ԵԱՀԿ ներկայացուցիչը հորդորել է Թուրքիային կյանքի կոչել Սահմանադրական դատարանի որոշումը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեդիայի ազատության հարցերով ԵԱՀԿ ներկայացուցիչ Հարլեմ Դեզիրը նամակ է հղել Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուին՝ կոչ անելով թուրքական իշխանություններին կյանքի կոչել Սահմանադրական դատարանի որոշումը՝ ազատ արձակելու բանտարկված լրագրողներ Մեհմեթ Ալթանին և Շահին Ալփային: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԵԱՀԿ գրասենյակից:
Թուրքիայի Սահմանադրական դատարանը հունվարի 11-ին հրապարակել էր որոշում Ալթանի և Ալփայի վերաբերյալ, համաձայն որի` լրագրողների ազատազրկումն անհամաչափ է և խախտում է մեդիայի և խոսքի ազատության իրավունքը:
Այդուհանդերձ, ավելի ցածր դատարանները մերժել են կատարել Սահմանադրական դատարանի որոշումը, և լրագրողները շարունակում են մնալ բանտում:
«Սահմանադրական դատարանի որոշումը կատարելու մերժումը խիստ մտահոգության առարկա է, քանի որ այն վերաբերում է երկու անհատների, տվյալ դեպքում լրագրողների ազատ արձակմանը: Սա լրջորեն խախտում է նրանց իրավունքները, այդ թվում և խոսքի ու լրագրողի աշխատանքի ազատության իրավունքը, ինչը պետք է երաշխավորված լինի օրենքով: Ես կոչ եմ անում իշխանություններին կյանքի կոչել Սահմանադրական դատարանի հունվարի 11-ի որոշումը և առանց հապաղման ազատ արձակել լրագրողներ Ալթանին և Ալփային»,- հայտարարության մեջ ընդգծել է Դեզիրը:

OSCE representative Désir calls on Turkish authorities to ensure implementation of Constitutional Court’s decision
YEREVAN, JANUARY 17, ARMENPRESS. The OSCE Representative on Freedom of the Media Harlem Désir sent a letter to Minister of Foreign Affairs of Turkey Mevlüt Çavuşoğlu, calling on the Turkish authorities to ensure that the Constitutional Court decision in the cases of imprisoned journalists Mehmet Altan and Şahin Alpay is implemented and that the journalists are released without any further delay, the OSCE Office told Armenpress.
According to the decision of the Turkish Constitutional Court, which was published on 11 January 2018, the ongoing detention of Altan and Alpay is disproportionate and infringing upon their rights to liberty, freedom of expression and freedom of the media.
However, the lower courts later refused to follow the Constitutional Court’s ruling and the journalists remain in prison.
“This refusal to implement the Constitutional Court decision is of grave concern, as it is related to the freedom of individuals, in that case of two journalists. It seriously infringes upon their rights including freedom of expression and freedom to work as journalists, which should be protected by the rule of law. I call on the authorities to ensure that the Constitutional Court decision of 11 January 2018 in the cases of Altan and Alpay is implemented and that they are released without any further delay”, Désir said.