Էրդողանն ու Պուտինը քննարկել են Աֆրինում «Ձիթենու ճյուղ» գործողությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը Սիրիայում վերջին զարգացումների, մասնավորապես թուրքական զինուժի կողմից իրականացվող «Ձիթենու ճյուղ» գործողության մասին հեռախոսազրույց է ունեցել Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է թուրքական «Անադոլու» գործակալությունը:
Էրդողանը Պուտինին ասել է, որ իրենց կողմից իրականացվող գործողությունը նպատակ է հետապնդում ոչնչացնել Աֆրինում քրդական «Ժողովրդավարական միություն» կուսակցության (PYD), ինչպես նաև «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման անդամներին: Նա ընդգծել է, թե «Ձիթենու ճյուղ» շարժումը երաշխավորում է Թուրքիայի ազգային անվտանգությունը:
Կողմերը մտքեր են փոխանակել նաև Սոչիում սիրիական ճգնաժամի հարցով բանակցությունների և Սիրիայում իրադրությունը քաղաքական ճանապարհով հարթելու անհրաժեշտության վերաբերյալ:

YEREVAN, JANUARY 24, ARMENPRESS. Turkish President Recep Tayyip Erdogan held a phone conversation with Russian counterpart Vladimir Putin over the recent developments in Syria, in particular, Turkey’s operations “Olive Branch” in Afrin, Anadolu reports.
Erdogna told Putin that their operations in Afrin aim at eliminating the members of the Kurdish Democratic Union Party (PYD), as well as the Islamic State terrorist group. He stated that the Olive Branch operation guarantees Turkey’s national security.
The two presidents also exchanged views on the talks on Syria in Sochi and the necessity to settle the situation in Syria through political means.