Էրդողանը դատական հայց է ներկայացրել ընդդեմ Թուրքիայի գլխավոր ընդդիմադիր գործչի
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը դատական հայց է ներկայացրել ընդդեմ երկրի գլխավոր ընդդիմադիր գործիչ, քեմալական Հանրապետական ժողովրդական կուսակցության առաջնորդ Քեմալ Քըլըչդարօղլուի: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է թուրքական «Ջումհուրիեթ» պարբերականը:
Դատական հայցի պատճառը Քըլըչդարօղլուի կողմից կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության առջև ունեցած ելույթն է, որում ընդդիմադիր գործիչը հայտարարել էր. «Գյուլենականների թիվ մեկ քաղաքական հենարանը երկրի նախագահի աթոռը գրաված անձն է: Թող դատի տա, կապացուցեմ ասածս»:
Էրդողանն այս խոսքերի համար նրա դեմ դատական հայց է ներկայացրել՝ պահանջելով, որպես բարոյական փոխհատուցում վճարել 250 հազար թուրքական լիրա (շուրջ 62 հազար ԱՄՆ դոլար):
Էրդողանի փաստաբան Հուսեյն Այդընը հայտնել է, որ իր պաշտպանյալը գյուլնեկանների դեմ պայքարի առաջամարտիկն է, և նմանօրինակ հայտարարությունները պարզապես զրպարտություն են նրա հասցեին:

YEREVAN, MARCH 29, ARMENPRESS. Turkish President Recep Tayyip Erdogan has filed a lawsuit against Kemal Kılıçdaroğlu, the main opposition politician of the country and leader of the CHP ("Republican People's Party"), Cumhurriyet newspaper reported.
The reason of the lawsuit was a speech of the opposition politician before the party’s parliamentary faction, when Kılıçdaroğlu had said : “The number one political pillar of the Gulenists is the person who has captured the president’s seat. Let him file the lawsuit, I will prove what I said”.
Erdogan seeks nearly 62,000 dollars in moral damages as compensation.
Erdogan’s attorney said the president is a pioneer of fighting against the Gulen Movement and that such statements are defamation.