ԱՄՆ-ն Ասադին սպառնացել Է ուժի կիրառմամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վաշինգտոնը չի բացառել Սիրիայի հակամարտության ռազմական լուծումը եւ իրեն այդ երկրի ուժերին հարվածներ հասցնելու իրավունք Է վերապահում: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտարարել Է ՄԱԿ-ում ԱՄՆ-ի մշտական ներկայացուցիչ Նիքի Հեյլին՝ Չիկագոյի համալսարանի Քաղաքականության ինստիտուտում ունեցած ելույթի ժամանակ:
«Ռազմական լուծումը միշտ Էլ քննարկվում Է ցանկացած իրադրության վերաբերյալ»,- ասել Է Հեյլին: Ըստ որում նա նկատել Է, որ ԱՄՆ-ը չի ցանկանում «գտնվել սիրիական հակամարտության կենտրոնում», բայց պետք Է հնարավորինս ամեն ինչ անի սիրիացինիներին օգնելու համար, որոնց նկատմամբ քիմիական զենք Է կիրառվել:
Հեյլին հայտնել Է, որ ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը խոստացել Է չընդարձակվել ռազմական ոլորտում իր հնարավոր քայլերի առիթով: Մշտական ներկայացուցչի կարծիքով՝ Սիրիայի իշխանությունները ցանկացած դեպքում գիտեն, որ ԱՄՆ-ը կարող Է ռազմական բնույթի գործողություններ ձեռնարկել, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

США пригрозили Асаду применением силы
Вашингтон не исключает военного решения конфликта в Сирии и оставляет за собой право нанесения ударов по силам этой страны. Об этом заявила в постпред США при ООН Никки Хейли во время выступления в Институте политики Чикагского университета, сообщаетАрменпресс со ссылкой наТАСС.
«Военное решение всегда рассматривается в отношении любой ситуации», — сказала Хейли. При этом она заметила, что США не желают «находиться в центре сирийского конфликта», но должны сделать все возможное для помощи сирийцам, в отношении которых было применено химическое оружие.
Хейли сообщила, что президент США Дональд Трамп обещал не распространяться по поводу своих возможных шагов в военной сфере. По мнению постпреда, власти Сирии в любом случае знают, что США могут предпринять действия военного характера.