Կուրցը պահանջել Է դադարեցնել ԵՄ-ին Թուրքիայի անդամակցության շուրջ բանակցությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ավստրիայի կանցլեր Սեբաստյան Կուրցը Welt թերթին տված հարցազրույցում դատապարտել Է Թուրքիայի գործողությունները Սիրիայում եւ Եվրամիությունից պահանջել Է դադարեցնել բանակցությունները ԵՄ-ին այդ երկրի անդամակցության շուրջ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Ուշադրության առնելով այն, որ սիստեմատիկաբար խախտվում են մարդու hրավունքները եւ ժողովրդավարության հիմնարար արժեքները, եւ հիմք ընդունելով այն, որ կոպենհագենյան չափանիշները (ԵՄ-ին երկրների անդամակցության չափանիշները) այլեւս չեն կատարվում, ԵՄ-ի եւ Թուրքիայի միջեւ պետք Է դադարեցվեն անդամակցության շուրջ ընթացող բանակցությունները»,- հայտարարել Է Կուրցը Վառնայում ԵՄ-Թուրքիա բարձր մակարդակի հանդիպման նախօրյակին:
Ընդ որում նա նշել Է, որ Թուրքիան «մնում Է Եվրամիության կարեւոր ռազմավարական գործընկերը», որի հետ հարկ Է համագործակցել «հարեւանության հայեցակարգի շրջանակներում», հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Курц высказался за прекращение переговоров о вступлении Турции в состав ЕС
Канцлер Австрии Себастьян Курц винтервью газетеWeltосудил военные действия Турции вСирии ипризвал Евросоюз прекратить переговоры сТурцией оее вступлении всостав ЕС, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"Принимая вовнимание, что систематическое нарушение прав человека иосновополагающих ценностей демократии, наосновании того, что копенгагенские критерии (критерии вступления стран вЕС— ред.) более невыполняются, переговоры оприсоединении между ЕС иТурцией должны быть прекращены",— заявил Курц накануне встречи навысшем уровне ЕС-Турция вВарне.
При этом он отметил, что Турция остается "важным стратегическим партнером ЕС", скоторым следует сотрудничать "в рамках концепции соседства".