ԱՄՆ պետդեպը մտահոգություն է հայտնել Թուրքիայում իր քաղաքացու ձերբակալման առնչությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միացյալ Նահանգների պետդեպարտամենտը խիստ մտահոգված է փետրվարի 8-ին Թուրքիայում ԱՄՆ քաղաքացու՝ Սերքան Գոլգեի ձերբակալման առնչությամբ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին ԱՄՆ պետդեպի խոսնակ Հիզեր Նոյերթն ամենօրյա ճեպազրույցի ժամանակ ասել է լրագրողների հետ զրույցում:
Գոլգեն ձերբակալվել է ահաբեկչական կազմակերպության անդամ լինելու մեղադրանքով: «Մենք շարունակելու ենք հետևել նրա, ինչպես նաև ԱՄՆ մյուս քաղաքացիների դեպքերին, ում դեմ հետապնդումներն արտակարգ դրության պայմաններում լրջագույն մտահոգություններ են առաջացնում՝ կապված դատական համակարգի անկախության, պաշտպանության հետ, ինչն ամրապնդված է թուրքական սահմանադրությամբ»,- նշել է Նոյերթը: Խոսնակն ասել է, որ ձերբակալվածը NASA-ի աշխատակից է:
Նա ընդգծել է, որ Թուրքիայում բնակվող կամ այդ երկիր մեկնող քաղաքացիների անվտանգությանը շարունակում է մտահոգության առարկա լինել:
«Մենք ցանկանում ենք կոչ անել Թուրքիայի կառավարությանը դադարեցնել ձգձգված արտակարգ դրությունը, ազատ արձակել կամայական կերպով ձերբակալվածներին և ապահովել օրենքի գերակայությունը՝ համաձայն Թուրքիայի ներքին և միջազգային պարտավորություններին ու հանձնառություններին»,- ասել է նա:

State Department concerned over conviction of U.S. citizen in Turkey
YEREVAN, FEBRUARY 9, ARMENPRESS. The U.S. Department of State is deeply concerned by the February 8th conviction without credible evidence of U.S. citizen Serkan Golge for being a member of a terror organization, Department’s spokesperson Heather Nauert said at a press briefing, Armenpress reports.
“We will continue to follow his case closely along with those of other U.S. citizens whose ongoing prosecution under the state of emergency raises serious concerns about respect for judicial independence, protections enshrined in the Turkish constitution, including an individual’s right to a fair trial. The safety of U.S. citizens traveling to or residing in Turkey remains a concern. He was arrested, by the way, back in July of 2017. He’s a NASA scientist, if that helps you to remember his case”, Heather Nauert said.
The spokesperson stated that the US calls on the Turkish Government to end the protracted state of emergency, to release those detained arbitrarily under emergency authorities, and to safeguard the rule of law consistent with Turkey’s own domestic and international obligations and commitments.