Պատմության շիտակ կողմը. ամերիկահայերը Ադրբեջանի դեսպանատան առջեւ ցույց են կազմակերպել
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սումգայիթի ջարդերի 30-րդ տարելիցին Վաշինգտոնի հայ համայնքը բողոքի ցույց է կազմակերպել ԱՄՆ-ում Ադրբեջանի դեսպանատան առջեւ՝ կոչ անելով ճանաչել եւ վերջ դնել անմեղ քաղաքացիների սպանություններին: «Ամերիկայի ձայն»-ը տեղեկացմամբ՝ Վաշինգտոնի Հայ դատի գրասենյակի ղեկավար Արամ Համբարյանը նշել է, որ ցուցարարներն իրենց խոսքն ուղղել են ոչ միայն Ադրբեջանին այլեւ՝ Միացյալ Նահանգներին:
«Մենք Ամերիկայի կառավարությանն ասում ենք՝ շիտակ կողմի վրա պետք է կանգնել»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասել է Արամ Համբարյանը:
Բողոքի հավաքված հայերը հիշատակել են Սումգայիթին հետեւած բազմաթիվ վայրագություններ՝ Բուդապեշտում ադրբեջանցի ոճրագործի կողմից քնած ժամանակ կացնահարված հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանից մինչեւ 2016թ. ապրիլյան քառօրյա պատերազմի ընթացքում մահից հետո գլխատված Քյարամ Սլոյան:
«Սումգայիթը 30 տարի առաջ եղավ, բայց կարող ենք ասել, որ եթե Ալիեւը եւ իր բանակը առիթ ունենան, նորից այդպիսի սպանդ կիրականացնեն հայերի դեմ», - նշել է Արամ Համբարյանը:
Խորհրդային շրջանում պաշտոնական վարկածի համաձայն Սումգայիթում փետրվարի 27-29-ը զոհվել է 26 հայ, սակայն Սումգայիթում սպանված հայերի թիվը մի քանի հարյուրից ավելի է: Հատկանշական է նաեւ, որ խորհրդային ղեկավարությունն ամեն կերպ փորձում էր կոծկել սպանդի փաստը: Այսպես, փետրվարի 27-ի երեկոյան, երբ Սումգայիթում արդեն սպանում ու բռնաբարում էին Խորհրդային Միության խաղաղ հայազգի քաղաքացիներին, «Время» լրատվական ծրագիրը պատմում էր Իսրայելում եւ Պանամայում բախումների մասին՝ խուսափելով Սումգայիթի ջարդերի որեւէ հիշատակումից:
Ընտանիքով բողոքի եկած Հայկանուշ Կազանչյանը ցանկանում է Սումգայիթի ողբերգության մասին հայտնել ամբողջ աշխարհին: «Շատ կարեւոր է, որ աշխարհում իմանան, որ չի մոռացվում այսպիսի իրադարձությունը»,-ասել է նա:

YEREVAN, FEBRUARY 28, ARMENPRESS. On the occasion of the 30th anniversary of Sumgait Pogroams, the Armenian community of Washington D.C. held a protest outside the Azerbaijani embassy calling on to recognize and stop the killings of the innocent civilians, Voice of America reported.
Aram Hamparian, director of the Armenian National Committee of America, said the protesters addressed their voices not only to Azerbaijan, but also the United States.
“We tell the US government – it’s necessary to stand on the right side”, Aram Hamparian said.
The protesters reminded numerous atrocities following the Sumgait events, such as the ax murder of Armenian officer Gurgen Margaryan by an Azerbaijani criminal in Budapest, and the beheading of soldier Kyaram Sloyan during the 2016 April four-day war.
“The Sumgait events took place 30 years ago, but we can state that if Aliyev and his army have a chance, they will again commit a similar massacre against Armenians”, Aram Hamparian said.
According to the official data of the Soviet period, 26 Armenians were killed in Sumgait on February 27-29, but the number of Armenians killed in Sumgait is more than a hundred. It’s worth mentioning that the Soviet leadership was trying to hide the fact of these massacres by all possible measures.
Haykanush Kazanchyan, participating in the protest with her family, wants to inform the whole world about the Sumgait tragedy. “It’s very important to inform the world that such tragedy is not being forgotten”, she said.