ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհուրդն ընդունեց Արեւելյան Գութայի վերաբերյալ բրիտանական բանաձեւը. AFP
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհուրդը (ՄԻԽ) մարտի 5-ին ընդունել Է Մեծ Բրիտանիայի առաջարկած բանաձեւը՝ Դամասկոսի Արեւելյան Գութա արվարձանի իրադարձությունների հետաքննության պահանջով, արվարձան, որը գտնվում Է զինված ընդդիմության վերահսկողության ներքո՝ Սիրիայի կռավարական զորքերի պաշարման մեջ:
Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է France-Presse գործակալությունը: ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդի բանաձեւը Սիրիայում մարդու իրավունքների խախտումների հետաքննության անկախ հանձնախմբից պահանջում Է ,շտապ սկսելե Արեւելյան Գութայում ,վերջին իրադարձությունների համակողմանի հետաքննությունե: Բրիտանական բանաձեւի օգտին Է քվեարկել ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների պաշտպանության խորհրդում ներկայացված 47 երկրներից 29-ը, չորս պետություն դեմ Է արտահայտվել, 14-ը ձեռնպահ Է մնացել, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

AFP: Совет ООН по правам человека принял британскую резолюцию по Восточной Гуте
Совет ООН по правам человека в понедельник принял предложенную Великобританией резолюцию с требованием о расследовании событий в пригороде Дамаска Восточной Гуте, который находится под контролем вооруженной оппозиции в осаде правительственных войск Сирии. Как передает Арменпресс, об этом сообщило агентствоFrance-Presse.
В резолюции СПЧ ООН содержится требование к независимой комиссии по расследованию нарушений прав человека в Сирии "срочно начать всестороннее расследование недавних событий" в Восточной Гуте.
В поддержку британской резолюции проголосовали 29 из 47 стран, представленных в СПЧ ООН, четыре государства высказались против, 14 воздержались.