Հայտարարվել Է լավագույն դերասանուհիներից լավագույնը
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կինոքննադատ Փիթեր Բրեդշոուն կազմել Է բոլոր ժամանակների այն հինգ լավագույն դերասանուհիներից բաղկացած ցուցակը, որոնք «Օսկար» են ստացել «Լավագույն դերասանուհի» անվանակարգում: Նրանցից նա ընտրել Է մեկ հաղթողի: Վարկանիշը հրապարակված Է The Guardian թերթում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Առաջատարը դարձել Է ամերիկուհի Մերիլ Սթրիփը, որը դարձել Է Ամերիկյան կինոակադեմիայի մրցանակի եռակի դափնեկիր: Բրեդշոուն նշել Է նրա դերը «Սոֆիի ընտրությունը» ֆիլմում:
Ցուցակում նաեւ տեղ են գտել դերասանուհիներ Էլիզաբեթ Թեյլորը («Բաթերֆիլդ, 8»), Ինգրիդ Բերգմանը («Շղարշե լույս»), Ջոան Ֆոնթեյնը («Կասկած») եւ Ֆրենսիս Մաքդորմենդը («Ֆարգո»):
The Guardian-ի ընթերցողների ընտրությունը չի համընկել Բրեդշոուի կարծիքի հետ: Օգտատերերը նախապատվությունը տվել են Ֆրենսիս Մաքդորմենդին, որն «Օսկար» Է ստացել «Ֆարգո» ժապավենի համար:
Ավելի վաղ Բրեդշոուն կազմել Էր կնոջ երկրորդ պլանի լավագույն դերի համար «Օսկարի» լավագույն դափնեկիր-դերասանուհիների վարկանիշը: Նա ընտրել Էր այնպիսի արտիստուհիների, ինչպիսիք են՝ Հեթի Մաքդենիելը, Գլորիա Գրեմը, Քլորիս Լիչմենը, Թիլդա Սուինթոնը եւ Վիոլա Դեւիսը:

Названа лучшая актриса из лучших актрис
Кинокритик Питер Брэдшоу составил список из пяти лучших актрис всех времен, получивших «Оскар» в номинации «Лучшая актриса». Из них он выбрал одну победительницу. Рейтинг опубликован на The Guardian, сообщает Арменпресс со ссылкой на Lenta.ru.
Лидером оказалась американка Мэрил Стрип, которая трижды становилась лауреатом премии Американской киноакадемии. Брэдшоу отметил ее роль в фильме «Выбор Софи».
В список также вошли актрисы Элизабет Тэйлор («Баттерфилд, 8»), Ингрид Бергман («Газовый свет»), Джоан Фонтейн («Подозрение») и Фрэнсис Макдормэнд («Фарго»).
Выбор читателей The Guardian не совпал с мнением Брэдшоу. Пользователи отдали предпочтение Фрэнсис Макдормэнд, которая получила «Оскар» за ленту «Фарго».
Ранее Брэдшоусоставилрейтинг из лучших актрис-лауреатов «Оскара» за лучшую женскую роль второго плана. Он выбрал таких артисток, как Хэтти Макдэниел, Глория Грэм, Клорис Личмен, Тильда Суинтон и Виола Дэвис.