Հայաստանն ակնկալում է վավերացնել ԵԽ հետ նոր համաձայնագիրը մինչև 2019 թվականը
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխատանքային այցով Բրյուսելում գտնվող ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանը հունվարի 30-ին հանդիպումներ է ունեցել Եվրոպական խորհրդարանի իր գործընկերների հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ հանրային կապերի վարչությունից, ԵՄ-Հայաստան խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի համանախագահ Սաջադ Քարիմի հետ հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են 2017 թվականի դեկտեմբերին Երեւանում տեղի ունեցած ԵՄ-Հայաստան ԽՀՀ-ի 17-րդ նիստի արդյունքներին, քննարկել խորհրդարանական համագործակցության օրակարգային հարցեր: Կարեւորվել են նաեւ ընթացիկ տարում ԵՄ-Հայաստան համագործակցության առաջնահերթությունները, հարաբերությունների զարգացմանն ուղղված համատեղ գործողություններն ու ծրագրերը:
Անդրադառնալով խորհրդարանական փոխգործակցության առկա մակարդակին՝ կողմերն ընդգծել են ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի այն դրույթները, որոնք վերաբերում են խորհրդարանական համագործակցության առկա եղանակների փոխակերպմանը գործընկերության ձեւաչափի: Այս համատեքստում կարեւորվել է նաեւ խորհրդարանական վերահսկողության մեխանիզմների դերը եւ դրանց արդյունավետ կիրառմանն ուղղված ջանքերը:
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահը հանդիպել է Եվրոպական խորհրդարանի ԵԺԿ քաղաքական խմբի փոխնախագահ Սանդրա Կալնիետեի հետ: Քննարկվել են երկկողմ մակարդակում քաղաքական փոխգործակցության առաջնահերթությունները: Հայաստանում տեղի ունեցող բարեփոխումների համատեքստում կողմերը կարեւորել են սոցիալական բաղադրիչի ներառականության սկզբունքը: Ընդգծվել է նաեւ վստահության մթնոլորտի ապահովման գործում խորհրդարանական գործընկերության առաջնային դերը:
Բրյուսելյան քառօրյա այցի շրջանակում Արմեն Աշոտյանը հանդիպել է նաեւ ԵԺԿ խմբակցության արտաքին հարաբերությունների համակարգող Քրիստիան Դան Պրեդայի հետ:
Զրույցի ընթացքում կողմերը կարեւորել են ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ստորագրումը եւ ազգային խորհրդարաններում վավերացման սահուն գործընթացի ապահովումը: Այս առնչությամբ Արմեն Աշոտյանը նշել է. «Մենք ակնկալում ենք, որ Եվրոպական խորհրդարանը Հայաստանի հետ նոր համաձայնագիրը կվավերացնի մինչեւ 2019 թվականի Եվրախորհրդարանիընտրությունները»:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաեւ տարածաշրջանային անվտանգության մարտահրավերներին, խորհրդարանականների միջեւ արդյունավետ փոխգործակցությանը:

YEREVAN, JANUARY 31, ARMENPRESS. While on a working visit in Brussels, Armen Ashotyan – chairman of the Armenian parliamentary standing committee on foreign affairs, had meetings with his partners from the European Parliament on January 30, the Armenian Parliament told Armenpress.
During the meeting with Sajjad Karim, Co-Chair of the EU-Armenia Parliamentary Cooperation Committee, the officials touched upon the results of the 17th session of the EU-Armenia PCC held in Yerevan in December 2017, discussed issues relating to the parliamentary cooperation agenda. They also highlighted the EU-Armenia partnership priorities, the joint actions and programs aimed at developing the relations.
As for the current level of parliamentary cooperation, the officials highlighted the provisions of the Armenia-EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA) which relates to changing the existing ways of parliamentary cooperation to a partnership format. In this context they attached importance to the role of parliamentary control mechanisms and the efforts aimed at effectively using them.
Armen Ashotyan also met with SandraKalniete, Vice-Chairwoman of theEPP Group. The priorities of political partnership at the bilateral level were discussed. In the context of ongoing reforms in Armenia the sides attached importance to the principle of the inclusion of social component. They also highlighted the role of parliamentary partnership in ensuring trust environment.
Ashotyan also met with Cristian DanPreda, foreign affairs coordinator at the EPP Group. During the meeting the officials attached importance to the signing of the Armenia-EU new agreement and ensuring its smooth ratification process in the national parliaments. “We expect from the European Parliament to ratify the new agreement with Armenia until the EP elections in 2019”, Ashotyan said.
The officials also discussed regional security challenges and the productive cooperation between the parliamentarians.