Նյու Յորքի Մետրոպոլիտեն-թանգարանն ամրագրված վճար Է սահմանել այցելուների մի մասի համար
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նյու Յորքի Մետրոպոլիտեն-թանգարանը մարտի սկզբից մասամբ հրաժարվել Է մուտքի տոմսերի վճարման «Վճարիր որքան կարող ես»՝ 1977 թվականից գործող սկզբունքից: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, մարտի 1-ին ՏԱՍՍ-ին հայտնել Է աշխարհի խոշորագույն թանգարաններից մեկի մամուլի ծառայության ներկայացուցիչը:
«Այո՛, մենք փոխել ենք համակարգը եւ մուտքի վճար ենք սահմանել այցելուների մի մասի համար»,-ասել Է նա: «Վճարիր որքան կարող ես» ավելի վաղ գործող համակարգն այսուհետեւ տարածվում Է միայն Նյու Յորքի, Նյու Ջերսիի եւ Քոննեքթիքութի նահանգների ուսանողների, ինչպես նաեւ Նյու Յորքի նահանգի բոլոր բնակիչների վրա: Մյուս նահանգներից զբոսաշրջիկները եւ օտարերկրացիները պետք Է պարտադիր կարգով վճարեն թանգարան այցելելու համար. չափահասները՝ 25 դոլար, թոշակառուները՝ 17 դոլար: Մինչեւ 12 տարեկան երեխաները կկարողանան թանգարան այցելել անվճար:
Անվճար այցելության իրավունք ունեն նաեւ թանգարանային հանրակցության անդամները, որոնք թանգարանին տարեկան ֆինանսական աջակցություն են ցուցաբերում 80 դոլարից մինչեւ 600 դոլարի չափով եւ «թանգարանի հովանավորները», այսինքն նրանք, ովքեր թանգարանին աջակցություն են ցուցաբերում տարեկան 1200 դոլարից մինչեւ 3500 դոլար գումարով:
Ինչպես հայտնել Է թանգարանի վարչակազմը, ամբողջ արժեքով ձեռք բերված տոմսերը երեք օրվա ընթացքում ուժի մեջ կլինեն թանգարանի բոլոր երեք շենքերն այցելելու համար, որոնք գտնվում են Մանհեթենի կենտրոնի Հինգերորդ ավենյուում, Մեդիսոն-ավենյուում եւ Մանհեթենի հյուսիսում՝ Հուդզոն գետի ափին: Նյու Յորքի մունիցիպալիտետի մշակույթի դեպարտամենտի ղեկավար Թոմ Ֆինքելփեռլի կարծիքով՝ նոր քաղաքականությունը «թանգարանին կայուն հիմք կտա տարբեր ծրագրեր շարունակելու համար»:
Մետրոպոլիտեն-թանգարանն ստեղծվել Է 1870 թվականին եւ այժմ խոշորագույնն Է ԱՄՆ-ում: Դրա հավաքածուներում կան արվեստի շուրջ 2 մլն ստեղծագործություններ՝ հին Եգիպտոսի, Հունաստանի եւ Հռոմի ժամանակներից մինչեւ արդի արվեստ: Տարեկան թանգարան Է այցելում մոտավորապես 7 մլն մարդ:

Метрополитен-музей в Нью-Йорке ввел фиксированную плату за вход для части посетителей
Метрополитен-музей с начала марта частично отказался от существовавшей с 1970 года системы оплаты входных билетов по принципу "плати сколько можешь". Как передает Арменпресс, об этом корреспондент ТАСС сообщил в четверг представитель пресс-службы одного из крупнейших в мире музеев.
"Да, мы изменили систему и ввели плату за вход для части посетителей", - сказал он.
Действовавшая ранее система "плати сколько можешь" отныне распространяется только на студентов из штатов Нью-Йорк, Нью-Джерси и Коннектикут, а также на всех жителей штата Нью-Йорк. Туристы из других штатов и иностранцы должны будут в обязательном порядке платить за посещение музея: взрослые - $25, пенсионеры - $17. Дети в возрасте до 12 лет смогут проходить в музей бесплатно. Также право бесплатного посещения имеют члены музейного сообщества, оказывающие финансовую поддержку музею на сумму от $80 до $600 в год и "патроны музея" - те, кто оказывает музею поддержку на сумму от $1200 до $3500 в год.
Как сообщила администрация музея, билеты, приобретенные за полную стоимость, будут действительны в течение трех дней для посещения всех трех зданий музея - на Пятой авеню в центре Манхэттена, а также зданий "Мет-Брейер" (Met Breuer) на Мэдисон-авеню и "Мет Клойстерс" (Met-Cloisters) на севере Манхэттена на берегу реки Гудзон.
По мнению руководителя департамента культуры нью-йоркского муниципалитета Тома Финкелперла, новая политика "даст музею прочную основу для продолжения различных программ".
Метрополитен-музей был создан в 1870 году и сейчас является крупнейшим в США. В его собрании около 2 млн произведений искусства - от времен Древнего Египта, Греции и Рима до современного искусства. Ежегодно музей посещают около 7 млн человек.