Հայաստանն ակնկալում է վավերացնել ԵԽ հետ նոր համաձայնագիրը մինչև 2019 թվականը
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխատանքային այցով Բրյուսելում գտնվող ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանը հունվարի 30-ին հանդիպումներ է ունեցել Եվրոպական խորհրդարանի իր գործընկերների հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ հանրային կապերի վարչությունից, ԵՄ-Հայաստան խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի համանախագահ Սաջադ Քարիմի հետ հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են 2017 թվականի դեկտեմբերին Երեւանում տեղի ունեցած ԵՄ-Հայաստան ԽՀՀ-ի 17-րդ նիստի արդյունքներին, քննարկել խորհրդարանական համագործակցության օրակարգային հարցեր: Կարեւորվել են նաեւ ընթացիկ տարում ԵՄ-Հայաստան համագործակցության առաջնահերթությունները, հարաբերությունների զարգացմանն ուղղված համատեղ գործողություններն ու ծրագրերը:
Անդրադառնալով խորհրդարանական փոխգործակցության առկա մակարդակին՝ կողմերն ընդգծել են ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի այն դրույթները, որոնք վերաբերում են խորհրդարանական համագործակցության առկա եղանակների փոխակերպմանը գործընկերության ձեւաչափի: Այս համատեքստում կարեւորվել է նաեւ խորհրդարանական վերահսկողության մեխանիզմների դերը եւ դրանց արդյունավետ կիրառմանն ուղղված ջանքերը:
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահը հանդիպել է Եվրոպական խորհրդարանի ԵԺԿ քաղաքական խմբի փոխնախագահ Սանդրա Կալնիետեի հետ: Քննարկվել են երկկողմ մակարդակում քաղաքական փոխգործակցության առաջնահերթությունները: Հայաստանում տեղի ունեցող բարեփոխումների համատեքստում կողմերը կարեւորել են սոցիալական բաղադրիչի ներառականության սկզբունքը: Ընդգծվել է նաեւ վստահության մթնոլորտի ապահովման գործում խորհրդարանական գործընկերության առաջնային դերը:
Բրյուսելյան քառօրյա այցի շրջանակում Արմեն Աշոտյանը հանդիպել է նաեւ ԵԺԿ խմբակցության արտաքին հարաբերությունների համակարգող Քրիստիան Դան Պրեդայի հետ:
Զրույցի ընթացքում կողմերը կարեւորել են ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ստորագրումը եւ ազգային խորհրդարաններում վավերացման սահուն գործընթացի ապահովումը: Այս առնչությամբ Արմեն Աշոտյանը նշել է. «Մենք ակնկալում ենք, որ Եվրոպական խորհրդարանը Հայաստանի հետ նոր համաձայնագիրը կվավերացնի մինչեւ 2019 թվականի Եվրախորհրդարանիընտրությունները»:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաեւ տարածաշրջանային անվտանգության մարտահրավերներին, խորհրդարանականների միջեւ արդյունավետ փոխգործակցությանը:

Армения надеется, что Европарламент ратифицирует новое соглашение с РА до 2019 года
30 января находящийся с рабочим визитом в Брюсселе председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям А.Ашотян встретился со своими коллегами из Европарламента. Об этом «Арменпресс» сообщили в управлении по информации и связям с общественностью НС Армении.
В ходе встречи с сопредседателем Комиссии по межпарламентскому сотрудничеству ЕС – РА Саджадом Каримом стороны обратились к итогам 17-го заседания комиссии, прошедшего в Ереване в декабре 2017 г. Затронуты также приоритетные вопросы, совместная деятельность и программы сотрудничества Евросоюз – Армения.
Обратившись к уровню парламентского взаимодействия,стороны подчеркнули важность положений Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС, касающихся переформатирования партнерства существующего парламентского сотрудничества.В этом контексте выделены также роль механизмов парламентского контроля и усилия по их эффективному применению.
Председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям встретился также с вице-председателем политической группы ЕНП Европарламента Сандрой Калниете. Обсуждены приоритеты политического взаимодействия на двустороннем уровне. В контексте проводимых в Армении реформ стороны подчеркнули важность принципа включения социального компонента.Отмечена ведущая роль парламентского партнерства в обеспечении атмосферы доверия.
В рамках четырехдневного визита А.Ашотян встретился также с координатором внешних отношений фракции ЕНП Кристианом Дан Предой.
В ходе беседы стороны подчеркнули важность подписания Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС и обеспечения плавного процесса ратификации в национальных парламентах. В связи с этим А.Ашотян заметил: “Мы надеемся, что Европейский Парламент ратифицирует новое соглашение с РА до выборов Европарламента 2019 года”.
Собеседники обратились также к вызовам региональной безопасности, плодотворному взаимосотрудничеству парламентариев.