Կուրցը պահանջել Է դադարեցնել ԵՄ-ին Թուրքիայի անդամակցության շուրջ բանակցությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ավստրիայի կանցլեր Սեբաստյան Կուրցը Welt թերթին տված հարցազրույցում դատապարտել Է Թուրքիայի գործողությունները Սիրիայում եւ Եվրամիությունից պահանջել Է դադարեցնել բանակցությունները ԵՄ-ին այդ երկրի անդամակցության շուրջ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Ուշադրության առնելով այն, որ սիստեմատիկաբար խախտվում են մարդու hրավունքները եւ ժողովրդավարության հիմնարար արժեքները, եւ հիմք ընդունելով այն, որ կոպենհագենյան չափանիշները (ԵՄ-ին երկրների անդամակցության չափանիշները) այլեւս չեն կատարվում, ԵՄ-ի եւ Թուրքիայի միջեւ պետք Է դադարեցվեն անդամակցության շուրջ ընթացող բանակցությունները»,- հայտարարել Է Կուրցը Վառնայում ԵՄ-Թուրքիա բարձր մակարդակի հանդիպման նախօրյակին:
Ընդ որում նա նշել Է, որ Թուրքիան «մնում Է Եվրամիության կարեւոր ռազմավարական գործընկերը», որի հետ հարկ Է համագործակցել «հարեւանության հայեցակարգի շրջանակներում», հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

YEREVAN, MARCH 26, ARMENPRESS. Austrian Chancellor Sebastian Kurz condemned Turkey’s military operations in Syria and urged the EU to stop that country’s accession talks, Sputnik News reports.
“The talks onmembership betweenthe European Union and Turkey should be ended taking intoaccount the systematic violations ofhuman rights and essential democratic values, and because the Copenhagen Criteria [rules defining if the state is ready tojoin the European Union] are not implemented anymore”, Kurz said inan interview tothe Welt magazine.
But the Austrian Chancellor added that Turkey still remains the EU’s key strategic partner with which the cooperation should continue within the policy of good neighborliness.