ԱԺ-ն մեկ րոպե լռությամբ հարգեց Սումգայիթի կոտորածներին զոհ գնացած հայորդիների հիշատակը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի խորհրդարանը մեկ րոպե լռությամբ հարգեց 30 տարի առաջ Ադրբեջանի Սումգայիթ քաղաքում պետական մակարդակով կազմակերպված կոտորածներին զոհ գնացած հայորդիների հիշատակը։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Ազգային ժողովի նիստի մեկնարկին նման առաջարկով հանդես եկավ խորհրդարանի խոսնակ Արա Բաբլոյանը:
«30 տարի առաջ այս օրերին Ադրբեջանի հայաբնակ Սումգայիթ քաղաքում պետական մակարդակով կազմակերպված հանցագործության հետևանքով դաժանաբար սպանվեցին հարյուրավոր հայ բնակիչներ: Ադրբեջանական իշխանությունների կողմից իրականացված զանգվածային ջարդերի նպատակն էր հայերին վախեցնել նոր ցեղասպանությամբ և ստիպել նրանց հրաժարվել ազգային ազատագրական շարժումից: 30 տարի առաջ Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից ծրագրված և հայ ժողովրդի նկատմամբ իրականացված ոճրագործությունը, ցավոք, միջազգային հարթակներում չի արժանացել համարժեք քաղաքական և իրավական գնահատականի»,- ասաց Բաբլոյանը:
Նա հավելեց, որ դատապարտման բացակայությունն ավելի խրախուսեց Ադրբեջանին այնուհետ իրականացնել էթնիկ զտումներ և ջարդեր Կիրովաբադում, Բաքվում, Մարաղայում և Ադրբեջանի հայաբնակ այլ բնակավայրերում: «Հարգելի գործընկերներ, առաջարկում եմ մեկ րոպե լռությամբ հարգել ոճրագործությանն անմեղ զոհ դարձած մեր հայրենակիցների հիշատակը»,- եզրափակեց Արա Բաբլոյանը:
Պատգամավորները հոտնկայս, մեկ րոպե լռությամբ հարգեցին Սումգայիթում հայերի կոտորածներին զոհ գնացած հայորդիների հիշատակը:

Parliament pays tribute to memory of Armenians killed at Sumgait massacres with a moment of silence
YEREVAN, FEBRUARY 28, ARMENPRESS. The Armenian Parliament paid a tribute to the memory of Armenians who were killed during the massacres organized at the state level in the Azerbaijani city of Sumgait 30 years ago with a moment of silence, Armenpress reports.
At the beginning of the Parliament session Speaker Ara Babloyan made this proposal.
“30 years ago on these days hundreds of Armenians were brutally killed as a result of the crime organized at the state level in the Armenian-populated Sumgait city of Azerbaijan. The mass massacres conducted by the Azerbaijani authorities aimed at intimidating Armenians with a new genocide and forcing them to refuse from the national liberation movement. 30 years ago the crime committed by the Azerbaijani leadership against the Armenian people, unfortunately, hasn’t yet received an adequate political and legal assessment at the international platforms”, Speaker Babloyan said.
He added that the absence of condemnation further encouraged Azerbaijan to carry out ethnic cleansings and massacres in Kirovabad, Baku, Maragha and other Armenian-populated settlements of Azerbaijan.
“Dear colleagues, I suggest to pay a tribute to the memory of our compatriots who became the victims of that crime with a moment of silence”, he said.