ՀՀ ԱԺ պատվիրակությունը մասնակցում է Միջխորհրդարանական միության վեհաժողովի աշխատանքներին
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատվիրակությունը՝ Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանի գլխավորությամբ, մարտի 24-ից 28-ը Ժնեւում (Շվեյցարիա) մասնակցում է Միջխորհրդարանական միության 138-րդ վեհաժողովի աշխատանքներին: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ հանրային կապերի վարչությունից:
Վեհաժողովի աշխատանքների շրջանակում ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը հանդիպել է Միջխորհրդարանական միության գլխավոր քարտուղար Մարտին Չունգոնգի հետ: Հանդիպումը կայացել է գլխավոր քարտուղարի նախաձեռնությամբ: Քննարկվել են Միության աշխատանքների ընթացքին, դրանց արդյունավետության բարձրացման ուղիներին, Միության կանոնադրության փոփոխություններով առաջարկվող բարեփոխումներին առնչվող հարցեր: Արա Բաբլոյանը Միջխորհրդարանական միության գլխավոր քարտուղարին առաջարկել է քննարկել Հայաստանում Միության գործունեության շրջանակներում միջոցառումներ անցկացնելու հնարավորությունը:
Հայաստանի խորհրդարանականները մասնակցել են տարբեր հանձնաժողովների, մասնավորապես Կին խորհրդարանականների ֆորումի, Առողջապահության հարցերի խորհրդակցական խմբի, Մարդու իրավունքների հանձնաժողովի, Խաղաղության եւ միջազգային անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի աշխատանքներին:
Պատվիրակության կազմում են ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Սամվել Նիկոյանը, Շուշան Սարդարյանը, Լենա Նազարյանը, Շաքե Իսայանը, Կարեն Ավագյանը եւ ՀՀ Ազգային ժողովի աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Արա Սաղաթելյանը:

Armenian parliamentary delegation participates in 138th Assembly of IPU in Switzerland
YEREVAN, MARCH 26, ARMENPRESS. The delegation led by Speaker of the Parliament of Armenia Ara Babloyan participates in the 138thAssembly of the Inter-Parliamentary Union from March 24 to 28 in Geneva, the Parliament told Armenpress.
On the sidelines of the Assembly, Speaker Babloyan met with IPU Secretary General Martin Chungong. The meeting was held by the initiative of the IPU Secretary General. Issues relating to the process of the Union’s works, the ways to increase their efficiency and the reforms proposed by the changes of the IPU Charter were discussed. Speaker Babloyan proposed to discuss the possibility of holding events within the frames of the IPU activity in Armenia.
The Armenian parliamentarians participated in the works of different commissions, in particular, Women Parliamentarians Forum, the sessions of the standing committees on human rights, and peace and international security.
The Armenian delegation includes MPs Samvel Nikoyan, Shushan Sardaryan, Lena Nazaryan, Shake Isayan, Karen Avagyan and chief of staff-general secretary of the Parliament Ara Saghatelyan.