Արցախի խնդիրը չունի ռազմական լուծում. Էդուարդ Շարմազանովը՝ մոլդովացի խորհրդարանականներին
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը մարտի 12-ին ընդունել է Մոլդովայի Հանրապետության խորհրդարանի փոխնախագահ Վլադիմիր Վիտյուկին եւ խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների ու եվրոպական ինտեգրման հանձնաժողովի նախագահ Վիոլետա Իվանովին եւ նրանց ուղեկցող անձանց:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Ազգային ժողովի հանրային կապերի վարչությունից, կողմերը կարեւորել են հայ-մոլդովական միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացումն ու փոխայցերի ակտիվացումը: ԱԺ փոխնախագահը նշել է, որ դեռեւս 14-րդ դարի կեսերից հայկական համայնքը լուրջ դերակատարում է ունեցել Մոլդովայում: Նա դրական է գնահատել Մոլդովայի իշխանությունների հոգատար վերաբերմունքը հայկական համայնքի նկատմամբ:
Հանդիպմանը զրուցակիցներն անդրադարձել են երկու երկրների արտաքին հարաբերությունների գերակա ուղղություններին, կարեւորել այս հարթակում փորձի փոխանակումն ու փոխշահավետ համագործակցությունը: «Հայաստանը ԵԱՏՄ անդամ միակ երկիրն է, որը համագործակցության համաձայնագիր է ստորագրել ԵՄ-ի հետ: Կա լավ հնարավորություն լինել կամուրջ ԵԱՏՄ-ի եւ ԵՄ-ի միջեւ»,-ասել է ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը:
Անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային սառեցված համակարտություններին:
Էդուարդ Շարմազանովը նշել է. «Արցախի խնդիրը չունի ռազմական լուծում: Ոչ մի պատերազմ չի լուծում խնդիրները» եւ հավելել, որ դրանք անհրաժեշտ է կարգավորել փոխզիջման ճանապարհով՝ հիմնված միջազգային երեք հիմնարար սկզբունքների վրա: Այս համատեքստում ՀՀ ԱԺ փոխնախագահն ընդգծել է ադրբեջանական եւ թուրքական ռազմատենչ հռետորաբանության անթույլատրելիությունը:
Հյուրերը շնորհակալություն են հայտնել Հայաստան այցելելու հնարավորության համար եւ նույնպես կարեւորել փոխշահավետ համագործակցության խորացումը տարբեր հարթակներում: Մոլդովացի խորհրդարանականները ներկայացրել են Եվրամիության հետ Մոլդովայի համագործակցությունն ու օրենսդրության ներդաշնակեցման փուլերը:

Artsakh issue has no military solution – Sharmazanov meets with Moldovan parliamentarians
YEREVAN, MARCH 12, ARMENPRESS. Vic e President of the National Assembly of Armenia Eduard Sharmazanov received on March 12 DeputySpeaker of theParliament of the Republic of Moldova Vladimir Vityuk and Chairmanof theCommittee on Foreign Policy and European Integration Violeta Ivanov.
As ARMENPRESS was informed from the press service of the parliament of Armenia, the sides highlighted the development of Armenian-Moldovan inter-parliamentary relations and the activation of mutual visits. Eduard Sharmazanov noted that starting from mid-14th century the Armenian community has had a serious role in Moldova. He appreciated the careful attitude of the Moldovan authorities towards the Armenian community.
During the meeting the interlocutors discussed the priority directions of the foreign policy of the two countries. “Armenia is the only EAEU member state that has signed a cooperation agreement with the EU. There is a good chance to serve as a bridge between the EAEU and the EU”, the Vice President of the National Assembly of Armenia said.
The sides touched upon the frozen conflicts of the region.
Eduard Sharmazanov noted, “Artsakh issue has no military solution. No war solves any issue”, and added that they should be settled through mutual concessions based on the tree fundamental international principles. In this context Sharmazanov emphasized the impermissibility of the militaristic rhetoric of Azerbaijan and Turkey.