Համաշխարհային բանկն ընթացիկ տարում գլոբալ տնտեսության աճի տեմպերի արագացում Է կանխատեսում
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2018 թվականին համաշխարհային տնտեսության աճի տեմպերը կբարձրանան մինչեւ 3,1 տոկոս, բայց հետագա աճի ներուժը մտահոգություն Է հարուցում: Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ասված Է Համաշխարհային բանկի (ՀԲ)՝ հունվարի 9-ին հրապարակված «Համաշխարհային տնտեսության հեռանկարները» զեկույցում:
«2018 թվականին համաշխարհային տնտեսության աճի տեմպերը կբարձրանան մինչեւ 3,1 տոկոս, սակայն հետագա աճի ներուժն անհանգստություն Է հարուցում: Սպասվում Է, որ համաշխարհային տնտեսությունում առկա պահուստներն աստիճանաբար կսպառվեն»,- նշված Է փաստաթղթում:
ՀԲ-ի կանխատեսումներով՝ «շատ ավելի հաջող, քան սպսվում Էր, 2017 թվականից հետո համաշխարհային տնտեսության աճի տեմպերը 2018 թվականին կարող են հասնել 3,1 տոկոսի ներդումների հետագա վերականգնման, արդյունաբերության եւ առեւտրի վերելքի հաշվին, ինչպես նաեւ հումքի գների կայունացման շնորհիվ, որը բարենպաստ Է ազդում զարգացող երկրների հումքային ապրանքներ արտահանողների դրության վրա», հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

YEREVAN, JANUARY 10, ARMENPRESS. The World Bank forecasts global economic growth to edge up to 3.1 percent in 2018 after a much stronger-than-expected 2017, as the recovery in investment, manufacturing, and trade continues.
Growth in advanced economies is expected to moderate slightly to 2.2 percent in 2018, as central banks gradually remove their post-crisis accommodation and the upturn in investment growth stabilizes, the WB said in a January 9 report titled Global Economic Prospects.
Growth in emerging market and developing economies as a whole is projected to strengthen to 4.5 percent in 2018, as activity in commodity exporters continues to recover amid firming prices.