարկում են այդ փաստը, միշտ ասում եմ, որ եթե ես լվացքի փոշի արտադրեի, հազիվ թե այն նույն հաջողությամբ սպառվեր: Կարծում եմ` գրել եմ այնպիսի գրքեր, որոնցում նկարագրված իրավիճակները հարազատ են երիտասարդ աղջիկներին»,-խոստովանեց Հարությունյանը:
Նա հավելեց, որ իր գրքերն ինչ-որ չափով նաև ուսուցողական են, և մարդիկ կարողանում են դրանցից որոշ դասեր քաղել: Գրողն այդ ամենն ասում է` հիմնվելով իր ստացած հազարավոր նամակների վրա:
«Ամենապահանջված թարգմանություն» ճանաչվեց Ջոն Բոյնի «Զոլավոր գիշերազգեստով տղան»: Ստեղծագործության հայերեն թարգմանության համար մրցանակը հանձնվեց գրքի թարգմանիչ Ռուզան Ազիզյանին(«Վերնատուն» հրատարակչություն):
«Մանկական բեսթսելերների հրատարակիչ» անվանակարգում ամենապահանջված մանկական ստեղծագործությունների հրատարակության համար մրցանակի արժանացավ ՝ «Բուկինիստ» հրատարակչությունը:
«Լևոն Անանյանի անվան հատուկ մրցանակ» հանձնվեց Մհեր Իսրայելյանին «Մի շան բախտ հին հայկական ճանապարհի վրա» գրքի համար («Անտարես» հրատարակչություն):
Իսրայելյանի խոսքով` բավականին ուշ է սկսել գրել: «Մարդիկ հավանում են իմ պատմվածքները: Գրելիս ցանկանում եմ իմ հույզերը, ապրումները թղթին հանձնել` դրանք դարձնելով ընթերցասերների սեփականությունը»,-ասաց գրողը:
«Նորամուտ» հատուկ մրցանակ»-ը հանձնվեց Նարեկ Գալստյանին «Ախպարները» գրքի համար («Անտարես» հրատարակչություն):
«Այնտեղ, որտեղ ծաղկում են վայրի վարդեր», «Վիլ-Էվրար» ստեղծագործությունների համար «Օտարագիր հայ հեղինակ» անվանակարգում մրցանակի արժանացավ Մարկ Արենը(«Բուկինիստ» հրատարակչություն):
«Ռետրոսպեկտիվ» հատուկ մրցանակ հանձնվեց «Դարակ» հրատարակչությանը Վարդգես Պետրոսյանի «Ապրած և չապրած տարիներ» գրքի համար:
«Բեսթսելերների հրատարակիչ» ամենապահանջված գրքերի հրատարակության համար մրցանակի արժանացավ «Անտարես» հրատարակչությունը:
Հրատարակչության գլխավոր խմբագիր Արքմենիկ Նիկողոսյանն ասաց. «Երբ գալիս ես մրցանակաբաշխության, և սիրտդ չի տրոփում «Բեսթսելերի հրատարակիչ» անվանակարգը հայտարարելիս, ուրեմն մի բան այն չէ»: Նրա խոսքով՝ վերջին տարիներին մի շարք հրատարակչությունների ակտիվ աշխատանքի շնորհիվ լույս են տեսնում լավագույն գրքեր, և շահում է ընթերցողը, գրքի որակը: «Այս հարցում նախակարապետներից մեկը «Արմենպրես»-ի «Երևանյան բեսթսելեր» նախագիծն է, ինչը բարձրացնում է մրցակցության ոգին»,-եզրափակեց խմբագիրը:
«Ժյուրիի հատուկ մրցանակ»տրվեց «Զանգակ» հրատարակչությանը Օլդոս Հաքսլիի «Չքնաղ նոր աշխարհ» գրքի համար:
«Զանգակ» հրատարակչության թարգմանական ծրագրերի համակարգող Արթուր Մեսրոպյանը նշեց, որ մրցանակաբաշխությունները կարևոր են, և ինքն ուրախ է, որ «Արմենպրես»-ը կազմակերպում է այդ միջոցառումը, քանի որ գնահատվում են հրատարակիչը, գիրքը, և ընթերցողը ևս մեկ անգամ ծանոթանում է հրատարակչությունների կատարած աշխատանքին, նոր ստեղծագործություններին: «Լավ կլինի, որ նման մրցանակաբաշխությունները շատ լինեն: Դրանք խթանում են մեր աշխատանքը»,-շեշտեց Մեսրոպյանը և շնորհակալություն հայտնեց «Արմենպրես»-ին միջոցառման իրականացման համար:
Պատվոգրեր տրվեցին նախագծի աջակիցներ «ՄԵԳԵՐՅԱՆ ԿԱՐՊԵՏ» ընկերությանը, «ՀԱՅ ԳԻՐՔ», «ԶԱՆԳԱԿ», «ԲՈՒԿԻՆԻՍՏ» գրախանութների ցանցերին, «ԱՐԱՐԱՏ» և «ԵՐԿԻՐ ՄԵԴԻԱ» հեռուստաընկերություններին:

YEREVAN, APRIL 3, ARMENPRESS. Yerevan Bestseller – an exclusive project of ARMENPRESS news agency, on April 3 summed up the results of the awarding ceremony of the most demanded books in 2016-2017 at the Megerian Carpet.
