Թուրք պատգամավոր Լեյլա Զանան կզրկվի պատգամավորական մանդատից
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի քրդամետ Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցության պատգամավոր Լեյլա Զանան նիստերից բացակայելու հիմնավորմամբ կզրկվի պատգամավորական մանդատից: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է թուրքական Demokrathaber.net-ը:
Զանան 2015 թվականի նոյեմբերի 17-ին պատգամավորական երդմնակալության ժամանակ երդման տեքստը սկսել էր քրդերեն «Կեցցե խաղաղությունը» խոսքերով, իսկ ընթացքում «թուրք ազգ» եզրույթը փոխարինել էր «Թուրքիայի ազգ»-ով: Երդման տեքստում ինքնակամ փոփոխություն անելու պատճառով նրա երդումը չէր ընդունվել, ինչի հետևանքով նրան արգելվել էր մասնակցել մեջլիսի նիստերին:
2017 թվականի հուլիսի 20-ին մեջլիսի նախագահությունը Զանային պատգամավորական մանդատից զրկելու հարցը ներկայացրել էր հանձնաժողովին, որի կազմի մեջ են մտնում սահմանադրական և արդարադատության հարցերով հանձնաժողովների անդամները: Ներկայում Զանային մանդատից զրկելու մասին զեկույցն արդեն քննարկման է դրվել մեջլիսի լիագումար նիստում:
Նիստի ժամանակ Զանայի փոխարեն նրա պաշտպանությամբ է հանդես գալու քրդամետ կուսակցության մեկ այլ պատգամավոր Մերալ Դանըշ Բեշթաշը: Եթե պաշտպանությունից հետո 24 ժամվա ընթացքում կայանալիք քվեարկության արդյունքում զեկույցն ընդունվի, Զանան կզրկվի պատգամավորական մանդատից:
2015 թվականի նոյեմբերի 1-ի խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքներով Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցությունը ստացել էր 59 պատգամավորական մանդատ, սակայն այս ընթացքում նրանցից 5-ին զրկել են մանդատից: Այդ պատգամավորներն են կուսակցության համանախագահ Ֆիգեն Յուքսեքդաղը, Թուղբա Հեզերը, Ֆայսալ Սարըյըլդըզը, Նուրսել Այդողանը և Բեսիմե Քոնջան: Եթե Լեյլա Զանան ևս զրկվի պատգամավորական մանդատից, ապա մեջլիսում քրդամետ կուսակցության անդամների թիվը կնվազի 53-ի:

Турецкий депутат Лейла Зана лишится мандата
Турецкий депутат от прокурдской Демократической партии народов Лейла Зана лишится мандата за отсутствие на заседаниях. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает агентство Demokrathaber.net.
17-го ноября 2015 года Лейла Зана начала приносить присягу, сказав на курдском «Да здравствует мир!», а слова «турецкий народ» в тексте присяги заменила словами «Народ Турции», по этой причине присяга не былаа принята, а 20-го июля 2017 года президиум Меджлиса внес предложение о лишении депутатского мандата депутата от прокурдской Демократической партии народов Турции Лейлы Зана. Особая комиссия Меджлиса Турции дала положительное заключение по вопросу лишения депутатского мандата депутата от прокурдской Демократической партии народов Турции Лейлы Зана. Сейчас же указанное заключение будет поставлено на обсуждение на заседании Меджлиса.
Вместо Лейлы Зана на заседании ее будет защищать другой депутат от прокурдской Демократической партии народов – Мерал Даныш Бешташ. Если в резульыаые голосования дклад комиссии будет принят, турецкий депутат Лейла Зана лишится мандата.
По итогам выборов 1-го ноября 2015 года прокурдской Демократической партии народов Турции удалось пройти в Меджлис с 59 мандатами, за прошедшее время они были лишены 5 мандатов. Если предложение о лишении депутатского мандата депутата от прокурдской Демократической партии народов Турции Лейлы Зана пройдет, то у Демократической партии народов останется 53 мандата.
В Турции были задержаны два сопредседателя крупнейшей оппозиционной прокурдскойДемократической партии народов Турции (HDP), а также 12 депутатов из 59 отДемократической партии народов Турции. Селахаттин Демирташ был задержан в Диарбекире, полиция задержала сопредседателя партии Фиген Юкседаг в Анкаре.
Из прокуратуры Диарбекира сообщают, что против задержанных ведется расследование по обвинению «в участии в террористичесих группировках, организации преступлений и террористической пропаганде». Фиген Юкседаг и Нурсель Айдоган были лишены депутатской неприкосновенности.