Անկարան ակնկալում Է, որ այս տարի գրեթե 6 մլն ռուսաստանցիներ իրենց հանգիստը կանցկացնեն Թուրքիայում
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այս տարի Թուրքիան սպասում Է Ռուսաստանից զբոսաշրջիկների հոսքի զգալի ավելացման՝ 4,7 միլիոնից (2017 թ.) մինչեւ վեց միլիոն մարդ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Anadolu Agency-ն: Այս տվյալները Թուրքիայի մշակույթի եւ զբոսաշրջության նախարար Նուման Քուրթուլմուշը հնչեցրել Է Ռուսաստանի տուրիստական ընկերությունների ներկայացուցիչների հետ կայացած հանդիպմանը:
«Ինչպես երեւում Է՝ 2018 թվականին Ռուսաստանից վեց միլիոնից ավելի զբոսաշրջիկներ կժամանեն Թուրքիա,-ասել Է նա:-Նման եզրակացություններ կարելի Է անել՝ հիմնվելով այն վաղ ամրագրումների տվյալների վրա, որոնք տրամադրվել են Ռուսաստանի տուրօպերատորների կողմից»: Նա հիշեցրել Է, որ Թուրքիայի եւ Ռուսաստանի միջեւ շատ լուրջ քաղաքական ճգնաժամ Է եղել, բայց դա, նրա կարծիքով, չի ազդել երկու երկրների ժողովուրդների հարաբերությունների վրա: Անցյալ տարի 4,7 մլն ռուսաստանցիներ են այցելել Թուրքիա: Ավելի վաղ Ռուսաստանի տուօպերատորների ասոցիացիայի (ՌՏՕԱ) գործադիր տնօրեն Մայա Լոմիձեն հայտնել Է, որ, նախնական տվյալներով, Թուրքիա մեկնելու պահանջարկը գրեթե կրկնակի ավելացել Է անցյալ տարվա համեմատությամբ, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Turkey expects up to 6 million inbound tourists from Russia in 2018
YEREVAN, MARCH 16, ARMENPRESS. Turkey is expecting significant increase of inbound tourists from Russia this year, from 4,7 million (2017) up to 6 million people, Turkish minister of culture and tourism Nurman Kurtulmus said at a meeting with Russian tour agency representatives, Anadolu news agency reported.
“As we can see, more than 6 million tourists will arrive to Turkey from Russia in 2018,” the minister said, adding that the estimates are presented based on booking data provided by Russian tour operators.
He reminded about the serious political escalation between Russia and Turkey, but mentioned that it didn’t impact the relations between the two peoples.
In 2017, nearly 5 million Russian tourists visited Turkey.
Earlier the Russian Association of Tour Operators said that the demand for Turkey among tourists grew twice.