Համաշխարհային բանկն ընթացիկ տարում գլոբալ տնտեսության աճի տեմպերի արագացում Է կանխատեսում
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2018 թվականին համաշխարհային տնտեսության աճի տեմպերը կբարձրանան մինչեւ 3,1 տոկոս, բայց հետագա աճի ներուժը մտահոգություն Է հարուցում: Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ասված Է Համաշխարհային բանկի (ՀԲ)՝ հունվարի 9-ին հրապարակված «Համաշխարհային տնտեսության հեռանկարները» զեկույցում:
«2018 թվականին համաշխարհային տնտեսության աճի տեմպերը կբարձրանան մինչեւ 3,1 տոկոս, սակայն հետագա աճի ներուժն անհանգստություն Է հարուցում: Սպասվում Է, որ համաշխարհային տնտեսությունում առկա պահուստներն աստիճանաբար կսպառվեն»,- նշված Է փաստաթղթում:
ՀԲ-ի կանխատեսումներով՝ «շատ ավելի հաջող, քան սպսվում Էր, 2017 թվականից հետո համաշխարհային տնտեսության աճի տեմպերը 2018 թվականին կարող են հասնել 3,1 տոկոսի ներդումների հետագա վերականգնման, արդյունաբերության եւ առեւտրի վերելքի հաշվին, ինչպես նաեւ հումքի գների կայունացման շնորհիվ, որը բարենպաստ Է ազդում զարգացող երկրների հումքային ապրանքներ արտահանողների դրության վրա», հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

ВБ: темпы роста мировой экономики в 2018 году повысятся до 3,1%
Темпы роста мировой экономики в 2018 году повысятся до 3,1%, но потенциал дальнейшего роста вызывает обеспокоенность. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом говорится в опубликованном во вторникянварском докладе Всемирного банка (ВБ) "Перспективы мировой экономики".
"Темпы роста мировой экономики в 2018 году повысятся до 3,1%, однако потенциал дальнейшего роста вызывает обеспокоенность. Ожидается, что имеющиеся в мировой экономике резервы будут постепенно исчерпаны", - отмечается в документе.
По прогнозам ВБ, "после гораздо более успешного, чем ожидалось, 2017 года темпы роста мировой экономики в 2018 году могут достичь 3,1% за счет дальнейшего восстановления инвестиций, подъема промышленности и торговли, а также благодаря стабилизации цен на сырье, благоприятно сказывающейся на положении развивающихся стран - экспортеров сырьевых товаров".