Թուրքիայի խոշորագույն «Դողան» հոլդինգը վաճառվել է Էրդողանի մերձավորին
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայում խոշորագույնը համարվող «Դողան» մեդիահոլդինգն այսուհետ կգործի ի շահ երկրի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի: «Դողան» հոլդինգը վաճառվել է «Դեմիրօրեն» հոլդինգին (Demirören Grubu), որի նախագահն Էրդողանի հետ սերտ կապերով հայտնի Էրդողան Դեմիրօրենն է: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է թուրքական «Ջումհուրիեթ» պարբերականը՝ ընդգծելով որ երկրում այսուհետ կգործի «Մեկ մարդ, մեկ ձայն» սկզբունքը՝ հաշվի առնելով այն, որ նախագահ Էրդողանը լռեցնում է իր բոլոր քննադատներին:
Գործարքն իրականացվել է 890 մլն ԱՄՆ դոլարով: «Դողան»-ի կազմում են գտնվում երկրում լայն տարածում ունեցող այնպիսի լրատվամիջոցներ, ինչպիսիք են Hürriyet, Posta պարբերականները, Kanal D հեռուստաալիքը, ինչպես նաև CNN Turk-ը, «Դողան» լրատվական գործակալությունը և այլն:
Շատերն այս վաճառքը խիստ մտահոգիչ են համարում իշխանություն-մեդիա հարաբերությունների տեսանկյունից, քանի որ դրանով իսկ Թուրքիայում գործող և մեծ ժողովրդականություն վայելող լրատվամիջոցների զգալի մասը, փաստորեն, անցնում է իշխանությունների վերահսկողության տակ:
«Ջումհուրիեթ»-ի սյունակագիր Թայֆուն Աթայն ընդգծում է, որ այս գործարքն իր ազդեցությունն է թողնելու նաև հասարակության հոգեբանության վրա, քանի որ այդպիսով կվերանան այն առանց այն էլ քիչ լրատվամիջոցները, որին Թուրքիայի շարքային քաղաքացին այսօր կարող էր հավատալ:
«Դողան» հոլդինգը Թուրքիայի խոշորագույն ընկերություններից է, որը գործունեություն է ծավալում էներգետիկայի, մեդիայի, առևտրի, ապահովագրության, զբոսաշրջության ոլորտներում:

YEREVAN, MARCH 22, ARMENPRESS. Dogan holding, the largest media group of Turkey, will from now on operate at the behest of President Recep Tayyip Erdogan.
Dogan Holding was sold to Demiroren Holding, a Turkish congolomerate with a chairman happening to be Erdogan’s friend – Erdogan Demiroren.
Turkish newspaper Cumhurriyet reported the news stressing that from now on the “one man, one voice” principle will function in the country, taking into account that the Turkish president is silencing his critics.
The deal was made for 890 million USD. Dogan Holding include the widely distributed newspapers Hurriyet, Posta, Kanal D TV, CNN Turk, Dogan news agency and others.
Many have expressed concern over this deal in terms of media freedom, because this move is shifting a significant part of popular media outlets under governmental control.
Doğan Holdingis amongst the biggest conglomerates inTurkeyoperating in the energy, media, industry, trade, insurance and tourism industries.