“When the project was created, our secret dream was that it would help both the reader, the publisher and the writer as we believe that the media outlets today and always must be with literature, book: books need constant care and attention”, Aram Ananyan – Director of ARMENPRESS state news agency, said, expressing hope to improve the project methodologically. “Now we are discussing this issue with publishing houses and bookstores so that we will be able to spread a good book with more predictable, interesting methodology in the coming years and bring the reader back to the book”, Aram Ananyan added.
Writer and photographer Edgar Harutyunyan received prize in the "Author of the best-selling works" nomination for his books titled ‘Art of Devotion or Ode to the Rose’ and ‘Unfound Chamomiles’.
“I will not hide that the success of sales of my books from the very start depended on the fact that I am a photographer and have great number of followers. I always tell those, who speculate this fact, that if I produced a washing powder, it would be hardly consumed with the same success. I think I wrote books which describe situations familiar to young girls”, Edgar Harutyunyan noted.
Irish novelist John Boyne’s ‘TheBoyin the StripedPyjamas’ was named the “Most demanded translation” at the Yerevan Bestseller award. The prize was handed over to translator Ruzan Azizyan for the Armenian translation of the book.
The Bookinist publishing house received prize in the “Children’s Bestseller Publisher” nomination.
Mher Israyelyan was awarded with the Special Prize after Levon Ananyan for the book titled ‘A dog fortune on an old Armenian road’.
“People like my collection of stories. While writing I want to write my emotions, feelings on the paper by making them the readers’ property”, the writer said.
Narek Galstyan was awarded with the "Beginner" prize for ‘Akhparner’(meaning brothers in Western Armenian) book.
Mark Aren received prize in the “Armenian author writing in foreign language” nomination for his books ‘Where Wild Roses Bloom’ and ‘Ville-Évrard’.
"Retrospective special prize" was awarded to the Darak publishing house for Vardges Petrosyan’s ‘Years Lived and Not Lived’ book.
Antares publishing house received “Bestseller Publisher” award for publishing the most demanded books.
Editor-in-chief of the publishing house Arkmenik Nikoghosyan said over the past years the best books are being published thanks to the active work of several publishing houses, and both the reader and the quality of book benefit from this.
"Special Prize of Jury" was handed over to Zangak publishing house for ‘Brave New World’ book by Aldous Huxley.
Artur Mesropyan, coordinator of translation programs at Zangak publishing house, said the awards are important, and he is happy that ARMENPRESS news agency organizes this event since both the publisher, the book are being appreciated, and the reader once again gets acquainted with the works done by publishing houses, as well as new books. “It would be better for such awarding ceremonies to be a lot. They promote our work”, he said and thanked ARMENPRESS for holding this event.
Certificates were handed over to project supporters – Megerian Carpet, Hay Girk, Zangak, Bookinist bookstores, Ararat and Yerkir Media TVs.