Թուրքիայում սիբիրախտի բռնկում Է արձանագրվել
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ավելի քան 70 մարդ Է հոսպիտալացվել սիբիրախտի բռնկման պատճառով, որ արձանագրվել Է Թուրքիայի տարածաշրջաններից մեկում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, փետրվարի 13-ին հայտնել Է «Ռոսպոտրեբնադզորը»:
«Տրապիզոնի նահանգի մունիցիպալ իշխանությունների՝ 2018 թվականի փետրվարի 10-ի տեղեկատվությամբ՝ Թուրքիայի հյուսիսի Աքչաաբաթ բնակավայրում, որը ելք ունի դեպի Սեւ ծով, սիբիրախտի բռնկում Է արձանագրվել: Հոսպիտալացվել Է ավելի քան 70 մարդ, որոնցից երեքի մոտ ախտորոշումը հաստատվել Է լաբորատոր եղանակով:
Մեկ կին մահացել Է»,- ասված Է հաղորդագրության մեջ: Նշվում Է, որ համաճարակաբանական հետաքննության տվյալներով, որոնք կատարել են Թուրքիայի առողջապահության մամինները, բռնկումը կապված Է հիվանդ կովերի կտրատման եւ սննդի մեջ ախտահարված մսի գործածման հետ, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Роспотребнадзор сообщил о вспышке сибирской язвы в Турции
Свыше 70 человек госпитализированы в связи со вспышкой сибирской язвы, зарегистрированной в одном из регионов Турции,как передает Арменпресс, об этом сообщаетво вторник Роспотребнадзор.
"По информации муниципальных властей провинции Трабзон от 10 февраля 2018 года, в районе населенного пункта Акчаабат на севере Турции, имеющего выход к Черному морю, зарегистрирована вспышка сибирской язвы. Госпитализировано более 70-ти человек, из которых у трех диагноз подтвержден лабораторно. Одна женщина скончалась", - говорится в сообщении.
Отмечается, что, согласно данным эпидемиологического расследования, проводимого турецкими органами здравоохранения, вспышка связана с разделкой больных коров и употреблением в пищу инфицированного мяса.