Չինաստանի տնտեսությունը 2017 թվականի արդյունքներով երկրորդ տեղն Է գրավել աշխարում
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2017 թվականին տնտեսական զարգացման արդյունքներով Չինաստանը երկրորդ տեղն Է զբաղեցրել աշխարհի խոշորագույն տնտեսությունների թվում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, լրագրողներին հայտարարել Է ՉԺՀ-ի Զարգացման եւ բարենորոգումների պետական կոմտեի նախագահ Հե Լիֆենը:
«2017 թվականին Չինաստանի համախառն ներքին արդյունքը (ՀՆԱ) հասել Է 82,7 տրիլիոն յուանի, ինչը համապատասխանում Է անցյալ տարվա հունվարի 31-ի փոխարժեքով 12,2 տրիլիոն դոլարին: Այս ցուցանիշով մենք աշխարհի առաջին տնտեսությունից՝ ԱՄՆ-ից հետ ենք մնում 7 տրիլիոն դոլարով, բայց աշխարհի երրորդ տնտեսությանը՝ Ճապոնիային գերազանցում ենք նույն 7 տրիլիոն դոլարով:
Մենք շարունակում ենք երկրորդ տեղն զբաղեցնել համաշխարհային տնտեսությունների թվում, ինչը բնավ Էր դյուրին չԷ»,- հայտնել Է նա Պեկինում ընթացող Ժողովրդական ներկայացուցիչների համաչինական ժողովի (Չինաստանի պետական իշխանության բարձրագույն մարմնի) շրջանակներում հրավիրված մամուլի ասուլիսում: Հե Լիֆենի խոսքով՝ 2018 թվականին, ըստ հաշվարկների՝ Չինաստանի տնտեսական աճի շուրջ 60 տոկոսը ձեռք կբերվի սպառման հաշվին, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Экономика Китая заняла второе место в мире по итогам 2017 года
По итогам экономического развития в 2017 году Китай занял второе место среди крупнейших экономик мира, заявил журналистам председатель Госкомитета КНР по развитию и реформам Хэ Лифэн,сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
"В 2017 году ВВП Китая достиг 82,7 трлн юаней, что соответствует $12,2 трлн по обменному курсу на 31 января прошлого года. По этому показателю мы отстаем от первой экономике мира - США - на $7 трлн, но превосходим третью экономику мира - Японию - на те же $7 трлн. Мы продолжаем занимать второе место среди мировых экономик, что отнюдь не просто", - сообщил он на пресс-конференции в рамках проходящей в Пекине сессии Всекитайского собрания народных представителей (ВСНП, высший орган государственной власти Китая).
По словам Хэ Лифэна, в 2018 году, по расчетам, около 60% экономического роста Китая будет достигнуто за счет потребления.