Սաուդյան իշխանություններն ավարտել են կոռուպցիայի դեմ պայքարի արշավը. Al Arabiya
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սաուդյան Արաբիայի իշխանությունները հայտարարել են կոռուպցիայի դեմ պայքարի ընդգրկուն արշավն ավարտելու մասին, որի ընթացքում ձերբակալվել Էին թագավորության արքայազններ, նախկին նախարարներ եւ ձեռնարկատերեր: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հունվարի 24-ին հայտնել Է Al Arabiya հեռուստաալիքը:
Նրա տեղեկատվությամբ՝ պետության կողմից առաջարկված գործարքին, ըստ որի մեղադրյալների ակտիվների եւ սեփականության մի մասը փոխանցվում Է կառավարությանը պատճառված վնասի հաշվին, համաձայնել Է կալանավորվածների մեծամասնությունը: Մինչդատական կարգավորումից հրաժարված 95 մարդկանց գործերը հանձնվել են դատախազություն, նրանք կկանգնեն դատարանի առաջ: Այլընտրանքին չհամաձայնվածների անունները չեն հրապարակվում:
Նոյեմբերի սկզբին Կոռուպցիայի դեմ պայքարի բարձրագույն կոմիտեն՝ գահժառանգ արքայազն Մուհամեդ բեն Սալման ալ Սաուդի գլխավորությամբ, կալանքի տակ Էր վերցրել թագավորական ընտանիքի տասնյակ անդամների, պետծառայողների եւ ձեռնարկատերերի՝ նրանց մեղադրելով ֆինանսական եւ պաշտոնեական հանցագործությունների մեջ: Ընդհանուր առմամբ հարցաքննության Էր ենթարկվել 300-ից ավելի մարդ:
Ինչպես հայտարարել Է գահաժառանգը, մեղադրյալների 95 տոկոսը համաձայնել Է գործարքին՝ իրենց ակտիվների մի մասը իշխանություններին փոխանցելով պատճառված վնասի հաշվին, որը վերջին տարիներին հասել Էր 100 մլրդ դոլարի, հաղորդել Է ՏԱՍՍ գործակալությունը:

СМИ: саудовские власти объявили о завершении кампании по борьбе с коррупцией
Власти Саудовской Аравии заявили о завершении масштабной кампании по борьбе с коррупцией, в ходе которой были задержаны принцы, экс-министры ипредприниматели королевства.
Как передает Арменпресс со ссылкой на Тасс, об этом сообщил в среду телеканалAl Arabiya.
По его информации, на предложенную государством сделку по передаче части активов и собственности в счет нанесенного правительству ущерба согласилось большинство заключенных под стражу. Дела 95 человек, отказавшихся от досудебного урегулирования, переданы в прокуратуру, они предстанут перед судом. Имена несогласных на альтернативу не разглашаются.
В начале ноября Высший комитет по борьбе с коррупцией во главе с наследным принцем Мухаммедом бен Сальманом Аль Саудом поместил под стражу десятки членов королевской семьи, госслужащих и предпринимателей, обвинив их в финансовых и должностных преступлениях. В общей сложности допросу подверглись более 300 человек.
Как заявил кронпринц, 95% обвиняемых согласились на сделку, передав часть своих активов властям в счет нанесенного убытка, достигшего за последние годы $100 млрд.