Հայաստանն ու Չինաստանը քննարկել են տնտեսական համագործակցության հետագա զարգացման ուղիները
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն ընդունել է Հայաստանում Չինաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Թյան Էրլունին: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Կարևորելով երկու երկրների միջև տնտեսական համագործակցության հետևողական զարգացումը՝ կառավարության ղեկավարն ընդգծել է, որ հայկական կողմը հետաքրքրված է չինաստանցի ներդրողների հետ փոխգործակցության ակտիվացմամբ ու ընդլայնմամբ, և երկրում ստեղծված համապատասխան ռեժիմներն ու միջավայրը բարենպաստ են Հայաստանում ներդրումային նոր ծրագրերի իրականացման համար: «Վստահ եմ, որ համատեղ աշխատանքով կարող ենք նոր թափ հաղորդել ՀՀ տնտեսության մեջ չինական կապիտալի ներկայության ընդլայնմանը»,- նշել է Կարեն Կարապետյանը:
Չինաստանի դեսպանն իր հերթին նշել է, որ ՀՀ-ում 2017 թվականին արձանագրված տնտեսական ցուցանիշները նպաստավոր պայմաններ են ստեղծում նոր հաջողություններ արձանագրելու, տնտեսական կապերի ընդլայնման համար: «Ունենք լավ հնարավորություններ՝ երկկողմ համագործակցության զարգացման համար: Մեր երկու երկրների միջև 2017-ի հունվար-նոյեմբեր ամիսների ընթացքում, 2016-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ, առևտրաշրջանառությունն աճել է 34,5 տոկոսով, ինչը լավ դինամիկա է հաղորդել երկկողմ կապերի աշխուժացմանը»,- ասել է Թյան Էրլունը՝ ավելացնելով, որ Չինաստանի կառավարությունը պատրաստ է կոնկրետ ծրագրերի ուղղությամբ էլ ավելի խորացնել ու ընդլայնել համագործակցությունը Հայաստանի հետ: Դեսպանը տեղեկացրել է, որ Երևանում չինարենի դպրոցի կառուցման ծրագրի նպատակով հատկացվել է 15 մլն դոլար, բացի այդ՝ չինական կողմի նախաձեռնությամբ ընթացիկ տարում շարունակվելու է Հայաստանի շտապ օգնության ավտոպարկի համալրման ծրագիրը:
ՀՀ վարչապետը և Չինաստանի դեսպանը քննարկել են արդյունաբերության, գյուղմթերքների վերամշակման, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, ճանապարհաշինության, զբոսաշրջության ոլորտներում համատեղ ծրագրերի իրականացմանը վերաբերող մի շարք հարցեր:

YEREVAN, JANUARY 30, ARMENPRESS. Prime Minister Karen Karapetyan received Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of China to Armenia Tian Erlong, the government told Armenpress.
Attaching importance to the consistent development of economic cooperation between the two countries, the PM said the Armenian side is interested in intensifying and expanding the partnership with the Chinese investors, and the respective regimes and environment in the country are favorable for implementing new investment programs in Armenia.
“I am confident that with the joint work we can give new impetus to expanding the presence of the Chinese capital in Armenia’s economy”, the PM said.
The Chinese Ambassador in his turn said the economic figures of 2017 in Armenia create favorable conditions for recording new achievements and expanding the economic ties. “We have good opportunities to develop the bilateral cooperation. In January-November, 2017, compared to the same period of 2016, the trade turnover between our countries increased by 34.5% which gave a good dynamics to boosting the bilateral ties”, the Ambassador said, adding that the Chinese government is ready to further deepen and expand the cooperation with Armenia on concret programs.
The Ambassador informed that 15 million USD has been provided for the program to construct Chinese school in Yerevan.
The Armenian PM and the Chinese Ambassador discussed a number of other issues relating to the implementation of joint programs in industry, agricultural products, reprocessing, IT, road construction and tourism.